3

خسارت ۳۰۰ میلیاردی خشکسالی به منابع طبیعی

  • کد خبر : 1714
  • 27 خرداد 1395 - 6:23
خسارت ۳۰۰ میلیاردی خشکسالی به منابع طبیعی

خشکسالی سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان به منابع طبیعی استان  خسارت وارد کرد. این خبری است که مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی عنوان و البته تاکید کرد:  از این میزان  ۲۰۹ میلیارد تومان آن فقط در بخش مراتع است خسارتی که ۴۴ درصد تولید علوفه […]

خشکنشست خبری روز جهانی بیابانزدایی خسارت 300 میلیاردی خشکسالی به منابع طبیعیسالی سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان به منابع طبیعی استان  خسارت وارد کرد. این خبری است که مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی عنوان و البته تاکید کرد:  از این میزان  ۲۰۹ میلیارد تومان آن فقط در بخش مراتع است خسارتی که ۴۴ درصد تولید علوفه را کم و به  دامداران هزینه تحمیل و از طرفی راه افزایش بیابان ها را هموار کرده است.
«شریفی» تاکید کرد: اقدامات چندسال گذشته جوابگوی حجم بیابان ها و وسعت کار نبوده  است.
به گفته وی از سال ها قبل و پیش از تقسیم خراسان تاکنون ۱۸۹ هزار هکتار عملیات بیابان زدایی در قالب نهالکاری، مدیریت رواناب های سطحی، هلالی آبگیر، مدیریت جنگل های دست کاشت و..انجام شده است.
این عملیات بیابانزدایی در دومین استان بیابانی کشور انجام شده که به گفته وی بیش از ۵۰ هزار هکتار آن در سال های ۸۴ تا ۹۵ انجام شده است یعنی از زمان شکل گیری استان ۱۳۳هزار هکتار نهالکاری در کانون های بحرانی و مناطق فرسایش بادی، ۱۸ هزار هکتار مدیریت رواناب سطحی، ۱۹ هزار هکتار مدیریت جنگل های دست کاشت ، ۵۵۰ کیلومتر بادشکن غیر زنده و ۱۲۴ کیلومتر باد شکن زنده اجرا شده است.
رضایت بخش نیست
اما این اقدامات به نظر مدیر کل به دلیل کم بودن اعتبار و گستردگی بیابان ها و حجم کار رضایت بخش نیست زیرا استان ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار بیابان دارد که ۳۶ درصد مساحت خراسان جنوبی را شامل می شود از طرفی ۲۸ کانون بحرانی فرسایش بادی منطقه هم یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار وسعت دارد و مراتع استان هم فقیر است.
از طرف دیگر اعتبارات بیابان زدایی بسیار کم و تخصیص ها نامناسب است این موضوع را هم مدیر کل در انجام عملیات بیابان زدایی مهم دانست و تاکید کرد: مشکلات ناشی از این موضوع باعث بالا رفتن نرم هزینه و کاهش سطح عملیات بیابان زدایی شده است.
سال قبل ۴ میلیارد تومان اعتبار ملی به این بخش اختصاص  اما حدود ۴۰ درصد آن تخصیص یافت که با این رقم کار زیادی نمی توان انجام داد.
اعتبارات
به نظر وی مسئولان استان باید مشابه طرح های عمرانی و زیرساختی استان به بیابان زدایی نیز اهمیت دهند اما  طرحی که برای مقابله با گرد و غبار در دولت قبل تهیه شده همچنان اعتبار ندارد و لازم است اعتبار بیابان زدایی در فهرست درخواست های مسئولان استان قرار گیرد همان طور که سازمان جنگل ها و آبخیزداری کشور سال قبل از ۲۴ میلیارد تومان اعتبار ۳۱ استان ۴ میلیارد تومان را به خراسان جنوبی اختصاص داد.
در خراسان جنوبی با وجود کمبود اعتبار و به دلیل خشکسالی وبیابانی بودن دو پروژه بین المللی موفق به نام ترسیب کربن و احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته در سرایان با موفقیت انجام شده طوری که در حال حاضر ترسیب کربن در ۱۸ استان کشور الگو برداری و اجرا می شود با این حال اگر چه قرار بود این پروژه در استان هم تعمیم یافته و در سرچاه عماری و زیرکوه اجرا شود اما ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار استانی آن محقق نشده است .
مشارکت مردم
شعار  جهانی بیابان زدایی امسال حفاظت زمین و احیای اراضی با مشارکت مردم است که به نظر او تنها راه حل است و پروژه های بین المللی یاد شده نمونه هایی از مشارکت مردم است و باز هم در قالب طرح های جدیدی از جمله مدیریت جامع آبخیزداری در بشرویه و تعمیم ترسیب کربن به دیگر نقاط استان پیگیری می شود.
او راه اندازی تعاونی در همه شهرستان هاو صندوق حمایت بخش منابع طبیعی راهم راهکار دیگری برای افزایش مشارکت مردم عنوان کرد که تاکنون ۲ هزار نفر عضوگیری کرده و حدود ۲۸۰ میلیون  تومان سرمایه مردمی دارند اما باید میزان سپرده اعضا برای صندوق حمایت به ۵۰۰ میلیون تومان برسد با اینکار اقداماتی مشابه فعالیت های مربوط به ترسیب کربن انجام و توانمند سازی جوامع محلی حاصل می شود.
در پروژه بشرویه موارد بیشتری دیده شده و حتی بحث گردشگری نیز در توسعه روستایی پیش بینی شده تا عوامل موثر در توسعه این مناطق شناسایی شود.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=1714

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 3,010
  • 595
  • 1,956,844
  • سه شنبه _ ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱