خانه / اخبار / بیش از ۸۱ درصد مراتع استان ممیزی شد

بیش از ۸۱ درصد مراتع استان ممیزی شد

 

تاکنون بیش از ۸۰  درصد از مراتع استان ممیزی شده است

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مساحت مراتع کشور ۸۴ و ۸ دهم میلیون هکتار است گفت: تاکنون ۷۶ و نیم میلیون هکتار از این وسعت ممیزی شده است.

مهندس غلامرضا آخوندی درباره سهم خراسان جنوبی از این آمار توضیح داد: از کل سطح استان که بیش از ۱۵ میلیون هکتار است، ۱۴/۵ میلیون هکتار را عرصه های منابع طبیعی تشکیل داده اند. (بیش از ۹۵ درصد سطح استان)که در این میان حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار  یعنی معادل ۵۹ درصد مرتع داریم.

وی افزود: ۶۲۰ سامانه مرتعی با سطحی بیش از ۸ میلیون و ۱۶۴ هزار هکتار ، معادل ۸۱/۶۴ درصد سطوح دارای بهره بردار مرتعی و غیر مرتعی است. که ممیزی شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون در استان بیش از  ۲۹ هزار خانوار بهره بردار مرتعی داریم  گفت:  تاکنون در مراتع ممیزی شده برای ۱۳ هزار  و ۵۳۹  خانوار  بهره بردار، کارت پروانه چرا صادر شده است.

آخوندی ادامه داد: در مجموع نسبت به ۱۰ میلیون هکتار عرصه های دارای بهره بردار در سطح استان، کمی بیش از ۱میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از عرصه های مورد نظر فاقد عملیات ممیزی و تنسیق مراتع می باشد.

این مسئول با اعلام اینکه تا کنون برای بالغ بر  ۲ میلیون هکتار از مراتع ممیزی شده در قالب  ۱۹۳ فقره کتابچه طرح مرتعداری مصوب با بیش از ۸ هزار خانوار بهره بردار تهیه شده است، گفت: در حالی که در سال ۹۳ طرح مرتعداری با هدف تولید علوفه بود، ولی هم اکنون علاوه بر نگرش علوفه بر حفظ پوشش گیاهی و ارتقاء بهبود معیشت مردم نیز تاکید دارد.
آخوندی توضیح داد: قرار است در هر استان در طرح مرتعداری به صورت پایلوت در زمینه های کشت گیاهان دارویی، تولید عسل، زراعت چوب و دیگر کارکردهای اقتصادی اقدام شود. بر این اساس در خراسان جنوبی نیز چند طرح آماده شده است.
وی با بیان اینکه منابع طبیعی بستر تولید و بستر حیات است، افزود: این امر زمانی تحقق پیدا می‌کند که با حضور و مشارکت مردم باشد تا بتوانیم کار مثبتی برای منابع طبیعی انجام دهیم.
وی با اعلام اینکه مسئولین نظام، مدیران کشور و مردم به این نتیجه رسیده‌اند که مراتع علاوه بر تأمین علوفه دام در تاثیر کربن، تولید اکسیژن، حفظ آب و جلوگیری از هدر رفت آب تاثیر بسزایی دارد، گفت: همچنین مراتع در تولید داروهای گیاهی نقش بسزایی دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *