۲۴ میلیارد ریال اعتبار برای حوزه آبخیزداری خراسان جنوبی ابلاغ شد

sharifi modirkolبیرجند – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از ابلاغ ۲۴ میلیارد ریال برای حوزه آبخیزداری استان از محل اعتبارات استانی ماده ۱۸۰ در سال جاری خبر داد.
حبیب الله شریفی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این اعتبارات در راستای اهداف عملیات آبخیزداری از جمله کنترل، مهار و بهره برداری از سیلاب ها، بهبود کمی و کیفی منابع آب زیرمینی و زیر سطی، جلوگیری از فرسایش خاک، کاهش رسوب گیری سازه های بزرگ آبی و اصلاح و بهبود مراتع و پوشش گیاهی هزینه می شود.
وی با اشاره به اینکه چهار طرح ملی آبخیزداری در خراسان جنوبی در دست اجراست گفت: طرح حوزه آبخیز سدهای موجود، حوزه های فاقد سد، حوزه سیاهکو و حوزه حاشیه کویر مرکزی از جمله این طرح ها هستند.
وی اظهار کرد: علاوه بر این ۱۰ پروژه استانی در حوزه آبخیزداری در قالب چهار طرح در شهرستان های استان اجرا می شود که از این تعداد چهار طرح در سربیشه، سه طرح در نهبندان و سه طرح در طبس، بیرجند و بشرویه نیز به اجرا درمی آید.
وی با بیان اینکه مهمترین و کارسازترین برنامه ها در راستای مقابله و کاهش اثرات بلایای طبیعی همچون سیل، خشکسالی، اقدامات آبخیزداری است افزود: فراگیری پروژه های آبخیزداری با اجرای سازه های کوچک با دامنه وسیع و پوشش زیاد از مزیت های طرح های آبخیزداری است.
شریفی ادامه داد: از مساحت ۱۵ میلیون هکتاری استان، ۷.۵ میلیون هکتار در حوزه آبخیزداری است که تاکنون در ۶۰۰ هزار هکتار آن عملیات آبخیزداری با اعتبار ۳۱۰ میلیارد ریال از سال ۸۳ تاکنون انجام شده است.
وی گفت: سالانه از هشت تا ۲۴ میلیون متر معکب در سازه های آبخیزداری استان کنترل سیلاب و بهره وری از سیلاب را داریم و نیز در سطح آبخیزها به ازای هر هکتار ۱۵۰ متر مکعب از رواناب ها و نزولات آسمانی ذخیره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *