سفر مطالعاتي و بازديد علمي از پديده هاي بياباني شهداد

DSC06374در يك برنامه مطالعاتي كارشناساني از اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان از عرصه ها و پديده هاي بياباني و كويري شهداد بازديد نمودند. اين سفر مطالعاتي با هدف آشنایی با رخساره های بیابانی (بیابان لوت) مانند کلوت، یاردانگ، اشکال شلجمی شکل و کسب تجربه از پروژه های بیابانزدایی منطقه شهداد به مدت يك روز و با حضور ۲۰نفر از كارشناسان اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي برگزار گرديد.

 

بياباني از جمله آثار و رخساره هاي نمکی متنوع در بستر رود شور شامل اراضی پف کرده ، اراضی شخم خورده، شکفته های نمکی ، حفره های نمکی و چند وجهی های نمکی، کلوتهای منطقه پنجه انگشتان و شهر افسانه ای کلوت ها، گرم ترین نقطه زمین در دل کلوتها و در فاصله ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتری شرق و شمال شرق شهداد، پروژه های بیابانزدایی اجرا شده در منطقه شهداد، کمپ کویری شهداد، کاروانسرای شفیع آباد، شهر کوتوله ها و آب انبار قدیمی معروف به آب انبار حاج محمد تقی شهداد و آثار معماری شهر کوتوله ها بازديد به عمل آمد.

لازم به ذكر است كه بیابان لوت یکی از گرمترین بیابان های جهان است و در این بیابان فرسایش بادی بیداد می کند.اين بیابان یکی از معروفترین بیابان ها و عجایب طبیعت و داراي اشکال و منظر نادر ازپدیده های بیابانی جهان است. پدیده ها و چشم اندازهای بسیار زیبا از قبیل :کلوتها، رود شور و رخساره های خاص آن ، ربدوها و ….

 

{phocagallery view=categories|imagecategories=1|imagecategoriessize=0|hidecategories=1,11,12,13,14,10,2,3,4,5,6,7,8,9}

{phocagallery view=category|categoryid=15|limitstart=0|limitcount=0}

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *