10

سربیشه: مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزایی

  • کد خبر : 426
  • 26 خرداد 1394 - 9:25
سربیشه: مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزایی

به مناسبت گرامیداشت ۲۷ خرداد مصادف با ۱۷ ژوئن روز جهانی مقابله با بیابانزایی، جلسه ای در محل نمازخانه جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با حضور مسئولین شهرستان و استان و کشاورزان و دامداران برگزار گردید. در این جلسه آقای مهندس اکبری رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه ضمن گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابانزایی و […]

IMG 3449 سربیشه: مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزاییبه مناسبت گرامیداشت ۲۷ خرداد مصادف با ۱۷ ژوئن روز جهانی مقابله با بیابانزایی، جلسه ای در محل نمازخانه جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با حضور مسئولین شهرستان و استان و کشاورزان و دامداران برگزار گردید.

در این جلسه آقای مهندس اکبری رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه ضمن گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابانزایی و همچنین هفته جهاد کشاورزی به بیان مباحث ذیل پرداختند:
۱۷ ژوئن به عنوان روز جهانی بیابان زدایی در سراسر جهان نام گذاری شده است و این روز (روز جهانی بیابان زدایی) در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود.
پيشروي بيابانها، فروسائي زمين در نواحي خشك، نيمه خشك و مناطق نيمه مرطوب را دربرمي گيرد و عوامل دخيل در پيدايش آن در وهله اول فعاليتهاي انساني و تغييرات آب و هوا مي باشد. شايان ذكر است كه پيشروي بيابانها به مفهوم توسعه بيابانهاي از پيش موجود نيست.
پيشروي و توسعه بيابانها زندگي بيش از ۲۵۰ ميليون نفر را در سراسر جهان مستقيماً تحت تاثير قرار داده، مردمي كه اكثراً در فقيرترين، محرومترين و ضعيفترين كشورها به لحاظ مسائل سياسي به سر مي برند.
یکی از پروژه های موفق بین المللی در این زمینه پروژه ترسیب کربن می باشد که در محدوده حسین آباد غیناب شهرستان سربیشه اجرا گردیده است.
فلات مركزی ايران يكي از معروفترين مناطق خشك جهان محسوب مي شود. اين كشور با مساحت ۱۶۵ ميليون كيلو مترمربع در جنوب غربي آسيا و در نوار خشك جهان قرار گرفته است. ۸۰% از كل سرزمين ايران از آب و هواي خشك و نيمه خشك برخورداراست و به اين ترتيب در معرض خطر فرآيند پيشروي بيابانها قرار دارد.
فرآيندهاي فروسايي زمين و پيشروي بيابانها در ايران در دهه هاي اخير به دليل عوامل ذيل تسريع گرديده است:
الف. جمعيت ايران در ظرف ۲۰ سال گذشته دو برابر شده است. در همين راستا نياز به محصولات كشاورزي و فرآورده هاي روستايي مردم را مجبور به استفاده از زمين نموده است تابدون توجه به پتانسيل و ميزان حاصلخيزي جنگلها ومراتع آنها را به زمينهاي زراعي تبديل نمايند.
ب. چراي بيش از حد دامها در مراتع و استفاده بي رويه از اين مناطق بسيار شايع است.
پ. استفاده بي رويه از چوب درختان و گياهان براي مصارف خانگي نظير پخت و پز و سيستم حرارتي منازل به همراه استفا ده بي رويه از منابع آبي راه را بيشتر به سوي فروسائي زمين فراهم مي نمايد.
حركت شنهاي روان به منزله نوعي از پيشروي بيابانها تلقي مي شود كه خطري بزرگ را متوجه ايران مي نمايد. خسارات ناشي از پيشروي ريگهاي روان هر ساله رو به تزايد گذارده است. نخستين اقدام جدي در زمينه كنترل ريگهاي روان در سال ۱۹۶۵ ميلادي (برابر با سال ۱۳۴۴ هجري شمسي) در مورد ۱۰۰ هكتار از اراضي به مورد اجرا گذارده شد.
امروزه چنين تلاشهايي آنقدر به لحاظ دامنه و ابعاد توسعه يافته است كه پروژه هاي تثبيت ريگهاي روان و برنامه هاي بيابانزدايي سالانه حدود يك ميليون هكتار از اراضي را در بر مي گيرد.
تاكنون بيش از ۴ ميليون هكتار از مناطق بياباني و باير ايران احيا شده اند. در اين ارتباط يكي از عمده ترين اين تلاشها برنامه اجرايي ملي است كه در سال ۱۹۹۲ آغاز گرديد. دست اندركاران اين برنامه در نظر دارند تثبيت ريگهاي روان و بيابانزدايي ۱۰ ميليون هكتار از اراضي فروسايي شده را عملي سازند. فعاليتهاي ايرانيان در مدت ۲۸ سال در زمينه تثبيت شن و ريگ روان و بيابانزدايي مجموعه ارزشمندي از تجارب و تخصصهاي تكنيكي را به دست مي دهد.
عملكرد بيابانزدائي شهرستان سربیشه:
شهرستان سربيشه با مساحت ۸۰۶۹۴۹ هكتار و در شرق استان خراسان جنوبي واقع گرديده كه حدود ۵/۵ درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است . حدود ۹۵ درصد از كل مساحت شهرستان معادل ۷۸۰۵۱۵ هكتار را عرصه های طبيعي در بر مي گيرد كه از اين سطح ۲۰ درصد را اراضي بياباني به وسعت ۱۵۹۱۱۹ هكتار تشكيل مي دهند .
اين شهرستان داراي اقليم نيمه خشك معتدل بوده و در اغلب سالهاي اخير كمتر از ميانگين، بارندگي داشته است. ميانگين بارندگي سالانه شهرستان حدود ۱۷۰ ميليمتر، متوسط دماي سالانه ۵/۱۲ درجه سانتیگراد، ميانگين رطوبت نسبي سالانه ۵۶ درصد و متوسط تبخير و تعرق سالانه ۱۹۰۰ ميليمتر مي باشد.
۶ کانون بحران فرسایش بادی در مناطق تگ درح (تگ نمدی و نوار مرز)، (حسین آباد غیناب)، (دشت سربیشه و سلم آباد)، طبس مسینا ( مشترک با درمیان ) و مختاران وجود دارد. با شروع عملیاتهاي بيابانزدایي در كشور اين فعاليتها در قالب انجام پروژه هاي مختلف بيابانزدایي در اين شهرستان نيز شروع گرديده و در طول ساليان متمادي گذشته سطح قابل توجه اي از اين پروژه ها اجرا گرديده است. در اين راستا پس از سال ۱۳۸۳ اين فعاليتها شتاب قابل توجه اي به خود گرفته است، بطوريكه در طول سالهاي ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ عملياتهاي متنوع بيابانزدائي در اكثر كانونهاي بادي شهرستان به مرحله اجرا درآمده است. مديريت مناطق بياباني دشت سربيشه نیز يكي از اين طرحهاي اجرائيست.

همچنین در این جلسه بروشورهای مربوط به روز جهانی بیابانزدایی در بین شرکت کنندگان توزیع گردید. لازم به ذکر است که یکی از برنامه های دیگر این روز، ارسال پیامک با موضوع روز جهانی برای مسئولین شهرستان و استان بود.IMG 3447 سربیشه: مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزاییIMG 3452 سربیشه: مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزاییIMG 3455 سربیشه: مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزایی

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=426

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 21
  • 1,267
  • 2,109,073
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱