7

توزیع ۳۸۰هزار اصله نهال در خراسان‌جنوبی

  • کد خبر : 260
  • 13 اسفند 1392 - 17:12
توزیع ۳۸۰هزار اصله نهال در خراسان‌جنوبی

کاشت ۲ هزار اصله نهال به نام شهدا، توزيع ۳۸۰ هزار اصله نهال بين مردم، وضعيت عرصه هاي منابع طبيعي و پروژه‌هاي آبخيزداري از مهم ترين موضوع هايي بود که مدير کل منابع طبيعي در جمع خبرنگاران مطرح کرد. مهندس«شريفي» گفت: در مرکز استان امسال درختکاري به صورت نمادين و با حضور پرستاران بيمارستان ولي […]

sharifi modirkol توزیع 380هزار اصله نهال در خراسان‌جنوبیکاشت ۲ هزار اصله نهال به نام شهدا، توزيع ۳۸۰ هزار اصله نهال بين مردم، وضعيت عرصه هاي منابع طبيعي و پروژه‌هاي آبخيزداري از مهم ترين موضوع هايي بود که مدير کل منابع طبيعي در جمع خبرنگاران مطرح کرد.

مهندس«شريفي» گفت: در مرکز استان امسال درختکاري به صورت نمادين و با حضور پرستاران بيمارستان ولي عصر(عج) بيرجند انجام و ۳۸۰ هزار اصله نهال هم به صورت رايگان بين مردم و اداره ها توزيع مي شود.

 

وي توزيع رايگان نهال پس از نماز جمعه در همه شهرستان ها و در پايگاه هاي جشن نيکوکاري، بهره برداري از ۳۴پروژه مختلف، نواختن زنگ طبيعت در مدارس و… را هم در سخنان خود مطرح کرد و افزود: اعتبار پروژه هاي قابل بهره برداري ۱۷ميليارد ريال است و ۴پروژه در بخش آبخيزداري، يک طبقه از ساختمان اداره منابع طبيعي فردوس و ۶ پروژه مرتعداري به بهره برداري مي رسد و يک پروژه جديد هم از محل تسهيلات بخش کشاورزي اجرا و ۶ ميليارد و ۷۵۰ ميليون ريال وام به بخش خصوصي پرداخت شد.

به گفته وي، اين پروژه با هدف جلوگيري از بوته کني و تخريب مراتع انجام و ۳ دستگاه سوخت رسان با ۱۰هزار سيلندر ۱۱کيلويي براي تامين سوخت در شهرستان ها و روستاها خريداري شده است.

او در مورد حفاظت از نهال هايي که طي روزهاي آينده کاشته مي شود هم توضيح داد: با برخي دستگاه ها قراردادهايي منعقد و بعد از اطمينان از کاشت نهال ها، چند بار در سال از آن ها بازديد مي شود اما با توجه به هواي گرم، کمبود باران و همچنين صرف هزينه براي توليد نهال انتظار است که در حفظ و نگهداري آن ها تلاش شود.

وي گفت: هر سال گونه هاي مختلفي در۳ نهالستان منابع طبيعي و آبخيزداري توليد مي شود و زيتون تلخ و اکاليپتوس هم گونه هاي جديد قابل کاشت است و نياز فضاي سبز ۸ پارک جنگلي نيز از توليدات همين نهالستان ها رفع مي شود. وي در ادامه سخنانش به دريافت ۵۰۳ استعلام در بخش معدن اشاره کرد و افزود: با ۱۵۵ استعلام براي بهره برداري در اين بخش موافقت شده و ۳۳۶ استعلام هم پيگيري نشده است.

براساس آمار وي، امسال ۲۷۴مورد خلع يد زمين به وسعت ۳۳۸ هکتار از متصرفان انجام شد که بيشتر تصرف زمين هم با توجه به افزايش قيمت زمين، در بيرجند بوده است.

«شريفي» تعداد پرونده هاي تشکيل شده امسال را هزار و۳۶۲ مورد اعلام کرد که از اين تعداد ۷۱۲پرونده مختومه شده و بقيه در حال بررسي است. او وضعيت امسال عرصه هاي منابع طبيعي استان را نامناسب ارزيابي کرد و توضيح داد: پارسال بارندگي خوب بود و ميزان علوفه وارد شده به استان زياد نبود اما امسال اوضاع به شدت خراب است و تاکنون ۵۰درصد سال قبل بارندگي شده که اين موضوع بر ميزان زادآوري و رشد درختان تاثيرگذار است.

مدير کل منابع طبيعي، پروژه هاي بين المللي ترسيب کربن و RFDL را موفق دانست و افزود: ترسيب کربن به ۱۲ استان ديگر هم تعميم يافت و با موفقيت آن اجراي پروژه در سرچاه عماري هم پيگيري مي شود. وي گزارشي نيز از وضعيت عرصه هاي منابع طبيعي استان ارائه کرد و گفت: بعد از الحاق طبس، خراسان جنوبي سومين استان بياباني کشور است. وسعت عرصه هاي منابع طبيعي منطقه ۱۴ميليون هکتار است و از اين عرصه ۶۳۵ هزار هکتار آن جنگل، ۸ ميليون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع و ۵ميليون و ۳۰۰ هزار هکتار هم بيابان است و طي سال هاي اخير۲۲ کانون بحراني به ۲۸ کانون با يک ميليون و ۳۸۰ هزار هکتار افزايش يافته است.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=260

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,582
  • 1,288
  • 2,095,311
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱