خانه / اخبار / بیابانزدایی در خراسان جنوبی نیازمند توجه ویژه است

بیابانزدایی در خراسان جنوبی نیازمند توجه ویژه است

بیرجند – ایرنا – استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی به عنوان دومین استان بیابانی کشور نیازمند توجه جدی در زمینه بیابانزدایی به ویژه نهضت نهالکاری است.

محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در حاشیه پویش ملی نهالکاری در دشت شهرستان سربیشه افزود: علاوه بر برنامه‌های ملی در زمینه نهضت نهالکاری، از سال گذشته برنامه‌های استانی نیز در این زمینه تدوین شده است.

وی گفت: مجموعه منابع طبیعی استان متعهد شده است تا پایان دولت با ایجاد و احداث نهالستان در مناطق و شهرستان‌های مستعد، نسبت به تولید پنج میلیون نهال در استان اقدام کند.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به اقدامات انجام شده توسط منابع طبیعی استان، تا پایان سال میزان تولید نهال به ۲ میلیون اصله خواهد رسید که نهضتی در تولید نهال برای بیابانزدایی ایجاد خواهد شد.

وی توجه به مراتع را از جمله اولویت‌های استان دانست و گفت: با توجه به تبدیل استان به هاب منطقه‌ای شتر، مراتع از اولویت‌های استان است که در برنامه زمان‌بندی شده در فاز نخست ۲۰ هزار هکتار از بیابان‌های مستعد، گونه‌هایی از جمله خارشتر کاشت می‌شود.

معتمدیان تصریح کرد: با مشارکت بنیاد برکت ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی واگذار شد که مراحل کاشت و احیای این مراتع به زودی انجام خواهد شد.

امروز ۱۴ میلیون نهال در سراسر کشور با شعار «نهالکاری همگانی برای ایران سبز» کاشته شد که سهم خراسان جنوبی ۱۲۰ هزار اصله است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *