9

اجراے ۱۲۰ هکتار عملیات بیابانزدایے در دشت اسفدن

  • کد خبر : 16316
  • 05 مرداد 1399 - 8:29
اجراے ۱۲۰ هکتار عملیات بیابانزدایے در دشت اسفدن

  اجراے ۱۲۰ هکتار عملیات بیابانزدایے در دشت اسفدن عملیات بیابانزدایے با اجراے ۱۲۰ هکتار مدیریت هرزآب در قالب هلالے آبگیر در دشت اسفدن شهرشتان قاین اجرا شد. رئیس اداره ے منابع طبیعے و آبخیزدارے شهرستان قاین با اشاره به پروژه هاے بیابانزدایے که در عرصه هاے منابع طبیعے این شهرستان اجرا مے شود گفت:بااعتبار […]

 

اجراے ۱۲۰ هکتار عملیات بیابانزدایے در دشت اسفدن

عملیات بیابانزدایے با اجراے ۱۲۰ هکتار مدیریت هرزآب در قالب هلالے آبگیر در دشت اسفدن شهرشتان قاین اجرا شد.

رئیس اداره ے منابع طبیعے و آبخیزدارے شهرستان قاین با اشاره به پروژه هاے بیابانزدایے که در عرصه هاے منابع طبیعے این شهرستان اجرا مے شود گفت:بااعتبار ۴۰ میلیون تومان که به صورت اوراق واگذار شد.توانستیم ۱۲۰ هکتار دیگر از دشت اسفدن را بیابانزدایے کنیم.

گلے افزود:طرح مدیریت هرزاب در این ۱۲۰ هکتار که از نظر پوشش گیاهے بسیار ضعیف بود،با ایجاد هلالے آبگیر اجرا شده است.

ویبا اشاره به اهداف این طرح گفت:علاوه بر اینکه پوشش گیاهے منطقه افزایش مے یابد،تولےدعلوفه نیز در این مساحت افزایش خواهد یافت.

گلے جلوگیرے از فرسایش خاک،کاهشگرد و غبار،جمعآورے رواناب،افزاےشنفوذ پذیرے آب در خاڪ را از جمله فواید این طرح در دشت اسفدن ذکر کرد.

رئیس اداره ے منابع طبیعے و آبخیزدارے شهرستان قاین با اشاره به شرایط دشت اسفدن و دقے که در این دشت واقع شده گفت:دشتاسفدن قاین در همایش میراث طبیعے کشور که در ۵ شهریورماه ۹۸ در استان گیلان،بندر انزلے برگزار شد،در فهرست میراث طبیعی- ملے ثبت شد.

وی با بیان این مطلب اضافه کرد:دشت اسفدن یکے از زیبایے ‌ ها و شگفتی‌هاے طبیعے خراسان جنوبے است.

وی یاد آور شد:در این دشت با مساحت ۲۴۰ کیلومتر مربع دو اثر شاخص شامل دق اسفدن به شکل نمکزارے مسطح و بدون هیچ پوشش گیاهے و دره هندوستان با سرسبزے و پوشش گیاهے بسیار غنے به فاصله ۱۰ کیلومترے هم قرار دارند.

وی توضیح داد:دق‌ها یکے از پدیده‌هاے زمین شناسے هستند که قابلیت نفوذپذیرے کمے دارند،به جهت شورے خاڪ،این مناطق از پوشش گیاهے بسیار ضعیفے برخوردارند،همچنین پوشش جانورے منطقه بدلیل نبود آب و گیاهان بسیار ضعیف است.

گلی افزود:طرح هاے بیابانزدایے منابع طبیعے در حاشیه ے دق اسفدن در حال اجراست که کمڪ شایانے به حفظ و احیاے پوشش گیاهے منطقه مے کند.

اجراے 120 هکتار عملیات بیابانزدایے در دشت اسفدن
لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=16316

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 826
  • 1,309
  • 2,105,321
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱