12

پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته سرایان (RFLDL) تمدید شد

 • کد خبر : 982
 • 12 خرداد 1395 - 7:52
پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته سرایان (RFLDL) تمدید شد

موفقیت پروژه بین اللملی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته باعث تمدید آن شد. مدیر اجرایی پروژه بین اللملی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته سرایان با بیان این مطلب توضیح داد: باتوجه به موفق بودن این پروژه با نظر  ارزیاب به مدت ۲ سال دیگر تمدید شد این پروژه سال ۹۰ و به مدت ۵سال شروع […]

بسیج جوامع محلی پروژه احیای اراضی جنگلی پروژه بین المللی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته سرایان (RFLDL) تمدید شدموفقیت پروژه بین اللملی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته باعث تمدید آن شد. مدیر اجرایی پروژه بین اللملی احیای اراضی جنگلی تخریب یافته سرایان با بیان این مطلب توضیح داد: باتوجه به موفق بودن این پروژه با نظر  ارزیاب به مدت ۲ سال دیگر تمدید شد این پروژه سال ۹۰ و به مدت ۵سال شروع شده و برای تمدید آن رای زنی می شود .

مهندس«یوسفی» احیای اراضی تخریب یافته سرایان را پروژه ای بین اللملی معرفی کرد که با  مشارکت جمهوری اسلامی ایران و فائو اجرا می شود بیشتر اعتبار اجرای آن و به میزان ۷۵ درصد ملی است و۲۵ درصد باقی مانده بین اللملی است تامین اعتبار با جف و اجرا با سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری است .

وی گفت:این پروژه ۴۰۰ هزار هکتار وسعت دارد که ۱۵۰ هزار هکتار آن در خراسان جنوبی و بقیه آن در کرمان اجرامی شود در پایلوت اولیه آن در استان ۵۱ هزار و ۲۳۰ هکتار از اراضی جنگلی تخریب شده سرایان انجام می شود.

این پروژه بنا به توضیح وی در شهر سه قلعه و ۳ روستای بسطاق ، دوست اباد و زنگویی انجام می شود و حضور زنان در  سه قلعه بیشتر از دیگر مناطق است در پروژه یادشده طرح جامع مدیریت آبخیزداری ،نهال کاری، مدیریت هرزآب، احداث بادشکن، نهالکاری و … بیشتر در زمینه کشاورزی، اجرای الگوهای کشت جایگزین انجام شده .

این پروژه مشابه ترسیب کربن با هدف توانمندسازی جوامع محلی و در راستای حفظ واحیای محیط زیست، منابع طبیعی اجرا میشود که به گفته یوسفی مکانیسم اجرای این پروژه بر مبنای مدل ۵ سرمایه توسعه پایدار می باشدکه علاوه بر هدف یاد شده سرمایه های اقتصادی، اجتماعی، فیزیکی  و  انسانی  نیز در آن مورد توجه است .

وی تاکیدکرد: برای حفظ منابع طبیعی، باید ۴ مرحله دیگر نیز اجرا می شد به این منظور با آگاهی بخشی به مردم کمیته های روستایی و صندوق های خرداعتباری شکل گرفت در مراحل بعدی ، نیاز سنجی از روستائیان ،مشورت ونظر سنجی وسپس برنامه های اصلی برای احیای منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب مراتع با اقداماتی نظیر نهال کاری، آبخیزداری، کشت های جایگزین کشتهای کشاورزی سنتی و…. عملیاتی شد.

به گفته وی در بحث اقتصادی واجتماعی ، مهاجرت روستائیان کاهش یافته و بر اساس تحقیقات دانشگاه تهران، معیشت مردم، با انجام اقدامات یاد شده بهبود یافته است .او مدیریت یکپارچه روستایی را تنها راه موفقیت آنها ذکر کرد که در این پروژه با عنوان انسجام سازمانی از آن یاد می شود و به جرات می توان گفت در هیچ نقطه کشور تعامل و همکاری های بین نهادی در اجرای طرح ها، به مانند محدوده پروژه RFLDL نیست.

برای این گفته دلیل آورد و توضیح داد: در ساخت پل، روستائیان بیش از ۷۵ نفر  روز به صورت رایگان همکاری کردند در کف سازی مدارس روستا هم ۱۴۵ نفر همکاری کردند این مشارکت ناشی از این است که نهاد ها و مردم خودرا در اجرای پروژه شریک دانسته و برای حفظ و پایداری آن در مراحل بعد نیز همکاری می کنند.

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=982

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
 • 749
 • 1,281
 • 2,022,098
 • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱