0

سرمايه گذاري ۴ ميليون دلاري براي ترسيب کربن در ۱۳ سال

  • کد خبر : 431
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰

ايران و UNDP (برنامه عمران ملل متحد) بيش از ۴ ميليون دلار در پروژه ترسيب کربن سربيشه سرمايه گذاري کرده اند. مدير اجرايي پروژه بين المللي ترسيب کربن استان در گفت و گو با «خراسان جنوبي» اين پروژه بين المللي را طرحي مشترک بين ايران (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور) و برنامه عمران […]

ايران و UNDP (برنامه عمران ملل متحد) بيش از ۴ ميليون دلار در پروژه ترسيب کربن سربيشه سرمايه گذاري کرده اند.

مدير اجرايي پروژه بين المللي ترسيب کربن استان در گفت و گو با «خراسان جنوبي» اين پروژه بين المللي را طرحي مشترک بين ايران (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور) و برنامه عمران ملل متحد (UNDP) دانست و مجموع سرمايه گذاري مشترک انجام شده در اين پروژه را بيش از ۴ ميليون دلار اعلام کرد.

مهندس «عليرضا ياري» با اشاره به آغاز فاز اول پروژه با همکاري جوامع محلي از نيمه سال ۲۰۰۳ در دشت حسين آباد غيناب سربيشه، اعتبار آن را ۱.۷ ميليون دلار عنوان و اضافه کرد: ۴۶ درصد اين اعتبار سهم UNDP و ۵۴ درصد سهم ايران است.

به گفته وي، با اتمام فاز اول پروژه در سال ۲۰۰۹، فاز دوم آن از ابتداي ۲۰۱۰ ميلادي به مدت ۵ سال با اعتباري بالغ بر ۲ ميليون دلار به تصويب رسيده است. وي با بيان اين که مرحله اول طرح در ۲۵ و فاز دوم در ۱۵ روستاي سربيشه انجام شده است، مساحت طرح را بيش از ۲۲۵ هزار هکتار اعلام و اضافه کرد: با آغاز سال ۲۰۱۵ به منظور انجام فعاليت هاي تکميلي در منطقه، پروژه به مدت يک سال تمديد شد.

به گفته وي، تا پايان پروژه مجموع اعتبارات بين المللي ۲ ميليون دلار و سهم مشارکت دولت ۲۵ ميليارد ريال در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: به طور کلي فاز اول و دوم پروژه انتهاي سال ۲۰۱۴ به پايان رسيده و در مرحله تمديد تا پايان ۲۰۱۵ است و امسال سال پاياني پروژه خواهد بود.

وي درباره آخرين تحولات پروژه بين المللي ترسيب کربن سربيشه و دستاورد هاي حاصل از آن گفت: با توجه به مباني نظري و الگوي مفهومي و همچنين دستيابي به اهداف سه گانه توسعه پايدار، مبناي عملي بر اساس فرآيندهاي بيان شده و به منظور دستيابي به سرمايه هاي اجتماعي، انساني، مالي، زيرساخت و طبيعي و در نتيجه پيشرفت فعاليت هاي اصلي در ۵ گروه عمده انجام شده است.

وي اين ۵ گروه را مشتمل بر بسيج جامعه محلي، نهادسازي و کارگروهي، آموزش و بهره مندي از دانش و مهارت، درآمدزايي و ايجاد معيشت پايدار، بهبود خدمات توسعه اي پايه و مديريت پايدار و مشارکتي منابع طبيعي عنوان کرد.

ارتقاي شاخص توسعه استاني

مدير اجرايي پروژه بين المللي ترسيب کربن استان با تشريح مهم ترين دستاوردهاي پروژه، ارتقاي شاخص توسعه انساني به طور ميانگين به ميزان ۲.۵ درصد در سال را از آن جمله برشمرد و گفت: اين رقم در دوره همزمان، براي مرکز شهرستان ۱.۵ درصد بوده است.

«ياري» با اشاره به تشکيل ۶۳ گروه توسعه روستايي شامل ۱۷ گروه مردان ، ۱۴ گروه زنان و ۳۲ گروه مشترک در ۳۷ روستاي اجراي پروژه افزود: نزديک به ۵۰ درصد اعضاي گروه هاي توسعه روستايي را زنان تشکيل مي دهند.

وي بهره‌گيري از منابع انرژي هاي نو و جايگزين به ويژه انرژي خورشيدي و بادي با هدف ارائه الگوي علمي و عملي در راستاي حفاظت و بهره‌ برداري اصولي و پايدار از منابع ‌طبيعي را از ديگر دستاوردهاي طرح برشمرد و گفت: در اين زمينه ۷۰ حمام خورشيدي، ۳ تلمبه بادي، فانوس خورشيدي، سيستم بيوگاز، آب تصفيه کن خورشيدي، تلمبه خورشيدي و … ايجاد شده است. وي مجموع پس انداز گروه هاي توسعه روستايي در اين طرح را بيش از ۱۰۵ ميليون تومان اعلام و اضافه کرد: بر اين اساس از طرف شرکت تعاوني مربوط حدود ۷۳۵ ميليون تومان وام خرد به حدود يک هزار و ۱۴۴طرح اشتغال زا و غير اشتغال زا (۵۰۰ طرح غير اشتغالزا و ۶۴۴طرح اشتغال زا) اعطا شده است.

وي ادامه داد: علاوه بر اين رئيس و منشي ۴۳ گروه توسعه روستايي نيز به يک هزار و ۹۷ نفر از اعضا (۴۳۳ طرح اشتغال زا و ۶۶۴ طرح غير اشتغال زا) ۲ ميليارد و ۵۱۰ ميليون ريال وام از محل پس اندازهاي درون گروهي پرداخت کردند.

وي کنترل قابل توجه فرسايش بادي (به ميزان ۲ کلاس در منطقه)، ترسيب کربن آلي در خاک و پوشش گياهي به ميزان هزار و ۵۰۰ کيلوگرم در هکتار، تاسيس و توانمندسازي تعاوني توسعه روستايي الغدير به عنوان نهاد توسعه محلي، برگزاري ۲۶۵ دوره آموزشي براي جامعه محلي با همکاري ساير دستگاه ها و کاهش ۸۱ درصدي بوته کني براي توليد هيزم توسط مردم محلي در نتيجه معرفي منابع جديد انرژي و توزيع اجاق هاي گازي را از ديگر دستاوردهاي طرح ترسيب کربن در سربيشه عنوان کرد.

وي ادامه داد: اجراي ۸ هزار هکتار عمليات احيايي شامل نهال کاري و هلالي آبگير، توسعه عمليات مديريت چرا و بيمه مراتع در بيش از ۲۳ هزار هکتار از مراتع احيا شده سنواتي و همچنين اجراي بيش از ۵۴ هزار متر مکعب سازه آبخيزداري با مشارکت مردم از ديگر نتايج به دست آمده در اين طرح بين المللي است.

وي با بيان اين که در اين طرح هزينه عمليات احيا در مقايسه با اجراي آن به روش غير مشارکتي ۵۰ درصد کاهش يافته است، افزود: ايجاد بيش از ۴۰۰ فرصت شغلي در منطقه و امضاي تفاهم نامه هاي همکاري با نهادهاي متعدد در سطح ملي و محلي از ديگر دستاوردهاي طرح است.

وي با اشاره به بازديد بيش از ۳۸۹ سازمان در سطح ملي و بين المللي از فعاليت هاي پروژه با هدف ترويج و توسعه دستاوردها و تجارب مربوط، از جمله به بازديد رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، وزير جهاد کشاورزي، مدير عامل صندوق توسعه سرمايه گذاري در بخش کشاورزي، ۶ معاون وزير از وزارت جهاد کشاورزي و ساير وزارت خانه ها، چند استاندار از جمله استاندار ولايت نيمروز افغانستان و دستيار دبير کل سازمان ملل و سفيران ۴ کشور اعطاکننده تسهيلات و کمک هاي زيست محيطي بين المللي از جمله استراليا، سوئد، اتريش و افغانستان اشاره کرد.

به گفته وي، در قالب اجراي پروژه علاوه بر تشکيل بيش از ۲۰ دوره آموزشي براي حدود ۵۰ نفر از تسهيل گران فاز تعميم، کارگاه هاي آموزشي براي کارشناسان و مديران کشورهاي منطقه مثل عراق، سوريه، ترکيه، افغانستان، پاکستان، هند، اتيوپي و استراليا و نيز موسسه بين المللي داکار برگزار شده است.

تعميم پروژه به استان هاي جديد

مدير اجرايي پروژه بين المللي ترسيب کربن استان تعميم پروژه ترسيب کربن به استان هاي جديد را از مهم ترين دستاوردهاي پروژه برشمرد و گفت: تدوين ويرايش نخست مدل اجرايي پروژه ترسيب کربن بر اساس تجارب به دست آمده موسوم به مدل مديريت مشارکتي منابع طبيعي و توسعه پايدار روستايي در حال چاپ است.

«ياري» با اشاره به اجراي برنامه کسب و کار با عنوان «احياي هنرهاي بومي به منظور احياي منابع طبيعي» در قالب اهداف پروژه افزود: بر اين اساس راهبرد بازاريابي ( برنامه هاي کسب و کار) تدوين و عملياتي شده و فرآورده هاي روستايي از جمله زرشک، کشک، صنايع دستي و گياهان دارويي ارتقا يافته به طوري که اجراي برنامه کسب و کار کشک و زرشک به راه اندازي يک واحد بسته بندي محصولات روستايي انجاميده و محصولات آن در حال عرضه به بازار است.

به گفته وي، در قالب اين پروژه همکاري و مشارکت ۳۲ نهاد محلي جلب و ده ها مورد زير ساخت روستايي شامل بند خاکي، مخزن ذخيره آب، بوستان روستايي، ايستگاه توزيع سيلندر، مسجد، جاده، آنتن مخابراتي، روستا مهد و… ايجاد و پروژه بر اساس اعلام نظر و نامه «آجاي جيبر» دستيار دبير کل سازمان ملل و دفتر نمايندگي برنامه عمران ملل متحد به عنوان يک اقدام موفق (Best Practice) در ايران شناسايي شده است.

وي ادامه داد: دستيابي به چنين دستاوردهاي عيني و چشمگير به ويژه به لحاظ مکانيسم به کار رفته در خصوص بسيج جوامع محلي و مديريت مشارکتي در فعاليت هاي اجرايي و همچنين مديريت منابع مالي در چارچوب شکل‌گيري گروه هاي توسعه روستا و صندوق هاي اعتباري خرد باعث شده تا موفقيت هاي به دست آمده در تمامي اظهارنظرها و بازديدهاي مسئولان محلي، استاني، ملي، درون و برون سازماني مورد تاکيد قرار گيرد به طوري که اين پروژه از طرف وزارت امور خارجه به عنوان يکي از موفق ترين فعاليت هاي بين المللي ايران معرفي شده است.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=431

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار