5

مشارکت آستان قدس و قرارگاه شهید ناصری در اجرای طرح های آبخیزداری

  • کد خبر : 5196
  • ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
مشارکت آستان قدس و قرارگاه شهید ناصری در اجرای طرح های آبخیزداری

ادامه فرایند مشارکت آستان قدس رضوی، قرارگاه شهید ناصری و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بشرویه اهمیت طرح های آبخیزداری خراسان جنوبی ، باعث شد آستان قدس رضوی و قرارگاه شهید ناصری برای اجرای طرح های این حوزه به یاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیایند. رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان […]

ادامه فرایند مشارکت آستان قدس رضوی، قرارگاه شهید ناصری و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بشرویه
اهمیت طرح های آبخیزداری خراسان جنوبی ، باعث شد آستان قدس رضوی و قرارگاه شهید ناصری برای اجرای طرح های این حوزه به یاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیایند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بشرویه با اشاره به اینکه ۱۱۵ سازه ی آبخیزداری در این شهرستان احداث شده گفت: با توجه به شرایط بیابانی شهرستان در مناطقی مانند نیگنان و حوضه اصفاک هر ساله شاهد سیلاب و روان آبهای مخرب هستیم که باید هر چه زودتر در این مناطق نیز طرح های آبخیزداری اجرایی شود.
مهندس محمد رضا رفیعی افزود: بر این اساس تلاش کردیم از همکاری قرارگاه شهید ناصری و آستان قدس رضوی در اجرای طرح هایی که دارای پیش شناخت هستند استفاده کنیم.
به گفته ی وی در این تفاهم نامه که در حال انعقاد است قرارگاه شهید ناصری و آستان قدس ادوات مورد نیاز را تامین و مردم منطقه نیز در اجرای طرح به منابع طبیعی کمک می کنند.
وی ابراز امیدواری کرد با همکاری این دو نهاد در اجرای طرح های آبخیزداری بتوانیم گام بلندی در مهار روان آب ها و سیلاب های این منطقه که هر ساله خسارات زیادی برای چاه ها و زمین های کشاورزی پایین دست به بار می آورد برداریم.
اعتبارات ارزشمند صندوق توسعه ملی
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بشرویه با اشاره به اینکه امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در این شهرستان ۴ سازه آبخیزداری در حال اجرا است گفت: با توجه به پیشرفت فیزیکی خوب پروژه ها تا پایان سال شاهد بهره برداری از آن ها خواهیم بود.
رفیعی ادامه داد: با بهره برداری از این ۴ پروژه تعداد پروژه های آبخیزداری شهرستان به ۱۲۰ سازه می رسد که تاثیر بسزایی در ذخیره سازی و حتی تامین آب شرب شهروندان دارد.
وی درباره اعتبارات مصوب این پروژه ها توضیح داد: پروژه ی نخاب با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان ،ارسک حدود ۳۰۰ میلیون تومان و غنی آباد با اعتبار بیش از ۲۶۰ میلیون تومان در حال اجرا است.
وی پروژه ی نخاب را جزو مهمترین پروژه های امسال عنوان کرد که ۱۴ هزار نفر از مزایای آن بهره مند می شوند، این پروژه به منظور تامین آب شرب شهرستان، تغذیه ی سفره های زیرزمینی و چاه های کشاورزی و تامین بخشی از آب شرب شهرستان اجرایی شده است.
وی اعلام کرد :با بهره برداری از این طرح ها حجم ذخیره آب در سازه های شهرستان به ۵ میلیون متر مکعب می رسد که نسبت به گذشته یک میلیون متر مکعب افزایش خواهد داشت.
رفیعی درباره طراحی و اجرای پروژه جگرکوه و همچنین مدیریت جامع حوزه های آبخیز ارسک گفت: این طرح ها نیز تعداد زیادی از روستاهای منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث مهار روان آبها و تامین و افزایس منابع آب زیرزمینی می شود.
بیابان های طبیعی دنیا با مساحت تقریبی ۴۰ میلیون کیلومتر مربع (بدون قطب جنوب)بزرگترین بوم سازگاران جهان را تشکیل می دهد. مساحت عرصه های بیابانی استان معادل ۸۵۸/۰۹۶/۲ هکتار ومساحت عرصه های بیابانی شهرستان برابر /۶۴۰/۲۲۲ هکتار می باشد سهم شهرستان از عرصه های بیابانی استان معادل ۱۰.۶۱ درصد می باشد .
شهرستان بشرویه با داشتن یک کانون بحرانی با وسعت ۳۱ هزار و ۸۱۳ هکتار یکی از شهرستان های بیابانی در خراسان جنوبی به شمار می آید که تاکنون برای مقابله با بیابان زایی طرح های مهمی در این شهرستان اجرایی شده است.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=5196

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,561
  • 1,295
  • 1,464,667
  • شنبه _ ۱۰ مهر ۱۴۰۰