5

ایثار زمین برای یک اینچ آب بیشتر

  • کد خبر : 5605
  • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
ایثار زمین برای یک اینچ آب بیشتر

ناقوس خشکسالی در خراسان جنوبی بیست سالی است که به صدا درآمده است،خشکی چاه ها و کاهش دبی قنات ها و حتی مرگ قنات از پیشامدهای ناگوار پدیده ی خشکسالی در استان بوده است که در سوگواری این پیشامد روستاهای مهم مرزی و حتی غیر مرزی خالی از سکنه و یا مهاجر پذیر شده است، […]

ناقوس خشکسالی در خراسان جنوبی بیست سالی است که به صدا درآمده است،خشکی چاه ها و کاهش دبی قنات ها و حتی مرگ قنات از پیشامدهای ناگوار پدیده ی خشکسالی در استان بوده است که در سوگواری این پیشامد روستاهای مهم مرزی و حتی غیر مرزی خالی از سکنه و یا مهاجر پذیر شده است، اما امسال علاج خشکسالی پیدا شد.

پیشانی آبخیزداری در خراسان جنوبی

پیرمرد دست بر عصایش با لبخندی دلنشین میخ کوب لودری شده که در حال خاک برداری بود، تا ارتفاع سازه را به ۱۳ متر برساند،قرار است بر روی زمین هایی که او و همولایتی  هایش به منابع طبیعی واگذار کردند بند خاکی احداث شود.

او اهل روستای بین آباد در شهرستان خوسف است، مشتاق از حضور ماشین آلات و احداث سازه بر روی زمین ها می گوید: با همین بندی که اینجا احداث شده آب قنات بین آباد بعد از بارندگی آذر ماه چند برابر شده است. و بعد با صدایی رساتر انگار می خواهد بر چیزی تاکید کند ادامه می دهد این یعنی زندگی ، این یعنی نجات محصولاتمان این یعنی ماندن فرزندانمان که از هر چیزی برایمان با ارزشتر است.

محمد اسماعیلی خرسند است از زمینی که به منابع طبیعی واگذار کرده با لهجه ی محلی توضیح می دهد: من زمینم را نثار سد کردم،با این کار آب هدیه گرفتم. حالا هم زمینم را دارم و می توانم در بندم(اصطلاح روستاییان برای بخشی از زمین هایشان که کشت دیم دارند) وقتی زیر آب نباشد کشت کنم هم آب قنات روستا زیاد شده. چه هدیه ای از این بهتر؟

تعدادی از اهالی روستای بین آباد برای خدا قوت گفتن به افرادی که در حال ساخت سازه هستند پای پروژه آمده اند و با چای محلی از آنها پذیرایی می کنند، عده ای دیگر نیز از روستای پایین تر به طلب اجرای چنین طرحی در حوضه ی آبریز روستایشان نامه نوشته اند و به امید اینکه خواسته شان به گوش مدیرکل منابع طبیعی برسد، از واگذاری زمینهایشان به منابع طبیعی سخن می گویند.

رئیس شورای روستای بین آباد نیز برای اینکه اشتیاق اهالی آن روستای دیگر را منطقی توصیف کند می خواهد قنات روستا را از نزدیک ببینیم. در روستای بین آباد اهالی نزدیک ورودی قنات اسفند دود کرده اند.

علیرضا تاجدینی می گوید: این سازه (پروژه آبخیزداری و آبخوانداری حوضه آبخیز آرک)به روستا جان تازه داده آب قنات بیشتر شده و اهالی امید تازه ای به کشت و کار پیدا کرده اند.

او از جوانانی می گوید که به شهر رفته اند اما حالا مخمه ی برگشت به جانشان افتاده و بارها با رئیس شورا درباره اینکه زمین هایشان را دوباره احیا کنند مشورت کرده اند.

وی ادامه می دهد: تا قبل از این برای پر شدن استخر ۲۰ تا ۲۲ساعت زمان لازم بود اما حالا با گذشت ۶ الی ۷ ساعت استخر پر می شود و می توان برای استفاده از آن برنامه ریزی کرد. علاوه بر این روستاهای دیگر بعد از بین آباد از جمله روستای آرک،حامی دهنرود و . . . نیز از منفعت سازه ی آبخیزداری بهره مند شده اند.

دبی ۳ برابر شده است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خوسف نیز با اذعان به موضوع افزایش آب قنات می گوید: پروژه آبخیزداری آرک امسال با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از اعتبارت صندوق توسعه ملی کلنک خورد، ارتفاع این سازه به  ۱۳ متر می رسد و با تکمیل آن می توانیم  ۴۵۰ هزار متر مکعب ذخیره سازی سیلاب داشته باشیم.

مهندس مهدی کرباسچی اضافه می کند: علاوه بر روستای بین آباد چهار روستای دیگر نیز از مزایای این سازه که بزرگترین سازه ی آبخیزداری شرق کشور است برخوردار می شوند.

وی ادامه می دهد: در بارندگی که آذر ماه امسال در منطقه داشتیم با اینکه هنوز یک سوم سازه احداث شده بود حجم ذخیره سازی باعث شد بعد از ۳ روز دبی قنات روستای بین آباد سه برابر شود.

به گفته ی وی تعدادی از اهالی با واگذاری زمین هایشان به منابع طبیعی خواستار اجرای این طرح در این حوزه آبخیز شدند که با توجه به مطالعاتی که از قبل در این حوزه انجام شده بود با تخصیص اعتبار آن توانستیم طرح را اجرایی کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی  و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز با اشاره به حرکت جهادی روستاییان و استقبال مشتاقانه ی آنها از طرح های آبخیزداری می گوید: روستاییان با مشاهده ی تغییراتی که در حجم آبدهی قنات ها و چاه هایشان بعد از بهره برداری از سازه های آبخیزداری به وجود می آید تقاضای اجرای این طرح ها به هر شکلی (بند خاکی ، گابیونی ،سنگ ملاتی و . . . )را دارند.

مهندس علیرضا نصرآبادی با تاکید بر اینکه روستاییان خراسان جنوبی سالهاست با مشکلات خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند می گوید: آنها راه نجات از این بحران را تنها در آبخیزداری می بینند چون نتایج بهره برداری از طرح ها را به عینه و از نزدیک دیده اند.

 

وی در این باره اضافه میکند: واگذاری زمین برای احداث بندهای خاکی را در بیشتر روستاها داشته ایم. از جمله ی آن در روستای کرغند شهرستان قاین روستائیان زمین هایی که در آن درخت بادام داشتند را به این منظور واگذار کردند و البته در این واگذاری مالکیت زمین با روستائیان است فقط به منابع طبیعی اجازه داده شده در بخشی از زمین های آن ها سازه های آبخیزداری اجرا کند.

وی به درخواست های زیادی که برای اجرای آبخیرداری در حوضه های آبریز مختلف شهرستان های خراسان جنوبی به او ارائه شده اشاره کرده و می افزاید: تاکنون در سطح یک و نیم میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان یعنی ۳۰ درصد از عرصه ها سازه های آبخیزداری اجرا شده است ،در حالی که باید در ۶ و نیم میلیون هکتار از اراضی استان این طرح ها اجرایی شود. که نیاز به اعتبار ویژه دارد.

نصرآبادی ادامه میدهد: امسال ۸۰ سازه ی آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق ذخیره ملی در خراسان جنوبی اجرایی شده است که پیشبینی شده همزمان با دهه فجر به بهره برداری برسد این پروژه ها علاوه بر افزایش حجم ذخیره سازی از سیلاب های مخرب جلوگیری کرده و بر فزونی دبی قنات ها آن هم در کوتاه ترین زمان ممکن تاثیر مستقیم دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به سازه ی آبخیزداری آرک توضیح می دهد: این سازه با ارتفاع ۱۳ متر به عنوان بلند ترین بند خاکی شرق کشور مطرح است. علاوه بر این خراسان جنوبی در احداث انواع سازه های آبخیزداری با اینکه به لحاظ اعتباری با کمبودهایی مواجه است،اما توانسته تمام پروژه هایی که از صندوق ذخیره ملی اعتبار داشته را به سرانجام برساند، که در این زمینه جزو ۵ استان برتر کشور است.

اینجا در خراسان جنوبی عطش در روستاها به حدی رسیده است که روستائیان برای افزایش یک اینچ آبِ بیشتر هکتار ها زمین را نثار می کنند. به راستی که آنها فرمول نجات خود از چنگال خشکسالی را دریافته اند….کاش مسئولان نیز برای نجات استان از این بحران از این فرمول استفاده کنند.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=5605

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 56
  • 1,267
  • 1,427,819
  • چهارشنبه _ ۲۴ شهریور ۱۴۰۰