0

روناس Rubia tinctorum

  • کد خبر : 94
  • ۰۴ شهریور ۱۳۹۱ - ۸:۲۱

گیاهی است که به حالت خودرو در مناطقمدیترانه، در شمال آفریقا وبعضی مناطقآسیامی روید . ساقه این گیاه پوشبده ازخارهای ریز می باشد و ارتفاع آن تا حدود دو متر می رسد .روناسبا استفاده از خارهای ریزی که دارد به دیوار ودرختان می چسبد و بالا می رود . منشأ اولیه آن خاور نزدیکو قفقاز […]

روناس Rubia tinctorumگیاهی است که به حالت خودرو در مناطقمدیترانه، در شمال آفریقا وبعضی مناطقآسیامی روید . ساقه این گیاه پوشبده ازخارهای ریز می باشد و ارتفاع آن تا حدود دو متر می رسد .روناسبا استفاده از خارهای ریزی که دارد به دیوار ودرختان می چسبد و بالا می رود .

منشأ اولیه آن خاور نزدیکو قفقاز بوده است. ساقه خشن این گیاه چهار گوش و پوشیده از خارهایی کوچک و قلابمانندی است که بدان وسیله به تکیه گاهها ارتباط پیدا می کند این خارها در کناره هایبرگ و رگبرگ میانی نیز دیده میشوند. گلهای آن کوچک ، زرد رنگ ومجتمع به صورت چترهای متعدد در محور ساقه و یا در قسمتهای انتهائی آن است میوه آنبه صورت سته ، گوشتدار و به رنگ قرمز تیره است.

زراعت روناس سابقاً در بسیاری ازنواحی اروپا و آسیا به منظور بدست آوردن ماده رنگی آلیزارین از ریشه آن معمول بودهاست ولی از زمانیکه این ماده به طور سنتز در صنعت تهیه گردید پرورش آن در غالبنواحی متروک شد ریشه خشک شده روناس گاهی به صورت قطعاتی به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتی مترو به قطر ۲ تا ۵ سانتی متر در بازارها یافت می گردد. در سطح خارجی این قطعات خطوططولی به موازات محور طولی ریشه دیده می شود. پوست ریشه روناس رنگ قهوه ای قرمزداشته و به‌سهولت از طبقات پائین خود که رنگ قرمز روشن یا مایل به زرد دارند جدا میشود.

ریشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تیره و به صورت دراز ، باریک و استوانه ای می باشد . دارای طعمی تلخ و گس بوده و قسمت مهم این گیاه از نظر طبی محسوب می شود.
ازریشه روناس در قدیم برای رنگرزی پارچه ونخ استفاده می شده است.

 

 

روناس Rubiaceae
تیره
Rubia tinctorum L.
نام لاتین
Madder
نام انگلیسی
روناس
نام فارسی
فوه – فوه الصباغین
نام عربی

 

 

 

لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=94

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار