11

اختصاص ۲۰ میلیارد تومان به حوزه آبخیزداری خراسان جنوبی

  • کد خبر : 16177
  • 07 اردیبهشت 1399 - 11:49
اختصاص ۲۰ میلیارد تومان به حوزه آبخیزداری خراسان جنوبی

۲۰ میلیارد تومان اعتبار اضافه بر اعتبارات مالی سال ۹۸ به حوزه آبخیزداری خراسان جنوبی اختصاص یافت. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: نقش بسزای آبخیزداری در تأمین آب مورد نیاز بخش کشاورزی، هزینه کمتر سازه های آبخیزداری نسبت به احداث سد و همچنین اجرای سریع و زودبازده بودن آن، سبب شده عملکردی موفق […]

اختصاص ۲۰ میلیارد تومان به حوزه آبخیزداری خراسان جنوبی۲۰ میلیارد تومان اعتبار اضافه بر اعتبارات مالی سال ۹۸ به حوزه آبخیزداری خراسان جنوبی اختصاص یافت.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: نقش بسزای آبخیزداری در تأمین آب مورد نیاز بخش کشاورزی، هزینه کمتر سازه های آبخیزداری نسبت به احداث سد و همچنین اجرای سریع و زودبازده بودن آن، سبب شده عملکردی موفق و مثبت در حوزه های آبخیز استان داشته باشیم و ۲۰ میلیارد تومان اعتبار اضافه بر اعتبارات سال مالی به منابع طبیعی استان اختصاص یابد.
نصرآبادی، تخصیص کامل اعتبارات مصوب و پایداری رقم‌های اعتباری ویژه مانند صندوق توسعه برای طرح‌های این حوزه را از خواسته های منابع طبیعی برای احداث سازه های آبخیزداری بیشتر عنوان کرد و افزود: سال گذشته، اتفاقات خوبی به سبب اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان رقم خورد که مهمترین آن‌ها زنده شدن تعدادی از قنات‌های خشکیده بود.
وی کاشت گونه‌های گیاهی مناسب، کشت نواری، کشت درختان با هدف جلوگیری از فرسایش خاک، جنگل کاری، مقابله با گسترش بیابان، توسعه مراتع بذر کاشت و مدیریت ترکیب گیاهان مرتعی را از جمله اقدامات طرح‌های آبخیزداری استان عنوان کرد.
نصرآبادی گفت: به ازای هر هکتار اجرای عملیات آبخیزداری می‌توان هزار متر مکعب آب به سفره‌های زیرزمینی تزریق کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به وجود واقعیت‌های انکارناپذیر درباره کیفیت آبخیزداری گفت: سالانه به طور متوسط ۷۰۰ میلیون متر مکعب رواناب در استان جاری و اغلب از دسترس خارج می‌شود که با احداث سازه های آبخیزداری می توان از آن الستفاده بهینه کرد.
نصرآبادی، حوضه‌های آبریز استان را ۷ و نیم میلیون هکتار اعلام کرد و افزود: بعد از تقسیم استان تاکنون با توجه به شرایط اعتباری ، تنها در یک میلیون هکتار عملیات سازه‌های آبخیزداری بااعتبارات منابع طبیعی اجرا شده است.
وی با بیان اینکه در این سطح، حدود دو هزار سازه‌ی آبخیزداری با هدف کنترل و بهره وری از رواناب‌ها و سیلاب ها، کاهش اثر پدیده‌ی خشکسالی، کنترل اثر فرسایش آبی و خاکی کار شده است، افزود: امسال ظرفیت آبگیری سازه‌های آبخیزداری استان در بارندگی ها تکمیل و به بیش از ۷۷ میلیون متر معکب آب رسید که تاکنون بی سابقه بوده است.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=16177

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 623
  • 1,281
  • 2,021,972
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱