0

آبخیزداری در طبس به کمک سدها آمد

  • کد خبر : 5222
  • ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۸:۰۹
آبخیزداری در طبس به کمک سدها آمد

امسال ،با هدف کنترل سیلاب و کاهش ورود رسوب به داخل سد ها چندین سازه ی آبخیزداری در طبس اجرایی شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طبس با اشاره به سازه ها ی آبخیزداری که در بالادست سد های طبس ساخته شده گفت: این سازه ها با هدف کنترل سیلاب ها و ممانعت […]

امسال ،با هدف کنترل سیلاب و کاهش ورود رسوب به داخل سد ها چندین سازه ی آبخیزداری در طبس اجرایی شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طبس با اشاره به سازه ها ی آبخیزداری که در بالادست سد های طبس ساخته شده گفت: این سازه ها با هدف کنترل سیلاب ها و ممانعت از ورود رسوب به داخل سد احداث شده است.

محمدیان اعتبارات این سازه ها را مربوط به منابع صندوق توسعه ملی اعلام کرد و افزود: در بالا دست سد کریت سازه ی گابیون،سنگ ملاتی، مرمت و دیوار با اعتباری بیش از ۶۹۸۴ میلیون ریال اجرا شده است.

به گفته ی وی دو چشمه و یک قنات از مزایای اجرای این سازه ها بهره مند می شوند.

وی ادامه داد: در حوضه ی سد نهرین نیز سازه ی گابیون، سنگ ملاتی و مرمت با هدف کمک به ذخیره سازی منابع آب زیرزمینی و همچنین کنترل سیلاب های مخرب اجرایی شد که در پایان ماه جاری قابل بهره برداری است.

وی درباره اعتبارات این سازه ها با توجه به اهمیت سد نهرین گفت: بیش از یک میلیارد تومان در این حوضه با اهداف مورد نظر هزینه شده است.

محمدیان درباره عملیات آبخیزداری حوضه ی دیهوک اظهار داشت: در این حوزه با اعتبار۶۱۱۸ میلیون ریال توانستیم سازه های سنگ ملاتی، بند خاکی و سرریز ملاتی را اجرایی کنیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طبس گفت: در کل برای سه حوضه ی کریت، نهرین،دیهوک ۲۸۰۰۰ متر مکعب بند خاکی،۴۷۶۷ متر مکعب سنگ ملاتی و ۷۴۶ متر مکعب گابیون اجرا شده است.

شهرستان طبس دارای ۵.۵ میلیون هکتار وسعت است که ۵.۴ میلیون هکتار آن جزو زمین های ملی به شمار می آید. وسعت بیابان های طبس نیز ۳.۳ میلیون هکتار می باشد. بر این اساس اجرای طرح های آبخیزداری در این شهرستان باید با توجه اعتباری بیشتری دنبال شود.

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=5222

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار