2

جوابیه اداره کل در خصوص اجرای پروژه مالچ پاشی

  • کد خبر : 17476
  • 22 آبان 1400 - 8:41
جوابیه اداره کل در خصوص اجرای پروژه مالچ پاشی

پیرو مطالب منتشر شده در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص پروژه مالچ پاشی در خراسان جنوبی موارد زیر برای اطلاع هم استانی های عزیز و پاسخ به دل نگرانی دوستداران حقیقی محیط زیست اعلام می گردد. الف) ایران در زمینه مقابله با بیابانزایی یکی از کشورهای موفق در سطح منطقه و جهان است، […]

پیرو مطالب منتشر شده در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص پروژه مالچ پاشی در خراسان جنوبی موارد زیر برای اطلاع هم استانی های عزیز و پاسخ به دل نگرانی دوستداران حقیقی محیط زیست اعلام می گردد.

الف) ایران در زمینه مقابله با بیابانزایی یکی از کشورهای موفق در سطح منطقه و جهان است، شناخت، کنترل و مدیریت پدیده بیابانزایی از وظایف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بوده که برنامه های اجرایی مرتبط، مبتنی بر طرح های مطالعاتی کاهش بیابانزایی و عواقب آن و با استفاده از نظرات مشاورین و کارشناسان خبره، سیاستگذاری، برنامه ریزی و مدیریت می شود.

همانطور که می دانید فرسایش بادی و هجوم ماسه های روان از اصلی ترین مصادیق بیابانزایی و از معضلات اصلی مناطق بیابانی کشور است که خسارات و آسیب های فراوانی به کانون های جمعیتی و تاسیسات زیربنایی و اقتصادی، صنعتی و کشاورزی وارد می کند.

ب) پروژه های منابع طبیعی بر اساس امکان پذیری فنی و با توجه به جنبه های مختلف زیست محیطی و اجتماعی طرح اجرا می شوند و پروژه مالچ پاشی نیز محدود به مناطقی می شود که به دلیل در حال حرکت بودن ماسه های بادی امکان استقرار پوشش گیاهی میسر نباشد. بر همین اساس نیز در استان خراسان جنوبی با حدود ۲ میلیون و یکصد و دوازده هزار هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی، برای محدوده کانون بحرانی فرسایش بادی طبس که از ماسه زارهای فعال و خسارتزای کشور است، پروژه مالچ پاشی تعریف شد و گفتنی است این پروژه فقط در ۹۶۳ هکتار از ۲۶۱۶۶۲ هکتار این کانون بحرانی فرسایش بادی اجرا شده است.

این پروژه به عنوان تنها گزینه قابل اجرا در راستای حفاظت از زیرساخت های ارتباطی استان (جاده طبس ـ یزد و خط ریلی شرق) و برای تثبیت موقت تپه های شنی برای کاشت و استقرار گیاه اجرا شد، همزمان با این اقدام، ۲۲۵ هکتار (حدود ۲۲۵۰۰ اصله نهال) نهالکاری در این عرصه کاشت شده است. که نقش مهمی در جلوگیری از حرکت ماسه های روان در آینده خواهد داشت. همچنین ۴۵ کیلومتر تله رسوب گیر در منطقه هم زمان اجرا شده است.

ج) نوع این خاک پوش استفاده شده در این پروژه از نوع پایه آبی (امولسیونی) بوده که به دلیل تاثیر سریع و آنی و قابلیت استفاده در زمان کوتاه و اثرات منفی بسیار کمتر، انتخاب گردید. حداکثر زمان ماندگاری این مالچ ۲۴ ماه بوده و پس از آن تجزیه می شود و براساس نتایج پژوهش های انجام شده (توسط پژوهشگاه صنعت نفت) این مالچ اثرات سوء زیست محیطی بر منابع آب و خاک ندارد و عاری از مواد خطرناک برای سلامتی انسان و محیط زیست اعلام شده است.

تاکید می شود که محل اجرای این پروژه خارج از پناهگاه حیات وحش نایبندان (زیستگاه یوز ایرانی) بوده و از این منظر و با توجه به وسعت ۱ ونیم میلیونی هکتاری این پناهگاه نه تنها هیچگونه خطری جوامع حیوانی و گیاهی این پناهگاه را تهدید نمی کند بلکه در آینده این منطقه می تواند زیستگاه مناسبی برای وحوش باشد.

 

د) اداره کل منابع طبیعی استان به عنوان یک سازمان حاکمیتی که وظیفه حفظ و احیا و توسعه منابع طبیعی کشور را عهده دار می باشد حفاظت از منابع زیستی را در سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده و همیشه حفاظت از طبیعت اولویت اصلی اجرای پروژه ها بوده است ولیکن حفاظت از جان و مال مردم نیز از وظایف حاکمیت است.

و این پروژه نیز که براساس هماهنگی های بین دستگاهی در سطح ملی در راستای وظایف حاکمیتی برای منطقه ای بسیار محدود و با مشکلات خاص و در عرصه ای با پوشش گیاهی بسیار فقیر و برای حفاظت از جان و مال هموطنان و تاسیسات زیر بنایی کشور اجرا شده است که به گواه و اعلام دستگاه های مربوطه، موجب کاهش ۵۵ درصدی حوادث جاده ای مرتبط با شن های روان در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۸ و در سال جاری نیز تاکنون فقط ۹ مورد حادثه رخ داده که نسبت به مدت مشابه ۷۰ درصد کاهش داشته است. و همچنین موجب کاهش چشمگیر حجم رسوبات ماسه ای روی ریل قطار گردیده است.

و)در پایان؛ هرگونه نقد استفاده از خاک پوش در تثبیت شن های روان می بایست بر پایه تحقیق و پژوهش مستند علمی صورت گیرد که متاسفانه این موضوع مورد توجه همه منتقدین واقع نشده است و پرداختن به آن بیشتر از جنبه های احساسی با استفاده از عکسهای آرشیوی از سایر مناطق صورت می گیرد. همگان را به رعایت اخلاق حرفه ای دعوت می کنیم و امیدواریم در نقدهایمان انصاف و تقوا را رعایت کنیم.

کما اینکه این مجموعه در سطح استان و کشور تمام وقت آماده پاسخگویی و ارایه توضیحات بوده و هست و چه بهتر بود به جای نشر اطلاعات نادرست به صورت حضوری یا تلفنی با مراجع مرتبط ارتباط برقرار می شد. گفتنی است طرح اجرا شده مصوبه کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار کشور و مربوط به سال ۱۳۹۹ است که به اتمام رسیده  و برای سال ۱۴۰۰ فعلا تا تائید و ابلاغ رسمی مراجع ملی هیچ پروژه ای مالچ پاشی در دستور کار نیست.

در عین حال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مشتاق و نیازمند استفاده از علوم و فناوری های جدید و به کارگیری خاک پوشهای سازگارتر با محیط زیست بوده و در این راستا اقداماتی با همکاری سایر دستگاه ها و مراکز علمی کشور به انجام رسانده ولی تاکنون ماده جایگزین مالچ های فعلی برای تثبیت ماسه های روان معرفی نشده است.

 

 

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=17476

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 105
  • 2,506
  • 1,669,935
  • پنجشنبه _ ۲۳ دی ۱۴۰۰