6

هزار هکتار از جنگل های استان کف بر می شود

  • کد خبر : 742
  • 07 بهمن 1394 - 23:42
هزار هکتار از جنگل های استان کف بر می شود

 هزار هکتار از جنگل های استان که به آفت شپشک سفید مبتلا است، در سال جاری کف بر می شود. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: ۱۶ هزار هکتار از جنگل های دست کاشت استان با قدمت ۱۰ تا ۲۰ سال با شدت کم […]

هزار هکتار از جنگل های استان کف بر می شود

 هزار هکتار از جنگل های استان که به آفت شپشک سفید مبتلا است، در سال جاری کف بر می شود.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: ۱۶ هزار هکتار از جنگل های دست کاشت استان با قدمت ۱۰ تا ۲۰ سال با شدت کم و زیاد مبتلا به آفت شپشک سفید شده و قطع و کف بر کردن درختان آسیب دیده الزامی است.
مهندس «شریفی» با بیان این که بر اساس میزان ابتلا به بیماری در سال جاری حدود هزار هکتار کف بر می شود، افزود: سال گذشته هم ۵۰۰ هکتار از جنگل ها کف بر شد و در حال حاضر درختان کف بر شده دوباره جوانه زده و ریشه آن مشکلی ندارد.
وی اعتبارات سال جاری را ۱۶ میلیاردو ۷۰۰ میلیون تومان اعلام کردو گفت:از این میزان بیش از ۶ میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و ماده ۱۸۰ و بیش از ۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی است.
وی در ادامه به افزایش ۱۰ درصدی اختصاص اعتبارات سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره و اضافه کرد: از این میزان اعتبار تاکنون ۳۴.۵ درصد تخصیص یافته و امید است تخصیص اعتبارات سال جاری به حدود ۹۰ درصد برسد.وی ابراز امیدواری کرد: با تامین و تخصیص اعتبارات پیشرفت مطلوب پروژه ها مانند اجرای آبخوان داری، آبخیزداری، کنترل کانون بحرانی و فرسایش بادی و… محقق شود. وی با اشاره به ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مساحت استان گفت: از این میزان ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی است که تاکنون برای ۱۳میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار سند گرفته شده است و حدود ۸۰۰ هکتار هم در حال پیگیری و گرفتن سند است.
وی با بیان این که کمیسیون ماده واحده دوباره شکل گرفته و افراد معترض به ملی شدن اراضی می توانند به دبیرخانه مراجعه کنند، تاکید کرد: در ۱۰ ماه سال جاری ۳۱۵ مورد زمین با مساحت ۳۳۳ هکتار خلع ید شد. به گفته وی، در این مدت ۱۳۵ فقره زمین با مساحت ۲۶۰ هکتار رفع تصرف شد و در ۲۵۲ مورد با مساحت ۲۰۶ هکتار هم تخریب تصرف انجام شد. همچنین در این مدت از هزار و ۶۴۳ پرونده ۶۷۷ مورد مختومه و ۹۶۶ مورد موجود است و برخی از پرونده ها رسیدگی شده و یا در حال رسیدگی از سال های قبل است.
وی ادامه داد: در ۱۰ ماهه سال جاری رای صادره  در محاکم قضایی برای  ۸۴۹ پرونده به نفع یا ضرر منابع طبیعی بوده و در همین راستا ۵۳۹ رای به نفع و ۳۱۰ مورد علیه منابع طبیعی صادر شده است.
محدودیت اعتبار 
وی با اشاره به وجود ۲۸ کانون بحرانی در استان گفت: با الحاق طبس تعداد کانون های بحرانی از ۲۲ به ۲۸ کانون با مساحت یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار رسیده است که با وجود اقدامات انجام شده و حجم کار، اعتبارات کافی نیست. «شریفی» در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح ترسیب کربن در استان امسال وارد دوازدهمین سال خود شده است، گفت: در حال حاضر این طرح در ۱۸ استان کشور اجرا می شود و در سال جاری، این پروژه در شهرستان زیرکوه اجرایی شد.
وی از اختصاص ۳ میلیارد تومان برای مباحث بیابان زدایی استان در سال جاری خبر داد و افزود: از این مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان به اجرای طرح ترسیب کربن اختصاص می یابد .
وی با اشاره  به خسارت ۲۴۹ میلیارد تومانی ناشی از خشکسالی به عرصه های منابع طبیعی گفت: از این میزان ۱۵۷ میلیارد مربوط به کاهش علوفه های تولیدی مراتع، ۲۰ میلیارد خسارت ناشی از آفات و بیماری ها، ۲۰ میلیارد خسارت به کانون های فرسایش بادی و ۴۸ میلیارد تومان خشک شدن جنگل های کوهستانی است در سال جاری هیچ اعتبار خشکسالی به اداره کل منابع طبیعی استان اختصاص نیافته است.
لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=742

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,421
  • 2,282
  • 2,033,081
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱