6

سایه سنگین خشکسالی بر منابع طبیعی

  • کد خبر : 2948
  • 07 بهمن 1395 - 10:30
سایه سنگین خشکسالی بر منابع طبیعی

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در دیدار با استاندار خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی های چندین ساله دراستان خراسان جنوبی گفت: این معضل خسارات زیادی در حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و دامداری به این استان وارد کرده است.که مهم ترین این خسارت افزایش آفات و بیماری های گیاهی است که […]

سایه سنگین خشکسالی بر منابع طبیعیرئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در دیدار با استاندار خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی های چندین ساله دراستان خراسان جنوبی گفت: این معضل خسارات زیادی در حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و دامداری به این استان وارد کرده است.که مهم ترین این خسارت افزایش آفات و بیماری های گیاهی است که در همین رابطه می توان به آفت شپشک سفید در سطح ۸۵ هزار هکتار از تاغ زارهای استان اشاره نمود.

جلالی ضمن تشکر از استاندار محترم جهت تخصیص اعتبار برای کنترل این آفت افزود: کنترل این آفت اولویت کاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است که امیدواریم هزینه ۵۰ میلیاردی مبارزه با این آفت در سطح استان خراسان جنوبی از منابع مختلف تامین گردد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به اجرای طرح ترسیب کربن در استان به عنوان یک طرح بین المللی خوب اشاره کرد و ادامه داد: به دنبال موفقیت اجرای این طرح سایر استان ها نیز با الگوگیری از خراسان جنوبی این پروژه را اجرایی نمودند.

وی اجرای طرح مدیریت جامع آبخیز را از دیگر طرح های این وزارتخانه دانست وتصریح کرد: آماده اجرای این طرح نیز در استان خراسان جنوبی هستیم.

جلالی ضمن تاکید بر حفظ منابع طبیعی و مراتع گفت: قطعاً این امر کمک بسیار مناسبی در راستای نگهداشت جمعیت در نقاط مختلف استان خواهد بود.

استاندارخراسان جنوبی نیز در این گفت: خشکسالی های چندین ساله ، خراسان جنوبی را با مشکل جدی مواجه ساخته بگونه ای که در حال حاضر بالغ بر ۴۰۰ روستای استان بوسیله تانکر آبرسانی می شود.

پرویزی با بیان اینکه مشکلات استان در حوزه آب شرب ،کشاورزی و صنعت گسترده است ، افزود: با مذاکراتی که با معاون اول رئیس جمهوری صورت گرفته ، می توان با ارائه طرح های مطالعه شده، کارشناسی شده و دقیق در حوزه آبخوان و آبخیزداری اعتبارات مناسبی را از مرکز دریافت کرد.

وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی در حوزه آبخوان وآبخیزداری باید کارهای اساسی صورت گیرد افزود: به دنبال اخذ ردیف مجزای اعتباری برای این موضوع در استان هستیم تا تحولی در این زمینه در استان ایجاد شود در غیر این صورت با اجرای طرح های کوتاه مدت مشکل استان مرتفع نخواهد شد.
مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه در بودجه امسال نزدیک به ۱۷ میلیارد تومان اعتبار از محل کمک های فنی و اعتباری برای کمک به صندوق های خرد روستایی و صندوق های بخش کشاورزی و سایر تعاونی ها درنظر گرفته بودیم گفت: متاسفانه این امر محقق نشد که امیدواریم در بودجه سال آینده این امر مورد توجه قرار گیرد.

پرویزی، با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵۰ تعاونی زنان روستایی در استان به فعالیت مشغول هستند، افزود: حمایت از تعاونی ها و کمک به آنها در راستای تقویت فعالیت ها می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال در زمینه تثبیت جمعیت در نقاط مرزی و روستایی نیز کمک شایان توجهی باشد.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=2948

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,498
  • 1,288
  • 2,095,227
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱