پروژه ترسیب کربن ده ساله شد

جشنواره دهمین سال اجرای طرح ترسیب کربن با هدف ارائه دستاوردها و نتایج حاصل از آن در سالن همایش های وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این مراسم که نماینده مقیم عمران ملل متحد ( UNDP) نماینده سازمان خواربار کشاورزی ( FAO) رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، دست اندرکاران اصلی پروژه ترسیب کربن و استانداران استان های بوشهر، سمنان، کرمان، البرز و خراسان جنوبی حضور داشتند، « قهرمان رشید» استاندار خراسان جنوبی به عنوان استانی که نخستین بار طرح ترسیب کربن با همکاری سازمان ملل متحد درآنجا اجرایی شده است گفـت: افزایش گازهای گلخانه ای، گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی از جمله چالش های پیش روی بشر امروزی است که نتیجه اش استفاده بی رویه از منابع طبیعی و تخریب محیط زیست است.

 

قهرمان رشید گفت: استان خراسان جنوبی یکی از کم باران ترین استان های کشور است که سال گذشته تنها ۹۰ میلیمتر بارندگی داشته است.
وی افزود: طرح ترسیب کربن یکی از طرح های اساسی و زیست محیطی است که نقش و مشارکت مردم و جوامع محلی به وضوح در آن دیده می شود.
استاندار خراسان جنوبی آموزش و ترویج را از شاخصه های مهم در استمرار و پیشرفت طرح ترسیب کربن دانست و خاطر نشان کرد: رسانه های گروهی و رادیو و تلویزیون می توانند نقش اساسی را در فرهنگ سازی و آموزش افکار عمومی ایفا کنند.

قهرمان رشید، مستند سازی پروژه ترسیب کربن، انتشار کتاب، نشریات ترویجی، بروشور و تهیه فیلم مستند را بخشی از اقدامات اساسی این طرح برشمرد و خاطر نشان ساخت: تاکنون ۲۱۰ بازدید از سوی مسئولین ملی، محلی، بین المللی و اقشار مختلف جامعه از محل اجرای طرح ترسیب کربن صورت گرفته است.
در ادامه نماینده برنامه عمران ملل متحد در کشورمان گفت: پروژه ترسیب کربن ۱۰ سال است که در استان خراسان جنوبی اجرا شده است و تاکنون اجتماعات مختلفی از اقشار مردم در این طرح نقش داشته اند و تداوم و استمرار طرح ترسیب کربن و استقبال جوامع محلی و تشکل زنان نشانه اهمیت موضوع است.

گری لوئیس گفت: یکی از وظایف ما کمک کردن به سلامت مردم ایران است، مردم محلی خراسان جنوبی شرایط سختی دارند و ما با آژانس های بین المللی کمک می کنیم تا ضمن سودآوری پروژه برای روستاییان و مردم محلی، تا به تعهداتی که ایران در کنواسیون جهانی بیابان زدایی دارد تا حد زیادی جامع عمل پوشانده شود.

لوئیس گفـت: مدل پروژه ترسیب کربن این روش را به ما نشان داد که بدون دخالت مردم و جوامع محلی، تلاش های مسئولین توفیق چندانی نخواهد داشت.
نماینده مقیم سازمان ملل افزود: پروژه ترسیب کربن طراحی شده است که مراتع تخریب شده را به حالت اولیه در بیاورد، ما تعاونی های مختلفی تشکیل دادیم، روستاییان را تشویق کردیم که پوشش گیاهی را توسعه بدهیم.

گری لوئیس خاطر نشان کرد: علاوه بر مردم که نقش بسیار حیاتی در این طرح دارند جا دارد از حمایت های بی دریغ امام جمعه استان و شهرستان شهردار، استانداران، رییس سازمان جنگل ها و مراتع و کارشناسان ملی، محلی و بین المللی که نقش بسیار زیادی در استمرار حرکت رو به جلوی طرح ترسیب کربن داشته اند تشکر نمایم.
سپس مهندس علیرضا اورنگی گفت: امروز اهمیت منابع طبیعی به عنوان بستر حیات برهیچ کس پوشیده نیست و حفاظت از این سرمایه عظیم خدادادی بردوش ماست تا آن را به نسل های آینده بسپاریم.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور طرح ترسیب کربن در حسین آباد بیرجند دراستان خراسان جنوبی را یکی از مردمی ترین طرح های منابع طبیعی برشمرد که با مشارکت آژانس های بین المللی در پنج استان دیگر تعمیم یافته است.

اورنگی کاهش فقر، جلب مشارکت مردم و سازمان های مختلف، اثرگذاری در برنامه ها و سیاست های کلی کشور و استقرار مدیریت پایدار در منابع طبیعی را از مهمترین دستاوردهای پروژه ترسیب کربن برشمرد و افق این طرح را در سطحی معادل ۵/۲میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی دانست.
علیرضا اورنگی همچنین خاطر نشان ساخت: تاکنون با تفاهمات صورت گرفته در ۷۰۰هزار هکتار از عرصه های تخریب شده و بیابانی استان های تهران، سمنان، خراسان جنوبی، بوشهر، البرز و کرمان عملیات ایجاد و توسعه پوشش گیاهی و مبارزه با فقر روستایی شروع شده و گام های اساسی برای جلوگیری از تخریب سرزمین برداشته شده است .
مسئول اول منابع طبیعی کشور در خاتمه گفت: طی سال های ۹۱و۹۲ ده میلیارد تومان از سوی منابع طبیعی کشور و یک میلیون دلار از سوی «یو ان دی پی» برای ادامه اجرای طرح ترسیب کربن اختصاص یافته است.

بر اساس این گزارش در فاز دوم تعمیم پروژه ترسیب کربن، استانداران استان های البرز، مرکزی و بوشهر تفاهم نامه و سند همکاری امضا کرده اند، ضمن اینکه در پایان جشنواره آقایان گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران و آقای علیرضا اورنگی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری لوح تقدیری را به رسم یادبود و تقبل زحمات دراجرا و تداوم پروژه ترسیب کربن به آقایان: مهندس گرشاسبی، دکتر فرزین، دکتر مورالی، دکترهادربادی، دکتر فردوسی، مهندس سیدمحمد موسوی، مهندس محمد جاریانی، مهندس عباس کارگر، مهندس عبدی نژاد، مهندس فرهاد سرداری، مهندس محسن عبدالحسینی، مهندس مسعود پویافر، مهندس حبیب اله شریفی، مهندس کامیاب و خانم مهندس درخشی اهدا کردند.

آغاز الگوبرداري از پروژه ترسيب کربن در۴ استان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *