آزادسازی موقت ۱۸ هزار هکتار از مراتع قرق شده زیرکوه

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه:

آزادسازی موقت ۱۸ هزار هکتار از مراتع قرق شده زیرکوه

بیرجند- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه از آزادسازی موقت ۱۸ هزار هکتار از مراتع قرق شده این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، علی رجبی با اشاره به خشکسالی های چند ساله بیان کرد: کمبود نزولات آسمانی طی ۲۰ سال گذشته بسیاری از مراتع را از بین برده است.

وی ادامه داد: در این راستا همه ساله از اوایل آبان ماه جنگل های دست کاشت این شهرستان که احیاء شده اند برای استفاده دام های مرتعداران آزاد سازی می شود.

رجبی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ هزار هکتار از مراتع شهرستان زیرکوه قرق است، افزود: با توجه به درخواست دامداران ۱۸ هزار ۴۳۵ هکتار از جنگل های دست کاشت و مناطق احیایی و قرق شده آزاد سازی می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه ادامه داد: دامداران می توانند از این مراتع از چهارم آبان ماه جاری به مدت ۶۰ روز استفاده کنند.

وی بیان کرد: همچنین همزمان با آزادسازی قرق، افرادی که مرتع دار بوده و پروانه بهره برداری دارند علاوه بر تمدید سالیانه پروانه چرای دام، می توانند پروانه استفاده موقت از مراتع آزادشده از قرق را دریافت کنند.

رجبی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی ۳۹ هزار و ۳۶۲ راس دام از مراتع آزادشده استفاده می کنند، افزود: همچنین پیش بینی می شود ۷۰۰ تن علوفه خشک از سطح مراتع قرق شهرستان استحصال شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه ادامه داد: ارزش اقتصادی علوفه استفاده شده توسط دام ها از سطح مراتع شهرستان قریب به ۷۳۵ میلیون تومان است.

وی اظهار کرد: وضعیت پوشش گیاهی مراتع هر ساله قبل از آزاد سازی قرق توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار می گیرد و مشروط بر داشتن شرایط آزادسازی، بعد از پنج سال از شروع عملیات نهالکاری مراتع قرق با توجه به ظرفیت مرتع به صورت موقت جهت چرای دام آزاد سازی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *