17

ناقوس مرگ تاغزارهای خراسان جنوبی به صدا درآمد

  • کد خبر : 3434
  • 11 اردیبهشت 1396 - 10:11
ناقوس مرگ تاغزارهای خراسان جنوبی به صدا درآمد

با تفریخ تخم آفت شپشک سفید تاغ در ۸۵ هزار هکتار تاغزارهای خراسان جنوبی، جمعیت این آفت حداقل ۳۰۰ برابر افزایش یافت که این خود موجب گسترش شدید سطح آلودگی و خشکیدگی سریع تاغزارهای استان می شود. پوره ها پس از خروج از تخم روی شاخه های درختان الوده پراکنده شده و پس از مدتی […]

شپشک سفید تاغ ناقوس مرگ تاغزارهای خراسان جنوبی به صدا درآمد

با تفریخ تخم آفت شپشک سفید تاغ در ۸۵ هزار هکتار تاغزارهای خراسان جنوبی، جمعیت این آفت حداقل ۳۰۰ برابر افزایش یافت که این خود موجب گسترش شدید سطح آلودگی و خشکیدگی سریع تاغزارهای استان می شود. پوره ها پس از خروج از تخم روی شاخه های درختان الوده پراکنده شده و پس از مدتی جستجو در کنار جوانه ها، انشعاب شاخه ها و یا در شکاف آن ها مستقر می شود و با فرو کردن خرطوم نازک و بلند خود در نسج نبات شروع به تغذیه از شیره گیاهی می نماید.

این آفت از طریق تخریب نسوج گیاه به شیره پرورده گیاه دست یافته و طی چند سال باعث خشکی درخت می شود. جمعیت آفت بر روی پایه های آلوده شده به آفت به حدی زیاد است که در دوران فعالیت آن درخت تاغ شبیه به درخت پنبه شده و شاخه ها و خاک سطحی زیر تاج درخت چرب می شود و در اصلاح محلی درخت دچار چربه شده است.

با توجه به سیکل زندگی این آفت بهترین زمان مبارزه شیمیایی (محلول پاشی) از اواسط فروردین تا اوایل اردیبهشت ماه می باشد به عبارتی بعد از تفریخ شدن تخم ها عملیات محلول پاشی انجام گردد و این مهم نیازمند تامین اعتبار می باشد. با توجه به گستردگی افت در سطح استان عملا اقدامات بیابانزدایی جدید توجیه نداشته و امر مراقبت و حفاظت از عرصه های احیا شده قبلی باید در دستور کار قرار گیرد.

پوره های این آفت توسط حیوانات، باد و شاخه های الوده منتقل شده و بدین صورت سطح الودگی به سرعت افزایش می یابد.

تبعات زوال تاغزارهای دست کاشت گسترده و با توجه به شرایط اقلیمی استان، غیرقابل جبران است.

حال با توجه به معضلات موجود در استان در خصوص مباحث وقوع طوفانهای گردوغبار ناشی بیابانزایی و تحلیل مراتع استان ناشی از ۱۸ سال خشکسالی شدید، خشکیدگی و از بین رفت تاغزارهای دست کاشت که غالبا در کانونهای بحرانی فرسایش بادی و نزدیک نقاط جمعیتی استان کشت شده و نقش موثری در کاهش گرد و غبار در استان دارند مزید بر علت شده و معضلات زندگی در استان را بیش از پیش به مخاطره خواهد انداخت.

آنچه که امروزه دامنگیر تاغزارهای دست کاشت استان چه جوان و چه پیر شده است ظهور آفت شپشک تاغ می باشد که بسیاری از تاغزارهای استان را گرفته و همچنان به پیش می رود. این آفت باعث شده که از طریق تخریب نسوج گیاه به شیره پرورده گیاه دست یابد و طی چند سال باعث خشکی درخت می شود. جمعیت آفت بر روی پایه های آلوده شده به آفت به حدی زیاد است که در دوران فعالیت آن درخت تاغ شبیه به درخت پنبه شده و شاخه ها و خاک سطحی زیر تاج درخت چرب می شود و در اصلاح محلی درخت دچار چربه شده است.

با توجه به بررسیهای انجام شده متاسفانه گسترش این افت در استان به سرعت در حال گسترش می باشد و از سال ۱۳۹۲ تا کنون سطح جنگلهای تاغ آفت زده از ۲۰۰۰۰ هزار هکتار به ۸۵ هزار هکتار افزایش یافته است و با توجه به رشد تصاعدی این آفت پیش بینی ها از گسترش شدید این افت در سال جاری حکایت دارد.

 

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=3434

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 63
  • 1,687
  • 2,100,365
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱