10

پروژه ترسيب کربن قابليت اجرا در ديگر کشورها را دارد

  • کد خبر : 150
  • 27 تیر 1391 - 15:40
پروژه ترسيب کربن قابليت اجرا در ديگر کشورها را دارد

معاون دبيرکل سازمان ملل متحد با اشاره به دستاوردهاي موفق پروژه ترسيب کربن مشارکت گروه هاي جامعه روستايي را از نکات مثبت آن برشمرد. آجاي چيبر در بازديد از پروژه ترسيب کربن در روستاي حسين آباد غيناب سربيشه با بيان اين مطلب افزود: پروژه ترسيب کربن قابليت انتقال به ديگر کشورها را دارد و مي […]

DSC02223 پروژه ترسيب کربن قابليت اجرا در ديگر کشورها را داردمعاون دبيرکل سازمان ملل متحد با اشاره به دستاوردهاي موفق پروژه ترسيب کربن مشارکت گروه هاي جامعه روستايي را از نکات مثبت آن برشمرد.

آجاي چيبر در بازديد از پروژه ترسيب کربن در روستاي حسين آباد غيناب سربيشه با بيان اين مطلب افزود: پروژه ترسيب کربن قابليت انتقال به ديگر کشورها را دارد و مي تواند طرحي بين المللي شود. 

 وي روز سه شنبه در نشست مشترك با مسوولان و مجریان پروژه بين المللي ترسیب كربن در بیرجند افزود: جلب مشاركت مردم یكی از اهداف اصلی سازمان ملل در اجرای پروژه ها است.

 

وی با اشاره به اجرای موفقیت آمیز پروژه بين المللي ترسیب كربن در منطقه حسین آباد غیناب واقع در استان خراسان جنوبی گفت: تشكیل گروههای روستایی و بیمه مرتع از نكاتی است كه در این پروژه ها دیده می شود و جلب توجه می كند.

نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل در ایران نیز در این نشست با اعلام رضایت از اجرای طرح ترسیب كربن گفت: با همكاری سازمان جنگلها و نیز وزارت جهاد كشاورزی تلاش كردیم تا به جای دست اندر كاران دولتی بیشتر مردم در اجرای پروژه دخالت كنند و از نتایج مثبت آن بهره ببرند.

پروژه ترسیب كربن طرحی با هدف كلی جهانی 

‘كنسوئلو ویدال’ افزود: پروژه ترسیب كربن طرحی با هدف كلی جهانی جذب كربن اتمسفری از طریق احیا مراتع بیابانی شده، ارایه مدلی برای افزایش بهره وری زمینهای مناطق خشك و نیمه خشك و مقابله با بیابانزایی از طریق احیا مراتع تخریب شده با مشاركت مردم در سطح كشور و منطقه است.

وی با اشاره به اینكه اجرای طرح ترسیب كربن محلی برای كسب درآمد مردم شده گفت: در مدت اجرای مرحله نخست این طرح مردم یاد گرفتند كه چگونه با آن همكاری كنند.

او مشاركت مردم محلی، ایجاد اشتغال، كاهش فقر و افزایش درآمد مردم منطقه با توجه به نگاه اقتصادی طرح و تاثیر آن بر شاخص توسعه انسانی و مسایل زیست محیطی را از نتایج مثبت اجرای طرح ترسیب كربن در خراسان جنوبی برشمرد.

 ویدال گفت: با توجه به موفقیت بسیار خوب طرح كه با كمك ۷/۱ میلیون دلاری سازمان ملل متحد انجام شد مرحله دوم آن شامل یك دوره پنج ساله نیز با كمك ۱/۲ میلیون دلاری سازمان ملل متحد در سایر استانهای كشور جمهوری اسلامی ایران اجرا می شود.

 مهم ترين دستاوردهاي اين پروژه الگو و عملي شدن آن در ۶ منطقه کشور 

رئيس سازمان جهاد کشاورزي نيز در مراسم بازديد هيئت سازمان ملل متحد از پروژه ترسيب کربن خراسان جنوبي گفت:رئيس سازمان جهاد کشاورزي در مراسم بازديد هيئت سازمان ملل متحد از پروژه ترسيب کربن خراسان جنوبي گفت: از مهم ترين دستاوردهاي اين پروژه الگو و عملي شدن آن در ۶ منطقه کشور از جمله تهران، البرز، سمنان، کرمان و بوشهر است.

«هادربادي» افزود: مرحله اول اين طرح سال ۲۰۰۳ آغاز شد و تاکنون ۶/۳ ميليون دلار براي اجراي آن در ۳۷۰ هزار هکتار وسعت هزينه شد که ۶۵ روستا را پوشش مي دهد.

وي از اهداف اين پروژه در سطح جهاني به ترسيب کربن و در سطح ملي به احياي منطقه اشاره کرد و ادامه داد: در محل اجراي پروژه ارتقاي شاخص اجتماعي به دست آمد.وي گفت: مشارکت اجتماعي و محلي از دستاوردهاي جانبي پروژه است که براي تحقق آن برنامه هاي مختلف فرهنگي آموزشي، اقتصادي و… اجرا شد و تشکيل صندوق خرد اعتباري با هدف اعطاي وام، ايجاد اشتغال، توانمندسازي جوامع روستايي و حفظ سرمايه هاي منابع طبيعي از آن جمله است.

 وي ادامه داد: تاکنون ۱۵۴ دوره آموزشي براي زنان و مردان روستايي برگزار شد که ۲ هزار و ۵۲۳ نفر در اين دوره ها شرکت کردند.به گفته وي، دوره هاي آموزشي متنوع است و حتي سوادآموزي را شامل مي شود به گونه اي که در برخي روستاهاي اجراي طرح، بي سوادي ريشه کن شد.

 وي با بيان اين که علاوه بر اجراي اين برنامه، در پروژه ترسيب کربن آموزش هاي مورد نياز بر اساس درخواست مردم ارائه شد، اظهار داشت: طرح هاي آموزشي با ايجاد شغل هاي جايگزين از جمله عرق گيري، خياطي، پرورش مرغ بومي و… باعث کاهش فشار دام سنگين بر مراتع شد.وي ادامه داد: بازاريابي و عرضه محصولات توليدي در نمايشگاه هاي داخل و خارج استان، تأمين زيرساخت هاي مختلف در ارائه برنامه هاي آموزشي و فرهنگي در مدارس و احياي مراتع در پروژه ترسيب کربن ديده شد.

 «هادربادي» احياي مراتع را از مهم ترين دستاوردهاي پروژه دانست و افزود: استفاده از انرژي هاي نو مثل فانوس و کوکر خورشيدي، پمپ هاي بادي، سيستم بيوگاز و… در اين منطقه فرهنگ سازي شد که همه اين خدمات کاهش بوته کني و احياي مراتع را به دنبال دارد.مدير کل دفتر بيابان سازمان جنگل ها، آبخيزداري و مراتع کشور هم به افزايش محدوده اجراي پروژه ترسيب کربن از ۲۰۰ به يک ميليون و ۲۰۰ هزار هکتار در کشور اشاره کرد و گفت: اجراي موفق اين پروژه با همکاري فائو باعث عملي شدن آن در ۴۶۰ هزار هکتار از عرصه هاي استان کرمان و موفقيت پروژه RFLM شد.مهندس «کارگر» با تشکر از همکاري خراسان جنوبي براي اجراي موفق و تعميم اين پروژه به ديگر نقاط کشور افزود: در ۶ ماه دوم امسال همايشي با حضور استانداران کشور و محوريت خراسان جنوبي به منظور تبادل دستاوردهاي آن برگزار مي شود.

 

 

DSC00017 پروژه ترسيب کربن قابليت اجرا در ديگر کشورها را دارد

 

 

 

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=150

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 116
  • 130
  • 2,152,533
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱