10

سبز نگه داشتن استان خشک خراسان جنوبی، چیزی در حد معجزه است

  • کد خبر : 265
  • 17 اسفند 1392 - 4:14
سبز نگه داشتن استان خشک خراسان جنوبی، چیزی در حد معجزه است

استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به خشکسالی های ۱۵ ساله اخیر، پوشش گیاهی مناسب موجود و نیز وجود سرانه فضای سبز بیش از استاندارد کشور در این خطه، نشان از سخت کوشی مسوولان مربوطه و البته چیزی در حد معجزه است.ˈوجه اله خدمتگزارˈ روز پنجشنبه در مراسم درختکاری و به مناسبت گرامیداشت هفته منابع […]

روز درختکاری سبز نگه داشتن استان خشک خراسان جنوبی، چیزی در حد معجزه استاستاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به خشکسالی های ۱۵ ساله اخیر، پوشش گیاهی مناسب موجود و نیز وجود سرانه فضای سبز بیش از استاندارد کشور در این خطه، نشان از سخت کوشی مسوولان مربوطه و البته چیزی در حد معجزه است.
ˈوجه اله خدمتگزارˈ روز پنجشنبه در مراسم درختکاری و به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی افزود: هر قدر بتوانیم فضاهای سبز را توسعه دهیم، به طور قطع منجر به افزایش امید و نشاط در بین آحاد جامعه خواهد شد.

وی رشد و توسعه فضای سبز در روستاها را نیز مورد تhکید قرار داد و گفت: توسعه فرهنگ درختکاری حتی باید در دور افتاده ترین نقاط استان نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز گفت: از سال ۸۴ تاکنون دو میلیون و ۳۰۰ هزار اصله نهال جنگلی تولید و توزیع شده که با این اقدام بالغ بر ۸۰۰ هکتار بر فضای سبز و پوشش گیاهی استان افزوده شده است.

ˈحبیب الله شریفیˈ افزود: تولید نهال جنگلی یکی از اساسی ترین پروژه ها و زمینه ساز اجرای سایر پروژه ها از جمله ایجاد فضاهای سبز پارکها و جنگل کاریها، توسعه درختکاری، بوستانهای روستایی و نهضت سبز می باشد و تولید نهال مرغوب و سالم با مشخصات فنی قابل قبول، ضامن موفقیت سایر پروژه ها می باشد.

وی گفت: به این منظور پروژه تولید نهال در سطح نهالستانهای رسمی بیرجند و غیر رسمی اسدیه و طبس همه ساله اجرا می شود تا با تنوع اقلیمی و گستردگی استان بتواند تامین کننده نیاز خراسان جنوبی و واحدهای تابعه در اجرای پروژه های ذیربط باشد.

شریفی افزود: علاوه بر ۳۸۰ هزار اصله درخت مثمر و غیرمثمر که در هفته منابع طبیع در سطح استان توزیع می کنیم، امسال ۱۰ هزار هکتار بیابانزدایی و احیای مراتع داشتیم که شامل بوته کاری، بذرپاشی و هلال آبگیری بود که منتج به ایجاد فضای سبز شده است.

شهردار بیرجند نیز در ادامه گفت: هم اکنون دارای ۷۸ پارک با ۲۵۰ هکتار فضای سبز هستیم که شامل ۳۵۰ هزار اصله می باشد و اگر تعداد درختهای موجود در اماکن تاریخی، پادگانها و باغهای قدیمی شهر را نیز به آن اضافه کنیم تعدادشان به بیش از ۴۵۰ هزار اصله درخت می رسد.

ˈعباسعلی مدیحˈ افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم در حالی که متوسط سرانه فضای سبز در کشور بیشتر از ۱۰ مترمربع می باشد اما در خطه کویری بیرجند این رقم ۷/۱۳ مترمربع یعنی تقریبا ۵/۲ مترمربع از سرانه کشوری بیشتر است.

او در خصوص ترکیب درختهای موجود در بیرجند نیز گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی و جنس شور آب در این خطه از کشور غالبا میل به کاشت درختهایی وجود دارد که در مقابل خشکسالی دوام آورند و دوم اینکه با کیفیت آب موجود بیرجند نیز بتوان آنها را آبیاری کرد.

مدیح گفت: بر این اساس این درختان شامل اقاقیا، زبان گنجشک، سرو نقره ای، سرو شیرازی، انواع کاج، بید، بید مجنون، خرزهره، اوکالیپتوس، چنار و گونه های میوه ای نظیر توت مجنون و بادام است.

وی در ادامه افزود: امسال برای نخستین بار اقدام به کاشت درخت انار و زیتون به صورت رایگان در منزل شهروندان کردیم که تاکنون در هیچ نقطه از کشور صورت نگرفته است.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=265

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 21
  • 1,267
  • 2,109,073
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱