11

معدنی که به منابع طبیعی آسیب برساند مخرب است

  • کد خبر : 361
  • 05 بهمن 1393 - 20:58
معدنی که به منابع طبیعی آسیب برساند مخرب است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکتشاف معدن در منابع طبیعی اگر همسو با توسعه پایدار نباشد آسیب زا و مخرب است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ( پیام طبیعت) – دکتر جعفر سرقینی روز سه شنبه در مراسم تبادل توافقنامه فعالیت های معدنی در عرصه های […]

DSC 3755 معدنی که به منابع طبیعی آسیب برساند مخرب استمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکتشاف معدن در منابع طبیعی اگر همسو با توسعه پایدار نباشد آسیب زا و مخرب است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ( پیام طبیعت) – دکتر جعفر سرقینی روز سه شنبه در مراسم تبادل توافقنامه فعالیت های معدنی در عرصه های منابع طبیعی کشور خاطر نشان ساخت: معادن کوچک مقیاس به طور فراوان در پهنه های معدنی کشور وجود دارد و کوچک بودن معدن در کشور از ایرادهای ساختاری است که می بایست به مرور زمان تبدیل به معادن بزرگ مقیاس شود.

وی در ادامه گفت: درشمال کشور حدود ۵۰ معدن شن و ماسه در حال فعالیت است که با برنامه ریزی و تجمیع آن، تولیدات را به سمت کیفی سوق می دهیم.
معاون مهندس نعمت زاده در امور معادن با بیان اینکه دنبال تخریب منابع طبیعی نیستیم و عرصه هایی که از پوشش گیاهی مناسب برخوردار است از شمول اکتشاف معادن خارج می شود، یادآور شد: ادارات کل منابع طبیعی نظرات خود را بر اساس تعامل سازنده ارائه نمایند.!

تخریب منابع طبیعی، نتیجه بهره برداری های بی رویه است

در ادامه رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: در جهان امروز شاهد چالش های اساسی در حوزه تغییر اقلیم، کمبود آب و بیابانی شدن زمین هستیم که در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همه جوامع رسوخ کرده که برون رفت از آن بسیار سخت است.

DSC 3774 معدنی که به منابع طبیعی آسیب برساند مخرب استخداکرم جلالی، خشک شدن دریاچه ارومیه و هامون، افت شدید آب های زیرزمینی، فرونشست زمین، انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش مصرف سوخت فسیلی را نتیجه بهره برداری بی رویه انسان ها از منابع طبیعی دانسته است.
رییس سازمان جنگل ها اذعان داشت: جنگل زدایی در کره زمین ظرفیت ۸ میلیارد هکتاری جنگل ها را در قرن بیستم به ۴ میلیارد کاهش داده و همچنین استفاده از سوخت فسیلی ۱۷ برابر شده است.
جلالی در ادامه تاکید کرد: منابع طبیعی و صنایع و معادن از یک خانواده بوده و جملگی برای رفاه، پیشرفت و توسعه پایدار کشور تلاش می کنند.
رییس سازمان جنگل ها با بیان اینکه حتی حفظ یک درخت در سرنوشت مردم موثر است گفت: امروز حفظ آب ، خاک و ترسیب کربن ۲۰۰ برابر ارزش اقتصادی جنگل ها،ارزش زیست محیطی دارد.
مسئول اول منابع طبیعی کشور در خاتمه خواستار بازدید مدیران دو سازمان صنایع و معادن و جنگل ها و مراتع از عرصه های منابع طبیعی شد تا ضمن ارائه نظرات کارشناسی ، مشکلات فی مابین به حداقل برسد.

بهره برداری پایدار از معادن با حفظ منابع طبیعی

پس از سخنان رییس سازمان جنگل ها، معاون این سازمان در امر حفاظت و اراضی گفت: هم سازمان صنایع و معادن و هم سازمان جنگل ها از قانون مدون طولانی برخوردارند که به سال های قبل از ۱۳۰۰ می رسد و قفطعاً هردو سازمان بر حفظ امانتداری و صیانت از منابع طبیعی برای نسل های آینده پایبند هستند.

مسعود منصور با اشاره به اینکه بهره برداری پایدار از معادن با حفظ منابع طبیعی مورد نظر سازمان جنگل هاست، خواستار تشکیل گارگروه مشترک بین مدیران دوسازمان شد تا مشکلات و ابهاماتی که وجود دارد مرتفع شود.
براساس این گزارش – در گردهمایی مشترک و سراسری مدیران کل منابع طبیعی و سازمان صایع و معدن ، مدیران استان های سیستان و بلوچستان، اصفهان، مرکزی، کرمان، مازندران و همچنین مدیرکل دفتر نظارت و بهره برداری معادن با تشکیل پنل تخصصی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود درخصوص چالش های موجود در حوزه کاری و راهکارهای عملی اجرای توافق نامه همکاری پرداختند

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=361

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,505
  • 2,282
  • 2,033,165
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱