5

کاداستر تضمین سرمایه گذاری، جلوگیری از زمین خواری

  • کد خبر : 4930
  • 25 شهریور 1397 - 10:59
کاداستر تضمین سرمایه گذاری، جلوگیری از زمین خواری

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه کاداستر یعنی تعیین حد و حدود املاک و اراضی ملی و مستثنیات، به همراه اطلاعات حقوقی مرتبط با هر ملک می باشد، گفت: مزایای این طرح شامل تضمین سرمایه گذاری در امور املاک و اراضی، جلوگیری از زمین خواری و […]

کاداستر تضمین سرمایه گذاری، جلوگیری از زمین خواری

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه کاداستر یعنی تعیین حد و حدود املاک و اراضی ملی و مستثنیات، به همراه اطلاعات حقوقی مرتبط با هر ملک می باشد، گفت: مزایای این طرح شامل تضمین سرمایه گذاری در امور املاک و اراضی، جلوگیری از زمین خواری و بستن راه های سوء استفاده و زیاده خواهی و تعیین میزان مالکیت اشخاص برای جلوگیری از فرار مالیاتی است.

حمید باقرپور ادامه داد: از دیگر مزایای اجرای طرح کاداستر تضمین و تثبیت مالکیت و امنیت مالکیت املاک، مدیریت و نظارت آسان بر املاک، حفاظت از املاک کشوری، مالکیت املاک، کاهش نزاع ملکی، ایجاد یک پایگاه واحد اطلاعات در طراحی بهینه خدمات رسانی اعم از گاز، آب، برق دستگاه های مربوطه و سهولت در پاسخ گویی سریع، توسعه مدیریت محیط زیست و توسعه اطلاعات آماری می باشد. وی تصریح کرد: اجرایی نکردن طرح کاداستر هم به دلیل اینکه مالکیت املاک به صورت توصیفی ثبت می شود، مشکلاتی را به همراه دارد چرا که مشخصات مالک از نظر موقعیت و ابعاد در سند به صورت توصیفی نوشته شده است و از جمله آنها می توان به مطابقت نداشتن ابعاد هر سطح اسناد با ابعاد واقعی و  بروز اختلافات و تعارضات ملکی با املاک مجاور است، در ضمن ثبت توصیفی محدوده اراضی بر حسب موقعیت های مانند رودخانه، مسیل، دیوار باغ دقیق نیست و از بین رفتنی است.

محدوده اجرای کاداستر: ملی، موات، دولتی و اصلاحات ارضی

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیان کرد: در کاداستر اجرای اطلاعات مختلف نظیر نقشه های هندسی، طول ابعاد، مساحت و مشخصات ملک و مالکین و سوابق ثبتی، در سامانه ضبط و اطلاعات مورد لزوم برای استفاده های گوناگون با یکدیگر تلفیق می شوند که این اطلاعات را لایه های کاداستر می گویند. باقرپور عنوان کرد: انواع محدوده های عملیات اجرایی کاداستر در منابع طبیعی شامل ملی، موات، دولتی، اصلاحات ارضی است که مالکیت آنها اعم از عمومی، حقوقی، وقف و اجاره است. وی افزود: از جمله انواع کاربری اراضی نیز می توان به زراعی، مسکونی، تاسیسات، جنگل، مرتع و نهالستان اشاره کرد. وی خاطر نشان کرد: مراحل اجرای کاداستر شامل جمع آوری و آماده سازی نقشه ها، رقومی سازی نقشه ها و انتقال آنها از فرمت آنالوگ به دیجیتال، تبدیل مشخصات به زمین مرجع محور شدن و لایه بندی و کارتوگرافی و موزاییک کردن زمین ها و مشخص کردن فاصله ها و تداخل پلاکی است. به گفتۀ وی کاداستر باید قابلیت پاسخگویی به چهار سوال نام مالک، نحوه مالکیت، چه تعداد و مساحت و موقعیت مطلق و تثبیت شده ملک را داشته باشد.

۳/۶ میلیون هکتار کاداستر شده

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی انواع کاداستر را شامل ملکی یا حقوقی، ملکی شهری، ملکی زراعی و مالیاتی دانست و افزود: مساحت کل استان ۱۵ میلیون هکتار می باشد که ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار آن عرصه های ملی در تمام حوزه های مرتع، بیابان، کویر و جنگل است.  باقرپور تصریح کرد: از این رقم ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار آن سند دفترچه ای اخذ شده است و از سال ۹۴ تا کنون سه میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از آن  کاداستر شده اند. وی تاکید کرد: سازمان متبوع باید اعتبار را تامین کند و هر مقدار بودجه از طرف آنها باشد ما هم به همان مقدار می توانیم کار انجام دهیم. باقرپور با اشاره به اینکه هم اراضی ملی و هم باقی اراضی ثبت کاداستر می شود، گفت:  اراضی ملی که مراحل آن مشخص است و ما اراضی مستثنیات را هم حد و حدود آن را مشخص می کنیم و از اراضی ملی جدا می کنیم ولی مشخصات صاحبان آنها با اداره متبوع نیست و برای اراضی ملکی که فرد درخواست کاداستر داشته باشد می توانند از زمین خود نقشه تهیه کنند، و اداره ثبت اسناد از جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و… استعلام بگیرند و با تعیین حدود و دادن آگهی نوبتی و تحدید حدود در جراید سند تک برگ کاداستر خود را دریافت کنند.

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=4930

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 42
  • 1,687
  • 2,100,344
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱