۳۱ هزار و ۵۹۸ متر مربع از اراضی بیرجند رفع تصرف و خلع ید شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند از رفع تصرف و خلع ید ۳۱ هزار و ۵۹۸ هزار متر مربع از اراضی ملی با هماهنگی مراجع قضایی خبر داد

ابراهیم علیپور افزود: فرد سودجو و فرصت طلب با هدف تصرف اراضی در روستای کلاته میر علی اقدام به تخریب، تصرف ، مرزبندی و… کرده بود که این امربا هماهنگی دادستان عمومی و انقلاب در روز یکشنبه ۱۸ خرداد با حضور نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان بیرجند رفع تصرف و به بیت المال بازگشت داده شد .

وی با بیان اینکه ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان با آمادگی کامل با هرگونه دخل و تصرف در اراضی ملی و تخریب عرصه‌های مرتعی و جنگلی به صورت قاطع برخورد می کنند گفت: نقش مردم در حفظ منابع طبیعی و حفاظت از داشته‌های ارزشمند زیست محیطی از اهمیت شایانی برخوردار است.
وی ادامه داد: درسال های اخیر به دلیل افزایش آگاهی مردم و فعالیت مستمر مامورین یگان حفاظت و رسانه ها، حساسیت ها نسبت به عرصه های منابع طبیعی افزایش یافته و سبب کاهش چشمگیر تجاوز به این عرصه ها یا تخریب آن شده است .

علیپور اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون مساحت ۸ هزار و ۵۳۶ متر مربع توسط سودجویان و فرصت طلبان تخریب و تصرف شده که تعداد ۵ فقره پرونده تشکیل و تحویل مراجع قضایی گردیده است که نسبت به سالهای گذشته کاهش داشته است .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند با اشاره به اینکه حفظ حقوق بیت المال بر همه واجب است و آسیب های وارده بر منابع طبیعی و محیط زیست می تواند سلامت مردم و جامعه را به خطر بیاندازد افزود: لازمه جلوگیری از این موضوع، مبارزه با سود جویان به منابع طبیعی است.

وی گفت: حدود ۸۰ درصد وسعت شهرستان بیرجند جزء عرصه های منابع در قالب جنگل ، مرتع و بیابان است که تجاوز و تصرف این عرصه ها و تغییر کاربری های غیر قانونی در این اراضی همواره از مشکلات جدی و دغدغه های اصلی بوده است.

وی با بیان اینکه باید از نیروی انتظامی و دستگاه قضایی تشکر کرد، تصریح کرد: با هماهنگی مطلوبی که بین اداره منابع طبیعی شهرستان بیرجند، نیرو انتظامی و دستگاه قضایی وجود دارد آراء در کمترین زمان صادر می‌شود که جای تشکر دارد.

علیپور گفت: حفاظت از منابع طبیعی و اراضی ملی وظیفه همگانی است و با افراد فرصت‌طلب و سودجو برخورد قانونی خواهد شد.

وی در پایان از مردم و دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده هر گونه تخریب و تصرف اراضی ملی مراتب را به شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *