10

۱۳ پروژه در هفته منابع طبيعي و آبخيزداري به بهره برداري مي رسد

  • کد خبر : 134
  • 14 اسفند 1390 - 13:48

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي از بهره برداري ۱۳ پروژه در هفته منابع طبيعي و آبخيزداري خبر داد. مهندس «شريفي» گفت: اين پروژه ها با ۳ ميليارد و ۱۴۰ ميليون ريال در بخش هاي آبخيز، بيابان، بهبود و اصلاح مراتع و توسعه جنگل ها اجرا شده است. وي اعتبارات اين مجموعه را ۹۹ […]

neshast1390 13 پروژه در هفته منابع طبيعي و آبخيزداري به بهره برداري مي رسدمديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي از بهره برداري ۱۳ پروژه در هفته منابع طبيعي و آبخيزداري خبر داد. مهندس «شريفي» گفت: اين پروژه ها با ۳ ميليارد و ۱۴۰ ميليون ريال در بخش هاي آبخيز، بيابان، بهبود و اصلاح مراتع و توسعه جنگل ها اجرا شده است.

وي اعتبارات اين مجموعه را ۹۹ ميليارد ريال براي اجراي ۲۳۳ پروژه با ۴۱۰ عمليات اجرايي عنوان کرد و ادامه داد: با اجراي طرح هاي آبخيزداري، ۱۵ ميليون متر مکعب در بارندگي هاي اخير در سازه هاي مختلف ذخيره شد که در افزايش آبدهي قنات ها، چشمه ها و آب هاي زيرزميني تأثير مستقيم خواهد داشت.

وي با اشاره به وجود ۲ ميليون هکتار بيابان در استان افزود: عوامل مختلفي مانند سرما، فرسايش بادي، اقليم منطقه و… بر افزايش و پايداري بيابان موثر بوده و اجراي عمليات بيابان زدايي و صرف هزينه در اين بخش را طولاني مي کند.وي با اشاره به ماده ۱۵ قانون افزايش بهره وري در مورد افزايش فضاي سبز از ۱۷ به ۲۱ درصد گفت: براي خراسان جنوبي ۱۰۰ هزار هکتار اجراي عمليات شامل احياي مرتع، بيابان زدايي، توسعه فضاي سبز، پارک، جنگل و… پيش بيني شد که با توجه به مشکل کمبود آب، حجم فعاليت زياد است.

وي افزود: از آن جا که کشاورزي محور توسعه استان است بنابراين انجام عمليات آبخيزداري در اولويت کار منابع طبيعي و آبخيزداري قرار دارد و بخش هاي جنگل، بيابان، مرتع و… نيز از اهميت فراواني برخوردار است.

«شريفي» عوامل طبيعي و انساني را در توسعه بيابان موثر دانست و ادامه داد: بوته کني، شخم و شيار، چراي بي رويه دام و… از مولفه هاي موثر در ايجاد بيابان است.

به گفته وي، مراتع منطقه جوابگوي نياز يک سوم دام موجود است در حالي که دو سوم دام مازاد از اين ظرفيت استفاده کرده و به آن خسارت وارد مي کنند.وي تبديل دام سبک به سنگين را از اهداف مورد نظر براي کاهش خسارت به مراتع عنوان کرد که در پروژه ترسيب کربن به طور جدي پيگيري و اجرا مي شود و تحقق آن به فرهنگ سازي و تأمين زيرساخت ها نياز دارد.

وي با اشاره به برنامه ريزي ها براي هفته منابع طبيعي گفت: برگزاري جشن درختکاري، توزيع و کاشت ۴۰۰ هزار اصله نهال، همايش نقش منابع طبيعي در کاهش بلايا و حوادث با همکاري جمعيت جوانان هلال احمر، همايش با دهياران، نواختن زنگ طبيعت، اهداي خون و… از جمله برنامه هاي اين هفته است.

وي اجراي طرح هميار طبيعت در مدارس محل اجراي پروژه ترسيب کربن، برگزاري مسابقه انشا و نقاشي، روزنامه ديواري، فراخواني مقاله و… نهال کاري با همکاري اداره زندان ها و… را از ديگر اقدام ها برشمرد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=134

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 3,010
  • 595
  • 1,956,844
  • سه شنبه _ ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱