خانه / خبر شهرستانها / آغاز عملیات آبیاری و نهالکاری در ۳۴۵ هکتار از مناطق بیابانی سربیشه

آغاز عملیات آبیاری و نهالکاری در ۳۴۵ هکتار از مناطق بیابانی سربیشه

رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه:
آغاز عملیات آبیاری و نهالکاری در ۳۴۵ هکتار از مناطق بیابانی سربیشه
رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه از آغاز عملیات آبیاری سنواتی در سطح ۳۴۵ هکتار از مناطق بیابانی دشت سربیشه خبر داد و گفت : ۵۰ درصد گونه های کاشته شده از نوع تاغ و ۵۰ درصد دیگر از تلفیق گونه های آتریپلکس و عجوه و قیچ به عنوان نهاده استفاده شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، محمد فتحی با اعلام این خبر اظهار داشت: در سال ۹۶ بالغ بر ۳۲۵ هکتار از عرصه های تحت مدیریت منابع طبیعی در مناطق دشت سربیشه نهالکاری و طی شش مرحله آبیاری سنواتی شده است.
وی بیان کرد: همچنین در سال ۹۷ از محل اعتبارات استانی ۲۰ هکتار در این منطقه بوته کاری و احیاء مراتع انجام و همچنین طی شش مرحله آبیاری و مراقبت شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه اضافه کرد: در سال جاری نیز آبیاری سنواتی در سطح این ۳۴۵ هکتار طی سه مرحله انجام خواهد شد و مرحله نخست آن پایان و مرحله دوم نیز آغاز شده است.
فتحی با بیان اینکه در خزانه تولید نهال در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ هزار نهال ریشه ای تاغ و کلمو و عجوه و ۱۴ هزار نهال گلدانی تاغ و آتریپلکس کاشت شده است، بیان کرد: ۵۰ درصد این نهال ها از گونه های تاغ و ۵۰ درصد نیز آتریپلکس هستند.
وی اضافه کرد: در پروژه نهالکاری سال ۹۶ تراکم گونه ها ی کاشت شده بین ۲۰۰ تا ۲۰۵ اصله نهال در هکتار با سبزینگی ۸۶ درصد انجام شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه، احيا مراتع فقير و تخريب شده، تقویت پوشش گیاهی در منطقه و در نتیجه جلوگیری از فرسایش خاک و بیابان زایی را از جمله اهداف اجرای این پروژه عنوان کرد.
فتحی یادآور شد: تاغ و آتریپلکس از گونه های مقاوم به شوری و خشکی هستند که در چند دهه اخیر، به طور وسیع در عملیات مقابله با بیابان زایی و احیای مراتع خشک و نیمه خشک در ایران کاشته شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *