خانه / اخبار / وابستگی معیشت ۲۹ هزار خانوار بهره بردار به مراتع  استان

وابستگی معیشت ۲۹ هزار خانوار بهره بردار به مراتع  استان

۲۹ هزار خانوار در استان از مراتع استان بهره برداری می کنند و معیشتشان به این عرصه های طبیعی وابسته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به وابستگی معیشت ۲۹ هزار خانوار یز جمعیت استان به مراتع گفت: خوشبختانه با بارش خوب امسال بیشتر مراتع به ویژه در مناطق زیرکوه وضعیت مطلوب تری پیدا کرده اند.

علیرضا نصرآبادی با تاکید به مأموریت اصلی امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: وظیفه این بخش، نظارت بر اجرای شیوه نامه فنی و اجرایی ضوابط و شرایط بهره‌برداری از مراتع استان است.
وی با بیان اینکه تمامی سیاست‌ها و برنامه‌های امور مراتع سازمان جنگل‌ها بر اساس مشارکت بهره‌برداران واقعی طراحی شده است، اضافه کرد: بحث ممیزی و تنسیق مراتع بر اساس پروژه‌ها، از زمان انقلاب تا کنون در حال اجرا است و صدور مجوزها و طراحی برنامه‌ها نیز با این روش انجام می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به فضای حاکم بر کشور در قبل از انقلاب در حوزه منابع طبیعی  گفت: بعد از انقلاب بحث‌های ممیزی مراتع و شناسایی بهره‌برداران واقعی از مراتع مطرح شد که تاکنون نیز ادامه داشته است .

وی یادآور شد:  از حدود  ۱۴/۵ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان ،  حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مرتع داریم،که  ۸ میلیون و ۱۶۴ هزار هکتار آن ، معادل ۸۱/۶۴ درصد هکتار ممیزی شده و هم اکنون ۲۹ هزار خانواده به عنوان بهره‌برداران شناسایی شده‌اند.

نصرآبادی نقش مشارکت مردم در حفظ منابع طبیعی را بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت: : این ۲۹  هزار خانوار یعنی نسبت به مراتع احساس تعلق دارند البته رقابت‌ها و تخلفاتی هم صورت گرفته است که مراجع نظارتی با آن برخورد می‌کنند. اما بیشتر مردم با رعایت فرهنگ صرفه‌جویی می‌توانند به حفظ منابع طبیعی کمک کنند.

وی تصریح کرد:  با وجود اینکه با بارندگی‌های امسال بیشتر مراتع استان در حالت شکوفایی قرار گرفته‌اند و شاهد حضور گونه‌های مختلف گیاهی در عرصه‌های مرتعی هستیم.اما نباید فراموش کنیم که درگیری ها و چالش های خشکسالی هنوز در استان پابرجاست بنابر این تا آماربرداری های لازم و بررسی های کارشناسان به پایان نرسیده نمی توانید درباره وضعیت مطلوب مراتع اظهار نظر قطعی داشته باشیم.

وی ادامه داد: هرچند شرایط ظاهری منطقه شادابی و تراکم گونه های گیاهی را نشان می دهد، اما انتظار ما از بهره برداران رعایت دستورالعمل های بهره برداری بر اساس پروانه ی چرایی است که برای آن ها صادر شده است،تا بتوان شرایط تعادلی را حفظ و از فشار بر مرتع جلوگیری جلوگیری کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *