1

طرح اجرایی برای پروانه های چرای دام تا پایان سال۱۴۰۰

  • کد خبر : 16761
  • ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند گفت: طرح های مرتعداری سند مدونی است از مجموعه اقداماتی که به منظور مدیریت پایدار مراتع با هدف حفظ ، احیاء ، اصلاح ، توسعه و بهره‌برداری صحیح و استمرار تولید انجام می شود . .علیپور افزود.. این اقدامات در محدوده معينی از مراتع که معمولا سامان […]

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیرجند گفت: طرح های مرتعداری سند مدونی است از مجموعه اقداماتی که به منظور مدیریت پایدار مراتع با هدف حفظ ، احیاء ، اصلاح ، توسعه و بهره‌برداری صحیح و استمرار تولید انجام می شود .
.علیپور افزود.. این اقدامات در محدوده معينی از مراتع که معمولا سامان عرفي قانوني ناميده ميشود، تهیه و در قالب طرح به تصویب سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور و یا واحدهای تابعه استانی آن می رسد

وی اضافه کرد: تهیه طرح های مرتعداری تلفیقی و احاله مدیریت طرحهای مصوب در راستای بخشنامه شماره ۲۴۲۶/۱/۹۹مورخ ۶/۲/۹۹ و ابلاغیه برنامه های ۹ گانه جهش عملکرد(طرح ۹ در ۹۹) است.
.
وی ادامه داد..این ابلاغیه ی سازمان در سال ۱۳۹۹ به منظور اجرایی کردن جهش سازمانی در مدیریت پایدار و بهره برداری از مراتع کشور؛اجرایی شد.
.
علیپور گفت.. بر اساس این ابلاغیه تمامی پروانه‌های چرای دام (پروانه‌های مرتع‌داری) که تا پایان سال ۹۸ صادر شده است برای جلوگری از ابطالشان باید حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰ منجر به طرح مرتع‌داری شود. .

ابراهیم علیپور با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های مرتع‌داری، گفت: طرح‌های مرتع‌داری از جمله ابزارهای مدیریتی جهت افزایش کیفیت مراتع به ویژه در مناطقی که فشار چرا بر مراتع زیاد است، به شمار می‌آید.

وی اضافه کرد :از آنجایی که طرح مرتعداری در یک محدوده معینی و برای دامداران ذیحق همان مرتع تهیه می شود ، نکاتی مانند ظرفیت چرای مجاز مراتع در شرایط موجود ، استعدادهای مرتع از لحاظ افزایش تولید ، اراضی مستعد کشت جهت علوفه کاری و ….است.
.
وی دام موجود در مرتع ، راه های رسیدن به تعادل بین تولید و مصرف ، پروژه‌های قابل انجام در محدوده طرح مانند مدیریت آب (بارندگی) جهت افزایش توان تولید مرتع ، بذرکاری ، بذرپاشی ، کپه کاری ، بوته کاری ، قرق ، زمان مناسب استفاده از مرتع ، مدت استفاده و تعلیف دام در مرتع ، تعداد دام مجاز براساس ظرفیت چرائی مجاز مرتع ، تامین آب در مرتع جهت شرب دام از طریق ایجاد آبشخوار ، مرمت چشمه و…را از دیگر مزایای طرح های مرتع داری عنوان کرد.
.
وی اضافه کرد . بنابراین در طرح مرتعداری بهبود وضع موجود پوشش گیاهی ، تعادل دام و مرتع استمرار و پایداری تولید ، مدنظر می‌باشد .

رئیس اداره منابع طبیعی و ابخیزداری بیرجند تهیه و اجرای طرح‌های مرتعداری را یکی از برنامه‌های مهم و شاخص پیش روی مجموعه منابع طبیعی دانست و اعلام کرد: با اجرای طرهای مرتعداری مواردی از قبیل ، دادن هویت قانونی به حق انتفاع و عرفی مرتعداران توسط دولت ، تمایل به کسب مدیریت بهتر در مراتع با انگیزه مالکیت و … است
.
وی اضافه کرد .. اجرای دقیق طرح مرتعداری باعث افزایش پوشش گیاهی به لحاظ کمی و کیفی ، بالا رفتن توان تولیدی مراتع ، بهبودی در ظرفیت و وضعیت و سلامت مرتع با کاهش عوامل تخریب می شود.

علیپور با بیان اینکه بیش از ۷۵ درصداز اراضی شهرستان بیرجند جزء مراتع می باشند گفت تاکنون تعداد ۴۱ سامانه عرفی با مساحت ۱۹۵۸۲۸ هکتار و تعداد ۱۷۷۳خانوار بهره برداربا تعداد۴۴۸۱۴ راس دام مجاز ممیزی شده که از این تعداد ۹ سامانه عرفی با مساحت۳۹۴۰۴ هکتار تهیه طرح و ۳ طرح ( مهدی آباد – علی آباد شهاباد و چاحوض ) با مساحت ۱۴۲۵۶هکتار به دامداران ذیحق احاله شد.

به گفته ی وی دامداران این مناطق می توانند به مدت ۳۰ سال از مزایای آن بهره مند شوند.
.
وی با توجه به اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰ پروانه مرتعداری تمامی دامدارانی که مراتع آنها ممیزی ولی تاکنون تهیه طرح نشده باطل خواهد تاکید کرد.. بهره برداران مراتع باید تا پایان سال نسبت به تهیه طرح مرتعداری مراتع خود اقدام کنند. که این موضوع با الصاق آگهی در محل های پر تردد توسط مامورین پاسگاه ویژه به اطلاع تمامی بهره برداران رسید .
.
به گفته ی وی بهره برداران در اسرع وقت با مراجعه به اداره منابع طبیعی شهرستان درخواست تهیه طرح مرتعداری کنند.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=16761

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 0
  • 1,603
  • 946,520
  • پنجشنبه _ ۱۴ اسفند ۱۳۹۹