11

بزرگ ترین کانون بحرانی فرسایش بادی بیابان خراسان جنوبی در بشرویه است

 • کد خبر : 1718
 • 28 خرداد 1395 - 7:05
بزرگ ترین کانون بحرانی فرسایش بادی بیابان خراسان جنوبی در بشرویه است

کانون بحرانی فرسایش بادی بشرویه بیشترین وسعت را در خراسان جنوبی دارد. رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: ریگ بشرویه به وسعت ۳۰۱ هزارو ۸۱۳ هکتار بزرگ ترین کانون بحرانی فرسایش بادی منطقه است که در این شهرستان واقع شده است . مهندس« یوسفی» افزود : هرچند از […]

کانون بحرانی فرسایش بادی بزرگ ترین کانون بحرانی فرسایش بادی بیابان خراسان جنوبی در بشرویه استکانون بحرانی فرسایش بادی بشرویه بیشترین وسعت را در خراسان جنوبی دارد.

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: ریگ بشرویه به وسعت ۳۰۱ هزارو ۸۱۳ هکتار بزرگ ترین کانون بحرانی فرسایش بادی منطقه است که در این شهرستان واقع شده است .

مهندس« یوسفی» افزود : هرچند از نظر تعداد  نهبندان ببیشترین کانون های بحرانی فرسایش بادی را دارد و ۹  کانون بحرانی به وسعت ۱۳۹ هزار و ۴۶۷ هکتار در این منطقه قرار دارد اما طبس بعد از بشرویه، رتبه دوم را داراست زیرا ۵ میلیون هکتار عرصه های ، آن شامل  پدیده های بیابانی از جمله اراضی بدون پوشش، دق های رسی، تپه های ماسه ای ، زمین های شور ونمکزار ،کویر و… است

وی به تبعات خشکسالی و افزایش بیابان ها اشاره و به آمار استناد کرد : تعداد کانون های بحرانی استان در ۳ سال گذشته و پس از سال الحاق طبس به استان، به ۲۸ کانون افزایش یافت .

وی تصریح کرد: هرچند بشرویه بیشترین وسعت کانون های بیابانی استان را دارد اما  بیشترین اقدامات بیابان زدایی در این منطقه انجام نشده است زیرا درتوزیع اعتبارات استانی ، بیشترین رقم به این شهرستان اختصاص نیافته است اگرچه که  در اعتبارات ملی، بشرویه، طبس ، نهبندان و… بیشترین اعتبار بیابان زدایی را می گیرند .

بنا بر آمار وی سال قبل فقط ۷۳ هکتار عملیات نهالکاری و ۱۴۰ هکتار هم مراقبت و آبیاری در ریگ بشرویه  انجام شده است   زیرا اعتبارات استانی کم بوده است اما با این وجود عملیات حفاظت نهال و قرق هم مانند هر سال ادامه دارد.

بشرویه از سال قبل به عنوان پایلوت اجرای طرح جامع مدیریت حوزه انتخاب و اقدامات اولیه و مطالعات انجام شده تا در راستای بحث های مشارکت مردم و…در طول سال های آینده اجرایی شود.

وی اظهار تاسف کرد که سال قبل اعتباری برای اجرایی شدن این طرح نبوده است هر چند سازمان جنگل هاوآبخیزداری کشور وعده جبران این تاخیر را داده است.

بشرویه جزو مناطقی است که در مجاورت کانون بحرانی قرار دارد به همین دلیل بیشترین خسارت را هم متحمل می شود بنابراین مقابله با کانون آن در اولویت است .

در زمینه کنترل ومقابله با بیابان قبل از انقلاب هم در بشرویه کارهایی انجام  شده است. این منطقه ۲۰۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت دارد که قدمت آن به حدود ۴۰ سال قبل می رسد که با توجه به ادامه خشکسالی هاو افت سفره های آب زیرزمینی این جنگل ها دچار آفت و اکثر بوته ها خشک شده اند بنابراین جوان سازی این بوته ها از سال ۸۴ شروع شده که در قالب مدیریت جنگل های دست کاشت قطع و برش گونه های طاق انجام می شود و سال قبل ۲۲۰ هکتار از این درختان قطع شد.

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=1718

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
 • 1,582
 • 1,288
 • 2,095,311
 • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱