آويشن

آویشن با نام علمی Thymus یکی ازگیاهاندو لپه است. اسم این گیاه از لغت یونانی Thymus گرفته شده که به معنای جرات وقدرت است و می‌تواند نمادی برای اثر دارویی و شفابخشی این گیاه باشد. این گیاه از خانوادهنعنائیان ( Lamiaceae ) و منشاء پیدایش آن مناطق دریای مدیترانه است. این گیاهاز گیاهان چند ساله بوده و تا ارتفاع ۴۰ سانتیمتر رشد می‌کند و بر روی شاخه‌های کوچک و چوبی‌اش، برگهای نوک تیز به رنگ سبز تیره می‌رویند.

گونه‌های بی‌شمار ومتفاوتی از انواع این گیاه وجود دارد. عصاره این گیاه عطر تندی دارد و نوع تازه آناز عطر بیشتری برخوردار است

آویشن (در انگلیسی Thymus vulgaris) یکی از شناخته شده ترین گیاهان دارویی است. آویشن درختچه ای کوتاه و پر شاخه ‌است که برگهای نازک و متقابل دارد. دارای گل‌هایی سفید و چتری و منفرد است. گونه‌های مختلفی از آن در کوهستان‌های ایران می‌روید و نام‌های گوناگونی دارد. از جمله در کوخرد به آن اَوشُه می‌گویند. هرمزگان

جایگاه این گیاه در تاریخ

این گیاه در مصر باستان نقش عمده‌ای درمومیایی کردناجساد ایفا می‌کرد. پزشکانیونانی و مصری، اثر قوی و تحریک کننده این گیاه را شناخته بودند حتی آشپزهای آنروزگار هم به ارزش آن واقف بودند. این گیاه در قرون وسطی به عنوان نمادی از قدرت وجرات مطرح می‌شد و سربازهای آن موقع ، قبل از جنگ خود را با این گیاه می‌آراستند.

گياه آويشن كوهي

آويشن كوهي يكي از گياهان زيبا و معطر است كه در اكثر مناطق معتدله رويش دارد. نمونه اهلي اين گياه آويشن شيرازي است كه بصورت كشت داده شده مورد بهره برداري قرار مي گيرد و در شيراز كشت مي شود.

از نظر شكل ظاهري اين دو نوع آويشن با هم فرق دارند. البته خواص درماني آويشن كوهي بسيار بيشتر از آويشن شيرازي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *