0

کندل( کما): Dorema ammoniacum

  • کد خبر : 91
  • ۰۴ شهریور ۱۳۹۱ - ۸:۱۵

  وشاء (کندل کما): Dorema ammoniacum گياهي علفي، پايا به طول ۱ تا ۲ متر ، پوشيده از تار و داراي ريشه راست، دوکي شکل، ذخيره اي و منتهي به الياف فيبر مانند در ناحيه يقه است. الياف فيبري قاعده ساقه آن نيز در واقع بقاياي برگهاي از بين رفته گياه مي باشد. از اختصاصات […]

 

وشاء (کندل کما): Dorema ammoniacum

گياهي علفي، پايا به طول ۱ تا ۲ متر ، پوشيده از تار و داراي ريشه راست، دوکي شکل، ذخيره اي و منتهي به الياف فيبر مانند در ناحيه يقه است. الياف فيبري قاعده ساقه آن نيز در واقع بقاياي برگهاي از بين رفته گياه مي باشد. از اختصاصات اين گياه آن است که برگهاي واقع در قاعده ساقه دارد. برگهاي آن داراي دمبرگ دراز، به طول ۳۰ سانتي متر مرکب ازقطعات برگچه مانند و نسبتا” بزرگ به طول ۲ تا ۴ سانتي متر و حتي بيشتراست. گلهايي بسيار کوچک؛ سفيد رنگ،عاري از دمگل و مجتمع در قسمت انتهايي يک محور کوچک و مشترک دارد. پايه هاي چترهاي آن، نوعي فشردگي خاص نسبت به هم دارند به طوري که مجموعه آنها ظاهري مدور و کاپيتول مانند پيدا مي کند. با ظاهر شدن تعدادي از اين مجموعه کاپيتول مانند بر روي يک محور مشترک، نوعي گل آذين خوشه مرکب در گياه بوجود مي آيد.

ميوه آن شيزوكارپ ، به رنگ قهوه اي به ابعاد ۱۰ در ۶ ميليمتر، بي کرک و بيضوي است. در اطراف ميوه آن نيز کناره بال مانند به رنگ زرد ديده م يشود که باريک تر از نصف قسمت دانه دار آن است.

پراکنش

اين گياه در مناطق خشک و نيمه خشک آسياي مرکزي شامل پاکستان، هند، افغانستان و ايران وجود دارد. مراکز اصلي پراکنش آن در ايران شامل تهران، اصفهان، کرمان، سيستان، بلوچستان، خراسان، سمنان و گلستان مي باشد.

نيازهاي اکولوژيکي

رويشگاههاي آن در ارتفاعات ۲۵۰۰-۱۲۵۰ متر و در مناطق خشک با بارندگي سالانه حدود ۱۷۰-۱۴۰ ميلي متر و دامنه حرارتي ۵- تا ۳۸ درجه سانتيگراد مي باشد.

خواص درماني و موارد مصرف

بعنوان مقوي، نيرودهنده و در درمان برونشيت هاي مزمن، تنگي نفس بکار مي رود. از صمغ اين گياه استفاده زيادي در صنايع مختلف به عمل مي آيد.

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=91

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار