ضرورت انجام مطالعات آبخیزداری در ۱۰ حوزه آبخیز شهرستان خوسف

ضرورت انجام مطالعات آبخیزداری در ۱۰ حوزه آبخیز شهرستان خوسف

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی،انجام مطالعات آبخیزداری در ۱۰ حوزه ی ابخیز شهرستان خوسف ضرورت دارد.

رئیس اداره ی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف با اشاره به نوپا بودن این شهرستان گفت: میزان مطالعات آبخیزداری در این شهرستان به نسبت پایین است.

کرباسچی افزود: هم اکنون در ۱۰ حوزه ی آبخیز خوسف که حدود ۱۵۰ هزار هکتار است با توجه به میزان رواناب و سیلاب منطقه لازم است که انواع سازه های آبخیزداری انجام شود اما به دلیل عدم وجود مطالعات نمی توانیم در این حوزه ها عملیات آبخیزداری انجام دهیم.

وی با توجه به نیاز اعتباری ویژه برای انجام مطالعات آبخیزداری در این حوزه ها اذعان کرد: در این رابطه ما با تقاضاهای زیاد مردمی برای احداث سازه های آبخیزداری مواجه ایم،اما به دلیل عدم انجام مطالعات نمی توانیم درخواست آنها را اجرایی کنیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف ادامه داد: خشکسالی های مداوم در این شهرستان مشکلات زیادی را برای مردم منطقه که اغلب کشاورز و دامدار هستند در پی داشته اما با احداث سازه های آبخیزداری در سالهای اخیر تحول زیادی به لحاظ داشته های آبی و دایر شدن قنات ها در این شهرستان شاهد بودیم.

کرباسچی با اشاره به وجود ۵۵ سازه ی آبخیزداری در شهرستان خوسف اعلام کرد: در پی بارندگی های فروردین ماه امسال همه ی سازه ها آبگیری و ظرفیت ۱۱ سازه ی آبخیزداری تکمیل و سر ریز شدند.

به گفته ی وی از آبان ماه سال ۹۸ تا پایان فروردین سال ۹۹ در مجموع حجم استحصال آب در سازه های این شهرستان به دو میلیون و ۵۵۶ هزار متر مکعب رسید که خرسندی مردم منطقه را در پی داشته است.

وی ادامه داد: یکی از قنات هایی که متاثر از سازه ی ابخیزداری دایر شده است،قنات بین آباد بود که دبی آبدهی آن چندین برابر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *