6

نیاز اعتباری ویژه برای مطالعه ی طرحهای آبخیزداری

  • کد خبر : 17145
  • 28 اردیبهشت 1400 - 11:52
نیاز اعتباری ویژه برای مطالعه ی طرحهای آبخیزداری

نیاز اعتباری ویژه برای مطالعه ی طرحهای آبخیزداری خراسان جنوبی بیش از هفت و نیم میلیون هکتار حوزه ی آبخیز دارد که از این میزان تاکنون به دلیل کمبود اعتبار فقط در یک میلیون ۷۸۰ هزار هکتار مطالعات آبخیزداری انجام شده است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکی از […]

نیاز اعتباری ویژه برای مطالعه ی طرحهای آبخیزداری
خراسان جنوبی بیش از هفت و نیم میلیون هکتار حوزه ی آبخیز دارد که از این میزان تاکنون به دلیل کمبود اعتبار فقط در یک میلیون ۷۸۰ هزار هکتار مطالعات آبخیزداری انجام شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی آبخیزداری مقابله با خطر سیلاب و خشکسالی است گفت: سیلاب در طی چند دهه اخیر خسارت های چشمگیری در استان داشته است.
علیرضا نصرآبادی تصریح کرد: برای اجرای سازه های آبخیزداری ابتدا باید مطالعات کافی در منطقه ی آبخیز انجام شود،این مطا لعات به منظور مدیریت جامع در مدیریت منابع طبیعی و سازگاری با پدیده های طبیعی الزامی است.
وی اعلام کرد: از بیش از ۱۵ میلیون هکتار مساحت استان خراسان جنوبی ،بیش از ۷ ونیم میلیون هکتار شامل حوزه های آبخیز است که تاکنون از این مساحت در ۹۱۵ هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است.
نصرآبادی افزود: ۹۹ هزار و ۶۰۰ هکتار از این عملیات اجرایی طی سال های ۹۷ تا ۹۹ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرایی شده است.
وی یادآورد شد: برای اجرای سازه های آبخیزداری ابتدا نیاز به انجام مطالعه هستیم که با توجه به کمبود اعتبار در این زمینه تاکنون تنها در یک میلیون و ۷۸۰ هزار هکتار مطالعات مورد نیاز انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه در بیشتر بخش هایی که مطالعات آبخیزداری داشتیم انواع سازه ها اجرایی شده است گفت: از سال ۹۸ به دنبال عملکرد مطلوب سازه های آبخیزداری و نتیجه ی طرح ها در کنترل سیلاب،فرسایش خاک،افزایش دبی قنات های پایین دست و … توانستیم برای بخش مطالعات نیز اعتباراتی دریافت کنیم.
وی ادامه داد: از محل اعتبارات توسعه ملی سال ۹۸ در مجموع ۲۸ مطالعه تفصیلی – اجرایی منابع طبیعی و آبخیزداری در سطح ۴۷۳ هکتار از حوزه های آبخیز و ۳مورد مطالعات اثر بخشی اجرای پروژه های آبخیز داری در سطح ۱۷ هزار هکتار انجام و بخشی دیگر در حال انجام است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: علاوه بر این ۲ مورد مطالعه تدوین برنامه ی راهبردی طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز در حال اجرا است.
وی اعتبار کل این طرح ها را ۴۲ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: علاوه بر این طی سال های ۹۸-۹۹ از محل اعتبارات استانی در سطح ۸ حوزه از حوزه های آبخیز استان به مساحت کل ۴۴ هزار هکتار مطالعات تفصیلی- اجرایی منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتبار ۳میلیارد ریال در حال انجام است.
وی تاکید کرد: از آنجایی که افزایش جمعیت منجر به افزایش بهره برداری از منابع طبیعی شده است، آبخیزداری که شامل اقدامات بیولوژیکی، مکانیکی و یا مدیریتی است با انجام فعالیت هایی همچون مدیریت و کنترل رواناب و آب های سطحی و بهره گیری از آنها، تغذیه و افزایش منابع آبهای زیرزمینی، حفظ و توسعه پوشش گیاهی با انجام عملیاتی همچون بذرکاری، نهال کاری و یا اقدامات مدیریتی همچون اصلاح و بهبود مراتع برای حفظ آب و خاک و جلوگیری از آسیب و خسارت شده است.
وی اضافه کرد: اجرای طرح های آبخیزداری با حفظ کانونهای جمعیتی به ویژه در مناطق مرزی نقش بسیار مهمی در پدافند غیرعامل دارد.

نیاز اعتباری ویژه برای مطالعه ی طرحهای آبخیزداری

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=17145

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 96
  • 130
  • 2,152,513
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱