8

رتبه نخست خراسان جنوبی در اجرای طرح های آبخیزداری کشور

  • کد خبر : 5462
  • 13 اسفند 1397 - 18:42
رتبه نخست خراسان جنوبی در اجرای طرح های آبخیزداری کشور

رتبه نخست خراسان جنوبی در اجرای طرح های آبخیزداری کشور خراسان جنوبی با دریافت ۱۶ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی توانست در اجرای طرح های آبخیزداری کشور مقام نخست را کسب کند. «خشکسالی، کمبود آب و تغییرات اقلیمی سه معضلی است که امروز تمام جهان را به چالش کشیده است چالشی که در […]

رتبه نخست خراسان جنوبی در اجرای طرح های آبخیزداری کشور

خراسان جنوبی با دریافت ۱۶ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی توانست در اجرای طرح های آبخیزداری کشور مقام نخست را کسب کند.

«خشکسالی، کمبود آب و تغییرات اقلیمی سه معضلی است که امروز تمام جهان را به چالش کشیده است چالشی که در ایران نیز کارشناسان محیط زیست را وادار به انجام تحقیقات مقابله ای کرده است، در این میان منابع طبیعی مانند سیبلی که در گوشه ی رینگ مشکلات خشکسالی به دام افتاده باشد بیشترین تاثیرات تخریبی را متحمل شده است.»

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در جلسه ستاد برگزاری هفته ی منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اعلام این مطالب گفت: خراسان جنوبی با داشتن ۱۵ میلیون هکتار سومین استان پهناور کشور است که متاسفانه در بحث بحران های زیست محیطی دومین استان بیابانی کشور و نیز در ردیف پنج استان درگیر گرد و غبار قرار گرفته است.

مهندس علیرضا نصرآبادی با اشاره به افزایش کانون های بحرانی گرد و غبار در سالهای اخیر افزود: خراسان جنوبی با ۲۸ کانون بحران فرسایش بادی جزو استانهای با شرایط شدید بیابانی شدن است که برای مقابله با آن باید نه تنها از اعتبارات و کمک های دولتی بلکه از کمک های مردمی نیز استفاده شود.

البته وی پای ثابت مردم برای اجرای طرح های مقابله با بیابان زایی را ستود و اضافه کرد: خراسان جنوبی در اجرای طرح های ویژه در این زمینه به خصوص ترسیب کربن به عنوان یک نمونه ی منحصر به فرد جهانی توانست نمونه ی عینی مشارکت های مردمی برای حفاظت از منابع طبیعی را به دنیا نشان دهد.

تیرخلاص خشکسالی به منابع طبیعی

وی فرونشت زمین که در واقع نابودی سفره های زیرزمین است را تیرخلاص خشکسالی به منابع طبیعی توصیف کرد و ادامه داد: پدیده ی فرونشست را وقتی در کنار خشکی قنوات، ماسه های روان،تخریب تاسیسات آبرسانی با جاری شدن سیلاب ها و . . . قرار دهیم عمق بحران موجود در استان را به روشنی درمی یابید، بر این اساس اهمیت طرح های آبخیزداری دو چندان می شود.

مهندس نصرآبادی با توجه به طرح های مهم آبخیزداری که امسال در کشور با کمک اعتبارات صندوق توسعه ی ملی به سفارش مقام معظم رهبری انجام شد گفت: خراسان جنوبی با دریافت ۱۶ میلیارد تومان از ۲۰۰ میلیارد تومانی که برای طرح های آبخیزداری کشور در نظر گرفته شد توانست ۹۹ سازه آبخیزداری در قالب ۲۴ پروژه به بهره برداری برساند. و در این زمینه در مقام نخست کشوری قرار گیرد.

وی بازده سریع طرح های آبخیزداری از افزایش دبی قنات ها پایین دست گرفته تا  کنترل سیلاب و . . . را دلیل خوشایندی برای اهالی روستاهایی دانست که به علت افزایش آب قنات و یا جاری شدن آب در قنات های خشکیده شان به روستا ها برگشته اند، همچنین این موضوع باعث شده امروز یکی در درخواستهای هم روستاییان از منابع طبیعی اجرای طرح های آبخیزداری باشد تا جایی که برای این مهم حاضرند به هر شکلی از بذل زمین تا تامین اعتبار مشارکت کنند.

ادامه تامین اعتبار در صندوق توسعه ملی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به عملکرد مثبت این اداره در اجرای طرح های آبخیزداری افزود: این موضوع باعث شده برای سال آینده اعتبار این صندوق را تا ۱۵۰ میلیون یورو افزایش دهند.

وی همچنین در معرفی دستاورد های آبخیزداری این استان از اولین سازه ی لاستیکی جهان در خراسان جنوبی نام برد که با ضایعات لاستیک اجرایی شد و توانست توجه نمایندگان ۵۶ کشور را به خود جلب کند.

وجود جنگلهای منحصر به فرد کشور در خراسان جنوبی یکی دیگر از مواردی بود که نصرآبادی در این جلسه اعلام کرد و گفت: وجود انواع گونه های سنو و دیودال در استان باعث شده جنگل های این استان نیز در کشور دارای اهمیت ویژه ای باشد.

گیاهان دارویی ویژه بیابان زدایی نیز از جمله اقدامات مهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است که طی سالهای گذشته به  بار نشسته تا جایی که برداشت سالانه ۶۰ تن از گیاها آنغوزه توانسته عایدی ۴۴ میلیاردی را برای روستاییان به دنبال داته باشد.

به گفته ی وی امسال در هفته ی منابع طبیعی ۴۸۸ هزار اصله نهال کاشت خواهد شد، نهال هایی که به لحاظ شرایط آب و هایی مناسب اقلیم خراسان جنوبی بوده و همچنین لیبل تایید آزمایشگاه جهادکشاورزی را دارد.

امنیت نهال های موجود را تایید می کنیم

در ادامه معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با تایید سلامت نهال هایی که در استان توزیع می شود گفت: سازمان جهادکشاورزی امسال به طور ویژه ای بحث نهال های شناسنامه دار را دنبال کرده است تا جایی که ادعا می کنیم تمامی نهال هایی که در استان توزیع می شود لیبل این سازمان را داشته و از نظر شناسنامه ی سلامت مورد تایید است.در این زمینه نیروی انتظامی با جهادکشاورزی همکاری داشته بر این اساس در تمامی نهالستان های استان نهال لیبل دار و مورد تایید به فروش می رسد.

مهندس عصمتی پور اضافه کرد: خشکسالی ها در این مدت شرایط استان را در بحث تولیدات کشاورزی دستخوش تغییراتی داده است تا جایی که همکاران ما در سازمان جهادکشاورزی با تحقیقاتی که انجام داده اند می توانیم امروز اعلام کنیم نه تنها اوضاع بحرانی نیست بلکه در تولید برخی گونه ها از جمله سنجد، زرشک و عناب به نتایج ویژه ای رسیده ایم.

وی با اشاره به قابلیت های به دست آمده در کشت دیم بر روی زمین های شیب دار ادامه داد: علاوه بر این تولید محصولاتی ویژه در این استان از جمله گل محمدی، چای ترش ،خارشتر، شیرین بیان و . . . باعث شده امروز این استان جزو تولید کنندگان محصولات ویژه در کشور باشد. محصولاتی که علاوه بر کم آب بر بودن می تواند صنایع تبدیلی پر سودی را داشته باشد.

وی همچنین از پرداخت یارانه کاشت نهال های ویژه به کشاورزان استان خبر داد که امسال بر اساس اعتبارات در نظر گرفته شده برای نهال عنا، زرشک، سنجد، و خرید بذر خارشتر میتوان از کشاورزان استان حمایت کرد.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=5462

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 35
  • 1,687
  • 2,100,337
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱