2

باریجه

  • کد خبر : 88
  • ۰۴ شهریور ۱۳۹۱ - ۸:۰۸

گياه باريجه نام گياهي است پايا و منوکاريپيک ، بومينواحي کوهستاني مرطوب و نيمه خشک ايران و چند کشور حوضهدرياي مديترانه . عمده رويشگاههاي گياه در استانهايخراسان، اصفهان، تهران، مازندران، مرکزي و زنجان ميباشد. شيرابه اي که در اثر خراشهاي طبيعي يا مصنوعي ازريشه، ساقه، برگ و ميوه گياه تراوش مي شود اصطلاحا” گالبانوم” گويند. […]

باریجه

گياه باريجه

نام گياهي است پايا و منوکاريپيک ، بومينواحي کوهستاني مرطوب و نيمه خشک ايران و چند کشور حوضهدرياي مديترانه .

عمده رويشگاههاي گياه در استانهايخراسان، اصفهان، تهران، مازندران، مرکزي و زنجان ميباشد. شيرابه اي که در اثر خراشهاي طبيعي يا مصنوعي ازريشه، ساقه، برگ و ميوه گياه تراوش مي شود اصطلاحاگالبانوم” گويند. صمغ حاصل از گياه ، جز فرآورده هاي فرعيمرتع بوده و بعنوان يکي از مهمرتين گياهان دارويي صنعتيصادراتي کشور محسوب مي شود.
بدليل کيفيت و مرغوبيتبسيار بالاي باريجه ايران نسبت به ساير ممالک حوضهمديترانه ، ساليانه بيش از دهها تن صمغ ، به شکل خام ازکشور صادر و فرآورده هاي حاصل از آن با چندين برابر قيمتبه کشور سرازير مي شود يکي از رويشگاههاي با اهميت باريجه، حوضه هاي آبخيز جنوب و غرب کاشان که بيش از يک ششم باريجه صادراتي کشور حدود يازده تن را بخود اختصاص داده است.

از جمله مصارف صمغ باريجه،کاربرد آن در صنايع عطر و ادکلن سازي، نقاشي، نساجي وداروسازي است مهمترين ترکيب شيميایي آن، شامل ترکيباتکوماريني، استرولي و گليکوزيدي مي باشد.

بدليل بهرهبرداري هر ساله از اين گياه در رويشگاههاي مختلف کشور وبمنظور يافتن مناسبترين شيوه بهره برداري و برآورد ميزانتوانايي آن در توليد محصول ، بررسيهاي مطالعاتي در زمينهشيوه هاي مختلف بهره برداري در چهار مرتع باريجه خيز کاشان، اسحاق آباد، ويدوجا، نشل و مرق) انجام گيرد.

نتايجحاصله نشان داد که ما بين چهار روش بهره برداري مرسوم ( برشعرضي، برش طولي، نربري و رويش ايژي )، برش طولي،مناسبترين شيوه در امر بهره برداري شناخته شد. در اينعمليات حداکثر تا چهار برش، بسته به قطر و سنگ گياه،آسيب غير قابل جبراني را وارد نياورده و قدرت بازيابي وترميم زخم وارد شده، امکان پذيراست .

باریجه

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=88

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,288
  • 1,855
  • 822,214
  • سه شنبه _ ۰۴ آذر ۱۳۹۹