0

بازدید معاون دبیرکل سازمان ملل متحد از منطقه اجرايي پروژه ترسیب کربن

  • کد خبر : 151
  • ۲۸ تیر ۱۳۹۱ - ۸:۱۷

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس آسیا- اقیانوسیه برنامه عمران ملل متحد  از پروژه ترسیب کربن در حسین آباد سربیشه بازدید نمود.در این بازدید، تعدادی از مدیران سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور، سرکار خانم ویدال، نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران، دست اندرکاران ستادی و اجرایی پروژه و همچنين […]

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس آسیا- اقیانوسیه برنامه عمران ملل متحد  از پروژه ترسیب کربن در حسین آباد سربیشه بازدید نمود.
در این بازدید، تعدادی از مدیران سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور، سرکار خانم ویدال، نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران، دست اندرکاران ستادی و اجرایی پروژه و همچنين جمعي از مدیران و مسؤولان استانی شركت داشتند.

با سفر دکتر آجای چیبر و گروه همراه به منطقه اجرای پروژه ترسیب کربن خراسان جنوبی، نمونه هايي از اقدامات پروژه در دو روستای گزدز و چاه شماره یک شامل فعالیت های توسعه ای اعم از سیستم بیوگاز، باغچه و گلخانه روستایی، پرورش مرغ و بوقلمون بومی، تلمبه هاي بادی، آبگرمکن هاي خورشیدی، تنورهاي گازی، تولید ورمی کمپوست، توليد نهال گلداني توسط گروه هاي توسعه روستايي مورد بازدید قرار گرفت.
گروه بازديد كننده که به گرمي مورد استقبال مردم محلي اين روستاها قرار گرفت، از نزدیک با مردم محلی درخصوص منافع فعاليت هاي اجراشده، نقش آن ها در برنامه ريزي و اجرا، دوره های آموزشی مرتبط برگزار شده و نيز نقش صندوق های خرد اعتباری در پيشبرد طرح هاي توسعه اي و اشتغال زايي گفتگو نمود.
همچنين بازديدكنندگان در کلاس های آموزشی در حال برگزاري با موضوع “پرورش مرغ بومی” و “مدیریت مشارکتی مراتع” و عرصه ۳۰۰۰ هكتاري جنگل كاري شده حضور یافتند. طی اين پروژه مشارکتی نزديك به ۱۴ هزار هكتار از مراتع تخريب شده توسط گروه هاي توسعه روستايي احيا گرديده كه مشاركت گسترده مردم باعث كاهش ۵۰ درصدي هزينه عمليات احيايي نسبت به پروژه هاي مشابه شده است.
دکتر آجای چیبر در بازديد از نمایشگاه دستاوردهای گروه های توسعه روستایی پروژه ترسیب کربن که در سیاه چادري در روستاي گزدز بر پا شده بود به طور نمادین چک وام یکی از اعضای گروه های توسعه روستایی را جهت خرید چرخ خیاطی به او تحویل نمود.   
بازدید از مستندات پروژه در ایستگاه آموزشی – ترویجی حسین آباد حسن ختام این برنامه بود.
معاون دبير كل سازمان ملل طی مصاحبه ای با رسانه های ملی و استانی با تاکید بر اینکه پروژه ترسیب کربن به خوبی توسعه محیط زیست، توانمندسازي و ارتقای معیشت مردم محلی را مورد توجه قرار داده و قابلیت تعمیم به دیگر مناطق ایران و کشورهای منطقه و جهان را دارد ضمن ابراز رضايت از اجراي موفق ترسيب كربن در خراسان جنوبي گفت: همكاري، همياري و مشاركت مردمي از عوامل بسيار مهمي بوده كه سبب پيشرفت و تحقق اهداف اين پروژه شده است.
دکتر چیبر تصریح کرد: مشاهدات عینی ما بیانگر آن است که پروژه ترسیب کربن به نتایج خوب و ارزشمندی منتج شده و هرچند به عنوان یک پروژه پایلوت به اجرا در آمده اما امروز مردم و دستگاه های محلی آن را از آن خود می شمارند.
وی مشارکت و همکاری مردم را مهمترین هدف سازمان ملل دانست و اضافه كرد: تشكيل گروه هاي توسعه روستايي و حضور خودجوش آن ها در اين پروژه يك ارزش است و بايد مورد حمايت بيشتر قرار گيرد.
دکتر آچاي چيبر جهت اجراي مرحله سوم پروژه ترسيب کربن در حسين آباد غيناب سربيشه اظهار اميدواري کرد و بر درآمدزايي بيشتر جوامع محلی در اين مرحله از پروژه تاکید کرد.
وي موفقيت استان در اجراي پروژه را قابل تقدير دانست و با اشاره به مسؤوليت خود در سازمان ملل گفت: مي توان پروژه را در کشورهاي همسايه نيز گسترش داد كه طبيعتا نتايج آن بر کشور ايران هم تاثيرگذار خواهد بود.
همچنین سرکار خانم ویدال، نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران، پروژه ترسيب كربن را يكي از موفق ترين پروژه هاي برنامه عمران ملل متحد در ايران بيان نمود و حمايت كامل نمايندگي برنامه عمران ملل متحد را از تداوم و تعميم آن در سطح كشور و تبادل تجارب به دست آمده با كشورهاي منطقه اي به ويژه عراق اعلام نمود.

 

 

 

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=151

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار