خانه / اخبار / ۶۲ درصد بیابان های استان در طبس

۶۲ درصد بیابان های استان در طبس

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری طبس:
۶۲ درصد بیابان های استان در طبس/اعتبارات مقابله با بیابان زایی کافی نیست
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری طبس با بیان اینکه ۶۲ درصد بیابان های استان در شهرستان طبس وجود دارد، گفت: اعتبارات تخصیص یافته ملی و استانی به این شهرستان با توجه به وسعت زیاد بیابان های آن کافی نیست.
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، محمدیان اظهار داشت: شهرستان طبس دارای ۵.۶ میلیون هکتار مساحت بوده که متاسفانه از این میزان ۳.۴ میلیون همکتار معادل حدود ۶۰ درصد مساحت شهرستان بیابان است.
وی بیان کرد: وسعت بیابان های این شهرستان معادل ۶۲ درصد بیابان های استان و ۱۰ درصد بیابان های کشور است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری طبس، کویر لوت و مرکزی را از جمله مهمترین بیابان های این شهرستان دانست و گفت: این شهرستان دارای پنج کانون بحرانی به مساحت ۵۹۷ هزار و ۴۳۵ هکتار است.
محمدیان اضافه کرد: همچنین دو میلیون هکتار از مساحد این شهرستان تحت تأثیر فرسایش بادی قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه از سال ۵۰ تاکنون بالغ بر ۳۴ هزار و ۶۰۰ هکتار نهال کاری برای مقابله با بیابان زایی در این شهرستان انجام شده است، افزود: اعتبارات تخصیص یافته ملی و استانی به این شهرستان با توجه به وسعت زیاد بیابان های آن کافی نیست.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری طبس با بیان اینکه سال گذشته برای مقابل با بیابان زایی اعتبارات ملی به شهرستان اختصاص نیافت، بیان کرد: میزان اعتبارات استانی این پروژه ها نیز بالغ بر ۷۵۰ میلیون ریال بود که در مقابل حجم بیابان ها بسیار کم است.
محمدیان، نهال کاری همراه با آبیاری، حفاظت و مراقبت، حفاظت و مراقبت و تولید نهال گلدانی، جلوگیری از قطع بی رویه درختان و جمع آوری و ذخیره نزولات آسمانی را از جمله اقدامات انجام شده برای مقابل با بیابان زایی در این شهرستان برشمرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *