12

منابع طبيعي متعلق به يک نظام و نسل نيست

  • کد خبر : 136
  • 16 اسفند 1390 - 13:18

منابع طبيعي ثروتي متعلق به يک دولت، نظام و نسل نيست. بنابراين بايد براي همه نسل ها و دولت ها حفظ شود. استاندار خراسان جنوبی در مراسم روز درختکاري گفت: امروز محيط زيست و جنگل ها مورد هجوم و غارت است اما نسبت به اين مسئله بي توجهي مي شود. «رشيد» با تأکيد بر حفظ […]

منابع طبيعي ثروتي متعلق به يک دولت، نظام و نسل نيست. بنابراين بايد براي همه نسل ها و دولت ها حفظ شود. استاندار خراسان جنوبی در مراسم روز درختکاري گفت:

امروز محيط زيست و جنگل ها مورد هجوم و غارت است اما نسبت به اين مسئله بي توجهي مي شود. «رشيد» با تأکيد بر حفظ و حراست از منابع طبيعي و فرهنگ سازي در اين مورد ادامه داد: فشارهايي از طريق برخي مراجع و دستگاه ها تحميل مي شود، مسئولان ضعيف هم مرعوب اين فشارها شده و ذخاير و ثروت ملي، مورد هجوم و تصرف قرار مي گيرد اما در خراسان جنوبي چنين شرايطي وجود ندارد.

ضرورت حفظ فضاي سبز در استان

مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان نيز با اشاره به اهميت فضاي سبز، درختکاري را سنت حسنه و مورد تأکيد پيامبر(ص) عنوان کرد و گفت: اين اقدام حيات بخش از ديرباز بر زندگي انسان تأثير داشته است چرا که امروز فضاي سبز در دنيا فقط به دليل منافع اقتصادي اهميت ندارد بلکه ارزش هاي زيست محيطي آن نيز مورد توجه است.«شريفي» افزود: با توجه به در معرض تهديد بودن بايد به موازات توسعه صنعت، افزايش گازهاي گلخانه اي و نازک شدن لايه هاي ازن، توسعه فضاي سبز بيشتر از قبل مورد توجه قرار گيرد.وي به اقليم گرم و خشک استان و کيفيت پايين آب و خاک اشاره کرد و ادامه داد: بايد براي ايجاد و حفظ فضاي سبز در خراسان جنوبي بيشتر اقدام شود.

اعتبارات بخش بيابان استان افزايش مي يابد

اعتبارات بخش بيابان خراسان جنوبي به دليل موفقيت در اجراي پروژه ترسيب کربن سال آينده افزايش مي يابد.مدير کل دفتر بيابان، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور با بيان اين که پروژه ترسيب کربن خراسان جنوبي قابليت صدور جهاني دارد، گفت: با توجه به موفقيت استان در اجراي اين پروژه، سال آينده بخش بيابان خراسان جنوبي اعتبار بيشتري از محل بودجه هاي ملي دريافت مي کند و رقم قطعي پس از بررسي ها مشخص مي شود.مهندس «کارگر» روز گذشته در مراسم هفته درختکاري با استناد به گفته هاي مقام معظم رهبري افزود: منابع طبيعي متعلق به همه ملت ها و نسل هاست و بايد جنگل ها، مراتع، منابع طبيعي و… حفظ شود.وي فاصله سال هاي ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ را دهه مقابله با خشکسالي خواند و ادامه داد: زندگي ساکنان زمين در معرض خطر تداوم خشکسالي و بيابان زايي است.وي اضافه کرد: از ۹ ميليون هکتار عرصه هاي خراسان جنوبي بيش از ۷ ميليون هکتار بيابان و مراتع فقير است و منطقه با متوسط بارندگي کم مواجه است.وي افزود: با تلاش مسئولان منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان جنوبي پروژه ترسيب کربن با موفقيت انجام و طرحي کشوري و بين المللي شد.وي اين موفقيت را انگيزه اي براي اجراي طرح RFLDL (احياي زمين ها ي جنگلي و تخريب شده با تأکيد بر زمين هاي حساس به فرسايش بادي و خاک هاي شور) به صورت مشترک در سه قلعه سرايان و کرمان عنوان کرد که با وجود مخالفت آمريکا، اين طرح بين المللي با مشارکت فائو در منطقه عملي مي شود.

حفظ زمين با کاشتن بيشتر

مشاور ارشد پروژه بين المللي RfLDL هم گفت: کشورهايي مانند ايران به دليل قرار داشتن در مناطق خشک بيشتر در معرض تغييرات آب و هوايي هستند.«بودهاتوکي» افزود: بر اساس تحقيقات سازمان ملل، هر سال درجه حرارت زمين افزايش مي يابد و گازهاي گلخانه اي و کربن ۲ برابر مي شود.وي ادامه داد: علاوه بر شيوه هاي طبيعي، عامل انساني نيز در توليد و افزايش گازهاي گلخانه اي موثر است.وي تداوم خشکسالي، تغييرات آب و هوا و… را ناشي از افزايش توليد گازهاي گلخانه اي دانست و ادامه داد: در ۳۰ سال اخير افزايش درجه دما و تغييرات بارندگي به کاهش بارندگي در ايران منجر شده است که با توجه به تأثير تغييرات آب و هوايي بر زندگي انسان، اين مسئله جاي نگراني دارد.به گفته وي، براي مقابله با تغييرات آب و هوايي بايد علاوه بر سازگاري با شرايط، افزايش فضاي سبز و کاهش درجه حرارت مورد توجه قرار گيرد.

وي اجراي موفق پروژه ترسيب کربن در خراسان جنوبي را در تحقق اين اهداف موثر دانست و افزود: بايد زمين براي نسل هاي بعد حفظ شود که اين کار فقط با بيشتر کاشتن محقق مي شود.

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=136

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 114
  • 130
  • 2,152,531
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱