20

خسارات وارده به منابع طبیعی در پی اجراء طرحهای عمرانی جبران می شود

  • کد خبر : 240
  • 03 مهر 1392 - 14:09
خسارات وارده به منابع طبیعی در پی اجراء طرحهای عمرانی جبران می شود

بر این اساس، دستگاه های مجری مکلفند نقشه پروژه های اجرایی مصوب خود را به منظور برآورد خسارات احتمالی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهند. وزارت جهاد کشاورزی ظرف سه ماه پس از دریافت نقشه های یاد شده، هزینه های احیاء و بازسازی و میزان خسارت وارده را تعیین و به دستگاه مجری اعلام […]

تخریب منابع طبیعی خسارات وارده به منابع طبیعی در پی اجراء طرحهای عمرانی جبران می شودبر این اساس، دستگاه های مجری مکلفند نقشه پروژه های اجرایی مصوب خود را به منظور برآورد خسارات احتمالی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهند. وزارت جهاد کشاورزی ظرف سه ماه پس از دریافت نقشه های یاد شده، هزینه های احیاء و بازسازی و میزان خسارت وارده را تعیین و به دستگاه مجری اعلام می کند. با موافقت دولت و در راستای جبران خسارت وارده به جنگل‌ها و عرصه و اعیانی منابع طبیعی در صورت اجرای طرح‌های عمومی، عمرانی و توسعه‌ای و نیز اکتشاف و بهره‌برداری از معادن، خسارات وارده به جنگل‌ها و منابع طبیعی جبران می شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند(ب) ماده(۱۲) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی –مصوب ۱۳۸۹- آیین نامه اجرایی بند یاد شده را تصویب کرد.

بر این اساس، دستگاه های مجری مکلفند نقشه پروژه های اجرایی مصوب خود را به منظور برآورد خسارات احتمالی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهند. وزارت جهاد کشاورزی ظرف سه ماه پس از دریافت نقشه های یاد شده، هزینه های احیاء و بازسازی و میزان خسارت وارده را تعیین و به دستگاه مجری اعلام می کند.

محاسبه خسارت های وارده به عرصه های موضوع بند(ب) ماده(۱) بر مبنای آخرین فهرست بهای واحد پایه آبخیزداری و منابع طبیعی ابلاغی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، با توجه به شاخص های؛ تعداد کل نهال ها، بوته ها، درختان و درختچه ها به صورت طبیعی و دست کاشت، مساحت پوشش های علفی و یا چمنزارها(متر مربع)، حجم خاک جا به جا شده به متر مکعب، هزینه کاشت، نگهداری و مراقبت معادل سن نهال، بوته ها، درختان و درختچه ها به صورت طبیعی و دست کاشت و ضریب ارزش جنگل و عرصه و اعیانی منابع طبیعی، انجام می شود.

همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف است همه ساله میزان خسارات موضوع این تصویب نامه را با هماهنگی دستگاه های اجرایی مربوط جهت درج در لایحه بودجه سنواتی به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور پیشنهاد کند. معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ردیف متمرکزی را برای این منظور در لوایح بودجه سالانه پیش بینی و در چارچوب موافقتنامه با وزارت جهاد کشاورزی برای مصارف تعیین شده در ماده(۱۳) قانون اختصاص می دهد.

بر اساس این مصوبه، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است اعتبارات ناشی از اخذ خسارات اجرای طرح‌های عمومی، عمرانی و توسعه‌ای در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را صرفاً در چارچوب عملیات موضوع ماده(۱۳) قانون و با نظر سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق یاد شده، هزینه کند.

این مصوبه از سوی اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

بند(ب) ماده(۱۲) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی

یادآور می شود، بر اساس بند(ب) ماده(۱۲) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی؛ دولت مکلف است در اجراء طرح‌های عمومی، عمرانی و توسعه‌ای خود و نیز اکتشاف و بهره‌برداری از معادن، خسارات وارده به جنگل‌ها و عرصه و اعیانی منابع طبیعی را در محاسبات اقتصادی و برآورد هزینه‌های امکان‌سنجی اجراء طرح منظور و پس از درج در بودجه‌های سنواتی، در قالب موافقتنامه‌های مبادله شده با وزارت جهادکشاورزی برای حفاظت، احیاء و بازسازی عرصه‌های اختصاص دهد.

وزارت جهادکشاورزی مکلف است هزینه‌های احیاء و بازسازی و جبران خسارات وارده را حداکثر ظرف سه ماه پس از استعلام دستگاه‌ اجرائی مربوط، تعیین و اعلام کند.

نحوه محاسبه خسارات وارده بر مبناء آئین‌نامه‌ای خواهد بود که حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون به پیشنهاد مشترک وزارت جهادکشاورزی، معاونت و راهبردی رئیس‌جمهور و سازمان حفاظت محیط‌زیست، تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=240

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 91
  • 1,687
  • 2,100,393
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱