1

کلپوره Teucrium polium

  • کد خبر : 98
  • ۰۴ شهریور ۱۳۹۱ - ۸:۳۲

کلپورهTeucrium polium نام علمی: Teucrium polium انگلیسی: Poleigamander فرانسه: Germandree pouliot فارسی: کلپوره همدانی، مریم نخودی همدانی عربی: مسک الجن، حشیشه الریح     كلپوره گیاهی از خانوادۀ Labiatae که حاوی عصاره و اسانس فرار که بیشترین مواد این اسانس ژرماکرن B، D، بتا کاریوفیلن، همولن و کاریوفیلن اکساید می‌باشد. است علفی، پایا، پرشاخه به […]

کلپوره Teucrium poliumکلپورهTeucrium polium

نام علمی: Teucrium polium
انگلیسی: Poleigamander
فرانسه: Germandree pouliot
فارسی: کلپوره همدانی، مریم نخودی همدانی
عربی: مسک الجن، حشیشه الریح
 
 
كلپوره گیاهی از خانوادۀ Labiatae که حاوی عصاره و اسانس فرار که بیشترین مواد این اسانس ژرماکرن B، D، بتا کاریوفیلن، همولن و کاریوفیلن اکساید می‌باشد. است علفی، پایا، پرشاخه به ارتفاع ۱۰ تا ۳۵ سانتیمتر و دارای ظاهر سفید پنبه‌ای که معمولاً در نواحی بایر، سواحل سنگلاخی و ماسه‌زارهای نواحی جهان می‌روید. برگهای آن باریک، دراز و پوشیده از کرکهای پنبه‌ای در هر دو سطح پهنک است. گلهائی به رنگهای سفید، سفید مایل به زرد و یا زرد و حتی ارغوانی دارد. این حالت متغیر بودن نه تنها در رنگ گل بلکه در وضع ساقه گیاه که به صورت پرپشت و پرشاخه و یا به حالت خوابیده درمی‌آید نیز دیده می‌شود. زمان گل دادن آن به تناسب شرایط محیط زندگی بین خرداد و مرداد است. زنبور عسل به علت وجود نوش در گلهای آن به سمت گیاه جلب می‌گردد.
سرشاخه‌های گلدار
گیاه
کلپوره با نام علمی كلپوره

 

 

اندام داروئی:
قسمت مورد استفاده گیاه
به تناسب شرایط محیط زندگی بین ماههای خرداد و مرداد است.
دامنه انتشار:
در نواحی بایر، سواحل سنگلاخی و ماسه‌زارهای نواحی مختلف اروپا، منطقه مدیترانه، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا من جمله ایران می‌روید. این پراکندگی وسیع در نواحی مختلف شمال، مغرب، جنوب و مرکز ایران، منطقه البرز، اطراف تهران مخصوصاً در غالب نواحی نیمه بایر و کوهستانهای نیمه‌خشک دارد. گیاه

اجزا ی متشکله:

عصاره گیاهTeucrium polium محتوی مواد مؤثره زیره می‌باشد. دی ترپنوئیدها، ۷ـ۵ـ گلیکوزید، ۶ ـ متوکسی جنگوانین و اسانس فرار که بیشترین مواد این اسانس ژرماکرن B، D، بتاکاریوفیلن، هومولن و کاریوفیلن اکساید می‌باشد.

اثرات فارماکولوژیکی گیاه:
طبق تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیق و توسعه شرکت باریج‌اسانس، اسانس کلپوره دارای خاصیت ضد اسپاسم قوی بر روی انقباضات ایجاد شده توسط استیل کولین و کلرور پتاسیم می‌باشد. در ضمن برای فلاونوئیدهای موجود در فرآورده (لوتئولین ۷ـ۵ گلیکوزید) نیز اثرات آنتی اسپاسمودیک گزارش شده است.
لینک کوتاه : http://www.nrskh.ir/?p=98

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 441
  • 1,050
  • 668,739
  • سه شنبه _ ۰۴ آذر ۱۳۹۹