6

سازه ی آبخیزداری آرک پیشانی بلند آبخیزداری خراسان جنوبی در شرق کشور

  • کد خبر : 5340
  • ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
سازه ی آبخیزداری آرک پیشانی بلند آبخیزداری خراسان جنوبی در شرق کشور

  سال گذشته با اقدام ارزنده ای که قدم اول از خراسان جنوبی آغاز شد، گزارشی مبنی بر اجرای عملیات آبخیزداری در بالا دست قنوات تهیه شد و خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد. این موضوع فتح بابی بود برای تخصیص اعتبار ویژه به استان که در افزایش دبی قنات ها طی یکسال شگفتی ساز […]

 

سال گذشته با اقدام ارزنده ای که قدم اول از خراسان جنوبی آغاز شد، گزارشی مبنی بر اجرای عملیات آبخیزداری در بالا دست قنوات تهیه شد و خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد. این موضوع فتح بابی بود برای تخصیص اعتبار ویژه به استان که در افزایش دبی قنات ها طی یکسال شگفتی ساز شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در حاشیه ی بازدید از بزرگترین سازه ی آبخیزداری استان واقع در حوضه ی آبخیز آرک بین آباد با اشاره به این موضوع گفت: به دنبال این امر، موافقت برداشت ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های ابخیز داری در سطح کشور صادر شد،که این حرکتی استثنایی و منحصر به فرد در تاریخ سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور بود.

علیرضا نصرآبادی افزود: امسال این طرح ها در بازه زمانی سه ماهه در شش هزار و ۶۰۰ نقطه از سطح کشور با اثر بخشی ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی، در ۳۵۰ شهرستان اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه سهم اعتباری این صندوق در خراسان جنوبی حدود ۱۶ میلیارد تومان بوده است، افزود: تاکنون ۵۰ درصد از این سهم تخصیص یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان جنوبی ادامه داد: این پروژه ها در سطح ۱۱ شهرستان استان و در قالب ۲۶ پروژه و چهار طرح ملی تعریف شده که تاکنون نزدیک به ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. و وسعت عملیات اجرایی ۳۰۷ هزار هکتار است.

نصرآبادی از ایجاد ۸۰ سازه آبی خبر داد و گفت: پروژه سازه آبی آرک شروع اجرای این طرح ها بود که با عنوان بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در مراحل پایانی اجرای این پروژه هستیم، و امیدواریم در دهه فجر امسال شاهد بهره بردلری از ان باشیم افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رقم خورده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان جنوبی اظهار کرد: حجم عملیات پروژه بزرگترین سازه آبخیز داری شرق کشور ۹۱ هزار متر مربع خاکریزی، طول تاج ۲۰۰ متر و ارتفاع ۱۳ متر در حال انجام است.

وی با بیان اینکه حجم آبگیری پروژه بالغ بر ۴۵۰ هزار متر مربع است، گفت: در مجموع ۸۰ پروژه آبخیز داری با بیش از ۴۴۰ هزار متر مکعب عملیات مکانیکی داشته ایم که با اجرای آن ها حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب به توان حجم آبگیری پروژه های قبلی اضافه خواهد شد.

نصر آبادی با بیان اینکه بیش از شش رشته قنات و منبع آبی با اجرای سازه آرک تحت تاثیر قرار می گیرند، بیان کرد: امید است با توجه به گزارش های هواشناسی مبنی بر بارندگی های نرمال بهمن و اسفند ماه، با ظرفیت کامل آبگیری این سازه شاهد کاهش اثراث خشکسالی باشیم.

به گفته ی وی سازه آبخیز داری آرک یکی از آرزوهای مردم بود که اعتبارات زیادی می طلبید و خوشبختانه از محل صندوق توسعه ملی و مشارکت مردم اجرایی شد.

نصرآبادی با اشاره به اهداف اجرای این پروژه ها بیان کرد: کاهش خسارت های سیل، نفوذ آب به بستر زمین، جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش آبدهی قنوات پایین دست از جمله مهم ترین اهداف اجرای سازه های آبخیز داری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان جنوبی با بیان اینکه تنها راه نجات قنات ها اجرای طرح های آبخیزداری است، افزود: اجرای کامل پروژه های آبخیز داری ۱۲۰ منبع آبی استان را تحت تاثیر قرار می دهد.

لازم به ذکر است اهالی روستای ارک برای اجرای بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور بخشی از زمین های خود را به منابع طبیعی واگذار کرده اند. و به واسطه ی این بخشش دبی آب قنات روستای بین اباد طی دو ماه گذشته سه برابر شده و چندین روستای دیگر در پایین دست نیز از مزایای این سازه بهره مند شدند.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=5340

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 56
  • 1,267
  • 1,427,819
  • چهارشنبه _ ۲۴ شهریور ۱۴۰۰