همكاري ۲۰ هزار نيروي مردمي با يگان حفاظت منابع طبيعي

farmande-yegan۲۰ هزار نيروي مردمي با يگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور براي حفاظت از عرصه هاي منابع طبيعي مشاركت دارند.

فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: در برنامه ريزي كلان مجموعه سازمان دهي، برنامه ريزي و استفاده از مشاركت هاي مردمي در دستور كار است كه به اين منظور تاكنون ۲۰ هزار نيروي مردمي شناسايي شده اند. 

 

سرهنگ «سبزعلي» در مراسم توديع و معارفه فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي آبخيزداري خراسان جنوبي افزود: از اين تعداد ۸ هزار نفر داراي كارت شناسايي هستند و در تعداد زيادي از استان هاي كشور با تشكيل پرونده و ايجاد پايگاه هاي مردمي، ارتباطات خوبي با مردم وجود دارد تا بتوان در موضوع ها و تخلفاتي كه در عرصه هاي منابع طبيعي قابل پيگيري است از جمله حريق از مشاركت مردم بهره مند شد.

وي ميزان كمبود نيرو در يگان حفاظت را در مقايسه با ديگر كشورها و براي مثال تركيه حدود ۱۵% عقب ماندگي عنوان كرد و ادامه داد: بر اساس برنامه ريزي انجام شده و تعامل با وزارت جهاد كشاورزي و معاونت توسعه منابع انساني رئيس جمهور، تشكيلات و ساختار سازماني يگان هاي حفاظت در كشور ايجاد مي شود.

وي نقش يگان حفاظت در حفظ عرصه هاي مختلف را تشريح كرد و توضيح داد: با توجه به وسعت سرزمين عرصه هاي منابع طبيعي، تعداد نيروهاي موجود كارآمدي لازم را ندارد و عامل انساني نمي تواند واحد حفاظتي را مديريت كند.

بنابراين موفقيت يگان حفاظت با بهره گيري از تجربه ديگر كشورها و استفاده از مشاركت هاي مردمي در قالب برنامه ريزي، تيم بندي و شناسايي آنان مي تواند در هنگام نياز و حداقل زمان ممكن و تمام موضوع ها حاصل شود.

وي استاندارد جهاني حفاظت از عرصه هاي منابع طبيعي را حدود ۱۰ هزار هكتار عنوان و تصريح كرد: با توجه به توان موجود در كشور، وسعت بيشتري بايد حفاظت شود بنابراين استفاده از نيروهاي بيشتر، سيستم مكانيزه، فناوري و تجهيزات روز مانند دوربين هاي مدار بسته، سيستم مانيتورينگ، بهره گيري از تجهيزات GIS، GPS و…  در دستور كار است.

به گفته «سبزعلي»، ۱۰% عرصه هاي منابع طبيعي كشور در برخي استان ها از اين تجهيزات برخوردار بوده و از آن استفاده مي كنند كه موجب برداشت نتايج خوبي شده است.

وي توضيح داد: با استفاده از تجهيزات مكانيزه و نوين، در موضوع هاي مختلف تخلفات قابل انجام از جمله چراي دام، تصرف زمين و… در لايه هاي مختلف GIS قابل شناسايي و تشكيل پرونده است و حتي برنامه ريزي كدهاي ۰۹۶۹۹۶ مشابه اقدام هاي پليس در دستور كار است تا از سيستم گويا خارج و به رايانه اي وصل شود تا بعد از تماس فرد به راحتي گزارش ارسال شده و شماره تماس از طريق مدير كل و… قابل پيگيري باشد.

yeganمدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري هم ضمن تشريح تشكيلات يگان حفاظت، بر هماهنگي منظم با نيروهاي انتظامي و نظامي تأكيد كرد.

مهندس «شريفي» گفت: توانمندسازي مردم محلي و مشاركت فعال اقشار مردم روستايي در زمينه حفاظت و مراقبت از عرصه هاي منابع طبيعي نقش مهمي دارد.

در پايان جلسه هم از خدمات سرهنگ «طاهري» قدرداني و سرهنگ «محمدحسن زاده» به عنوان فرمانده جديد يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري استان معرفي شد.

 

 

yegan2

DSC02974

 

 

 

 

لازم به ذكز است فرمانده پيشين يگان حفاظت منابع طبيعي استان پس از ۳۰ سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگي نايل آمدند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *