8

آزاد سازی ۴۱۰۰ هکتار از مراتع بیرجند

  • کد خبر : 16735
  • ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
آزاد سازی ۴۱۰۰ هکتار از مراتع بیرجند

۴۱۰۰هکتار از مراتع قرق شهرستان بیرجند آزاد سازی شد رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند از آزادسازی ۴۱۰۰هکتار از مراتع قرق این شهرستان خبر داد. ابراهیم علیپور با بیان اینکه قرق مراتع يكي از سهل ترين و موثرترين روشهاي احياء و اصلاح مراتع به شمار می آید كه با هدف تقويت پوشش گياهي‏، […]

۴۱۰۰هکتار از مراتع قرق شهرستان بیرجند آزاد سازی شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند از آزادسازی ۴۱۰۰هکتار از مراتع قرق این شهرستان خبر داد.
ابراهیم علیپور با بیان اینکه قرق مراتع يكي از سهل ترين و موثرترين روشهاي احياء و اصلاح مراتع به شمار می آید كه با هدف تقويت پوشش گياهي‏، توليد بذر، حفاظت خاك، حمايت و نگهداري از ديگر پروژه هاي احياء واصلاح مطالعه وبررسي پوشش گياهي و… صورت می گیرد.
وی با اشاره به عوامل دخيل در انتخاب محل قرق اضافه کرد.. قرق با هدف افزايش پوشش گياهي و توليد علوفه در مراتعي انجام مي‌گيرد كه درصد قابل توجهي از گونه هاي خوش خوارک درتركيب گياهي منطقه از بین رفته باشد. .
وی ادامه داد.. قرق مراتع پس از مطالعه و بررسيهاي لازم توسط کارشناس مربوطه با اعلام آگهي با مشخص کردن حدود و ثغور مرتع ومدت آن به اطلاع بهره برداران و دامداران همان مرتع و مراتع مجاور مي‌رسد.که پس از پايان مدت قرق وحصول نتيجه با بررسي مجدد بهره برداري مرتع براي دامداران همان مرتع آزاد سازي مي‌ شود. تا با رعايت اصول و ضوابط صحيح بهره برداي از آن استفاده کنند.

وی اظهار داشت مراتع به عنوان بستر حیات نقش بسیار مهم و اساسی در تعادل و تنوع زیستی دارند که خشکسالی های چند ساله وکمبود نزولات آسمانی، چرای مفرط دام در سال گذشته بسیاری از مراتع را با سیر قهقرایی مواجه ساخته است که با تکیه بر این موضوع اداره منابع طبیعی شهرستان با مدیریت و اصلاح و احیا مراتع با مشارکت مرتعداران توانسته است میزان چهار هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی که بر اثر چرای مفرط و با خشکسالی و سایر عوامل تخریب شده است را احیا کند. و در حال حاضر به عنوان مراتع احیا شده در اختیار مرتعداران صاحبان پروانه های چرا قرار دهد.

وی ادامه داد: در این راستا همه ساله از اواسط مهر ماه مراتع قرق شده این شهرستان که احیاء شده اند برای تعلیف دام های مرتعداران آزاد سازی می شود.

علیپور افزود: با توجه به درخواست دامداران جنگل های دست کاشت و مناطق احیایی و قرق شده آزاد سازی می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیرجند با اشاره به اینکه این آزاد سازی از ۱۵ مهر ماه آغاز شده ادامه داد: دامداران می توانند به مدت۶۰ روز از این مراتع استفاده کنند.

وی بیان کرد: همچنین همزمان با آزادسازی قرق، افرادی که مرتع دار بوده و پروانه بهره برداری دارند علاوه بر تمدید سالیانه پروانه چرای دام، می توانند پروانه استفاده موقت از مراتع آزادشده از قرق را دریافت کنند.

علیپور با بیان اینکه بر اساس پیش بینی سه هزارو ۵۰۰ واحد دامی از مراتع آزادشده استفاده می کنند، افزود: همچنین پیش بینی می شود ۴۱ تن علوفه خشک از سطح مراتع قرق شهرستان استحصال شود.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=16735

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 28
  • 1,890
  • 1,315,525
  • یکشنبه _ ۰۳ مرداد ۱۴۰۰