6

پارک جنگلی بیرجند تحویل شهرداری شد

  • کد خبر : 156
  • 11 شهریور 1391 - 4:13
پارک جنگلی بیرجند تحویل شهرداری شد

مدیریت و بهره وری و بهره برداری پارک جنگلی بیرجند به شهرداری بیرجند واگذار شد مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از واگذاری پارک جنگلی مجاور مصلی المهدی به شهرداری بیرجند خبر داد و گفت مدیریت و بهره بردارب از این مجموعه به صورت بلند مدت و براساس قانون و بعد از عقد قرارداد […]

park-birjand پارک جنگلی بیرجند تحویل شهرداری شدمدیریت و بهره وری و بهره برداری پارک جنگلی بیرجند به شهرداری بیرجند واگذار شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از واگذاری پارک جنگلی مجاور مصلی المهدی به شهرداری بیرجند خبر داد و گفت مدیریت و بهره بردارب از این مجموعه به صورت بلند مدت و براساس قانون و بعد از عقد قرارداد به شهرداری بیرجند تحویل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی مهندس شریفی تاکیدکرد که امکان قطع درختان در این قرارداد وجود ندارد . و در حال حاضر از کل مساحت پارک ۲۷ هکتار به شهرداری بیرجند تحویل شده اما در مراحل دیگر ۱۳ هکتار مربوط به تولید نهال نیز به شهرداری واگذار خواهد شد.

وی در ادامه داد جنگلهای استان با ۶۱۱هزار و ۶۳۱ هکتار مساحت جزو جنگلهای ناحیه رویشی ایران – تورانی بوده که از لحاظ کیفی ۳ هزار و ۱۱۲ هکتار آن نیمه انبوه و ۶۰۸ هزار و ۵۱۹ هکتار جنگل تنک است و حدود ۴/۴ درصد جنگلهای کشور و ۱۴/۵۵ (چهرده ممیز پنجاه و پنج) درصد جنگلهای ناحیه رویشی ایران تورانی و ۶/۷ (شش ممیز هفت) درصد عرصه های منابع طبیعی استان را شامل می شود.

وی افزود: جنگلها به لحاظ داشتن ویژگیهای خاص با وجود وسعت اندک از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است در دوره های گذشته به دلایل گوناگون مانند رشد و توسعه جمعیت، تغییر کاربری اراضی، دام داری، تامین انرژی و سوخت و … از وسعت آن ها کم شده است.

به گفته وی آثار باقیمانده موجود نشانمی دهد جنگلها استان در گذشته سطحی وسیعی و یکپارچه بوده که در حال حاضر فقط به صورت قطعات پراکنده و کم وسعت به جا مانده و در صورت ادامه روند گذشته، جنگلهای موجود نابود و تخریب خواهد شد.

park-birjand2 پارک جنگلی بیرجند تحویل شهرداری شدحفظ تنوع زیستی (تنوع گیاهی و ژنتیکی و جانوری) برای برقراری تعادل و پایداری اکوسیستم ها و بیوسفر از یک سو و از سوی دیگر انقراض تعداد زیادی از گونه های مهم گیاهی و جانوری بر اثر دخالت های غیرمعقول و غیرمسوولانه انسان و همچنين ايجاد ذخیره گاههای جنگلی؛ از موضوعات مهمی است که در چند دهه گذشته مورد توجه سازمان های بین المللی و سازمان های مرتبط با امور مدیریتی و برنامه ریزی واقع شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: براین اساس و عليرغم اقليم بیابانی استان، میزان بارندگی کم ، تغییرات دمايی زیاد و خشكساليهاي مكرر و به منظور حفظ، استقرار و سازگاري گونه های جنگلی طبیعی نادر و در حال انقراض تعداد ۸ ذخيره گاه جنگلي در استان شناسايي و مديريت گرديده است.

وی توضیح داد ذخیره گاه ها مناطقی با ارزش از نظر رویش یک یا چند گونه گیاهی هستند که گونههای بادامشک، ارغوان، بنه، انجیر وحشی، و … از آن جمله است و حدود ۹ هزار و ۳۹۰ هکتار وسعت ذخیره گاه های جنگلی شناسایی شده است.

وی تعداد پارکهای جنگلی و میان راهی استان را ۷ مورد عنوان کرد که این ۲۳۵.۵ هکتار مساحت این پارکها است.

به گفته شریفی ۳ نهالستان به وسعت ۵۰ هکتار در استان وجود دارد که گونه های کاج تهران، بادام، سرو شیرار، سرو خمره ای، زبان کنجشک، اقاقیا، سنجد، ریتون تلخ، ارغوان، در آنها تولید می شود

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=156

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,589
  • 1,288
  • 2,095,318
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱