10

اجرای حدنگاری برای ۹ میلیون هکتار از اراضی استان

  • کد خبر : 16272
  • 06 خرداد 1399 - 10:16
اجرای حدنگاری برای ۹ میلیون هکتار از اراضی استان

۹ میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی سند دفترچه ای دارد که در راستای قانون جامع حد نگاری باید برای آن سند تک برگ اخذ شود. معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی آبخیزداری خراسان جنوبی درباره ی اجرای قانون جامع حدنگاری (کاداستر) در استان توضیح داد: از مساحت ۱۵ […]

۹ میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی سند دفترچه ای دارد که در راستای قانون جامع حد نگاری باید برای آن سند تک برگ اخذ شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی آبخیزداری خراسان جنوبی درباره ی اجرای قانون جامع حدنگاری (کاداستر) در استان توضیح داد: از مساحت ۱۵ میلیون و ۷۹ هکتار از اراضی خراسان جنوبی ۱۳ میلیون ۹۵۰ هزار هکتار اخذ سند شده است.
حمید باقر پور افزود: از ۱۳ میلیون ۹۵۰ هزار هکتار که سند دارد، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار سند تک برگ داریم و مابقی به مساحت ۹ میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار سند دفترچه ای دارد، که باید در راستای قانون جامع حد نگار مصوب سال ۱۳۹۳ به سند تک برگ تبدیل شود.
وی با اشاره به قانون جامع حد نگاری (کاداستر) ، مواد ۳ ،۹ و ۱۱ این قانون گفت: این قانون از اهمیت خاصی برخوردار است،تاجایی که در ماده ی ۳ این قانون سازمان ثبت اسناد مکلف شده است که در سریع ترین زمان وضعیت سند ها مشخص شود، در ماده ی ۹ این قانون نیز تمامی دستگاه ها باید وضیعت اسنادخود را مشخص کنند و در ماده ی ۱۱ نیز باید اسناد دفترچه ای به تک برگی تبدیل شود.
به گفته ی باقر پور در سند های دفترچه ای ممکن است حدود زمین به خوبی مشخص نشده باشد،یا بین متراژ دو زمین در کنار هم فاصله هایی باشد و یا بخشی از زمین یک فرد بر روی زمین فرد دیگری قرار بگیرد، بر این اساس با انجام کاداستر و ارائه ی سند تک برگ تمام این مشکلات از بین می رود.
وی ادامه داد: از نظر نوع مالکیت ممکن است یک زمین مالکیت حقیقی،حقوقی،دولتی و یا موقوفه ای داشته باشد. اجرای طرح کاداستر می تواند این مالکیت ها را به طور دقیق و مشخص برای مالکان احراز کند.
معاون حفاظت و امور اراضی اداره ی کل منابع طبیعی آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت حدنگاری و مشخص شدن مالکیت زمین ها گفت: با اجرای کامل این امر در استان به لحاظ توسعه ی زیر ساخت ها بسیاری از مشکلات برای اجرای شبکه های آب،برق،گاز و یا ارائه ی زمین برای ساخت مسکن و شهرسازی رفع و می توان برنامه ی مدونی برای استان پیشبینی کرد.
باقرپور اعلام کرد: در سال ۹۸ حدود ۵۰۰ هزار هکتار سند تک برگ اخذ شده شده است. اما هنوز در برخی از شهرستان ها به ویژه طبس،فردوس، بشرویه و سرایان مناطقی وجود دارد که فاقد اجرای حدنگاری است، یعنی عملیات نقشه برداری و ممیزی اراضی هنوز در آن انجام نشده است.
وی با اشاره به برنامه های سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: باید تا پایان سال ۱۴۰۰ حدنگاری اراضی در استان انجام شود که البته این مهم منوط به تامین اعتبار لازم است
لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=16272

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 49
  • 1,687
  • 2,100,351
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱