18

بیست و پنجمین سالگرد جهانی مقابله با بیابانزایی در کجی نمکزار نهبندان

  • کد خبر : 15261
  • 27 خرداد 1398 - 18:43
بیست و پنجمین سالگرد جهانی مقابله با بیابانزایی در کجی نمکزار نهبندان

  پروژه ی نهالکاری دهسلم نهبندان افتتاح شد رشد ۶۸ درصدی بیابان در استان همزمان با روز جهانی مقابله با بیابانزایی ،۲۳۵ هکتار نهالکاری  در قالب طرح تعمیم ترسیب کربن با اعتبار یک میلیار تومان در منطقه دهسلم افتتاح شد. مراسم روز جهانی مقابله با بیابان زایی در خراسان جنوبی با حضور مسئولان استانی و […]

 

پروژه ی نهالکاری دهسلم نهبندان افتتاح شد

رشد ۶۸ درصدی بیابان در استان

همزمان با روز جهانی مقابله با بیابانزایی ،۲۳۵ هکتار نهالکاری  در قالب طرح تعمیم ترسیب کربن با اعتبار یک میلیار تومان در منطقه دهسلم افتتاح شد.

مراسم روز جهانی مقابله با بیابان زایی در خراسان جنوبی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم طرح تعمیم ترسیب کربن در منطقه مهم و استراتژیک دهسلم نهبندان توسط مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی افتتاح شد.

مهندس علیرضا نصرآبادی با اشاره به اقلیم گرم و خشک منطقه نهبندان در حاشیه ی این مراسم گفت: در نهبندان ۹ منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی است که از این تعداد  ۲ منطقه شهرستان های نهبندان،سربیشه و خوسف را به طور مشترک در برگرفته است.

وی درباره ی اهمیت این طرح و دلیل احرای آن در منطقخ سهل آباد توضیح داد: نخست اینکه این منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی است،نکته ی دوم این است که جاده ی اصلی نهبندان _سیستان و بلوچستان و بیجند _مشهد مقدس از وسط این منطقه عبور می کند، در ضمن روستاهای زیادی نیز در این منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد، علاوه بر این ها در آینده عبور خط راه آهن از  منطقه و . . .باعث شد،طرح ویژه ی تعمیم ترسیب کربن در این منطقه با جدیت اجرایی شود.

نصرآبادی ادامه داد: طرح اجرای مقابله با بیابانزایی و مقابله با کانون های بحران در مساحت ۷۰۰۶ هکتار در سال ۸۷ تهیه و در سال ۸۹ بعد از تصویب عملیات اجرایی آغاز شد.

وی افزود: در این طرح تاکنون ۳۸۰ هکتار نهالکاری ۲۸۲۰ هکتار هلالی آبگیر همراه با بذر پاشی و ۸ کیلومتر بادشکن زنده انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اثرات موفق پروژه ی بین المللی ترسیب کربن (حسین آباد غیناب) و توانمند سازی جوامع محلی گفت: با توجه به موفقیتی که در آنجا حاصل شد لذا طرح تعمیم ترسیب کربن در حوزه ی تالاب کجی نمکزار نهبندان نیز اجرایی شد.

وی گفت: نهالکاری منطقه مزار سید علی نیز جزو اقدامات طرح تعمیم ترسیب بوده است که در سال ۹۷ به میزان ۲۳۵ هکتار از محل اعتبارات تملک دارایی ها ی سرمایه ای ملی و استانی اجرا شده که ۱۴۵ هکتار از منطقه مزار سیذ علی و ایست بازرسی و ۹۰ هکتار در روستای سهل آباد و دیگر روستاهای منطقه اجرایی شده است.

مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزایی

بعد از افتتاح این طرح بیست و پنجمین سالگرد مقابله با بیابانزایی با مشارکت سازمان محیط زیست و منابع طبیعی در کنار تالاب کجی نمکزار نهبندان به عنوان تنها تالاب زنده ی شرق کشور برگزار شد.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی به عنوان متولی این مراسم با اشاره به مشکلاتی که امروز جهان را در مسائل زیست محیطی تحت تاثیر قرار داده است گفت: گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی ،جابجایی و بی نظمی فصول – خشکسالی و سیل – طوفانهای شدید،کمبود منابع آب ،میزان ثابت حجم آب و افزایش لحظه ای مصرف و آلودگی منابع آب شیرین، تخریب سرزمین ، بیابانزایی ، گرد و غبار امروز دنیارا دچار چالش های مهمی کرده است.

نصرآبادی درباره شرایط خراسان جنوبی در مقابل این چالش جهانی تشریح کرد: ۸۶درصد (حدود ۱۳ میلیون هکتار) عرصه های طبیعی استان را عرصه های بیابانی و مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل می دهد. این باعث شده ما دومین استان بیابانی کشور را داشته باشیم، علاوه بر این جزو ۵ استان درگیر با پدیده گرد و غبار هستیم و بیش از ۵ میلیون هکتار تحت تاثیر فرسایش بادی و بیش از ۲ میلیون هکتار کانون های بحرانی فرسایش بادی داریم .

افزایش کانون های بحرانی استان

وی یادآور شد :۳۵ کانون بحرانی فرسایش بادی در تمام شهرستان ها به ویژه شهرستان های مرزی داریم ، این در حالی است که تا سال ۹۳ تعداداین کانون ها ۲۸ کانون بوده است، مجاورت با دو کویر بزرگ مرکزی و لوت (شمال غرب غرب و جنوب غرب جنوب و جنوب شرق) و همچنین مجاورت با بادهای ۱۲۰ روزه ی سیستان که حالا تا ۱۸۰ روز افزایش یافته و تداوم حدود ۲۰ سال خشکسالی همه و همه نشان از توجه ویژه و همه جانبه به اوضاع استان در بحث مقابله با بیابانزایی دارد.

به گفته ی نصر آبادی بر طبق آخرین بازنگری مربوط به کانون های بحرانی فرسایش بادی و مناطق تحت تأثیر که در سال ۱۳۹۷ انجام شده است، و مشاور مربوطه، نقشه های اولیه را به این اداره کل تحویل داده است، مساحت کانون های بحرانی و مناطق تحت تأثیر فرسایش بادی افزایش چشمگیری داشته است و در حال حاضر از كل مساحت استان ۵۲۴۳۰۹۶ هكتار (نسبت به مطالعات قبلی در حدود ۶۸ درصد اضافه شده است و به بیشتر از یک سوم مساحت استان رسیده است) تحت تاثير فرسايش بادي بوده و  ۲۱۴۴۷۲۹ هكتار (نسبت به مطالعات قلبی بیش از ۵۴درصد اضافه شده است) آن جزو كانون هاي بحراني فرسايش بادي است. این کانون ها و مناطق تحت تأثیر كه در تمام شهرستانهاي استان پراكنده است.

وی در ادامه مدیریت و تغییر کاربری نادرست سرزمین در مناطق خشک،دخالت بی رویه انسان در زیست بوم و از بین رفتن پوشش گیاهی،تولید گازهای گلخانه ای و گرم شدن کره زمین،وجود بیابانهای بدون پوشش گیاهی، وزش باد در سطح زمین، ناپایداری هوا و کمبود بارش را از جمله دلایل ایجاد گرد و غبار عنوان کرد.

اقدامات مهم

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تهیه  ۱۷۴۰۰۰۰ طرحهای بیابانزدایی در قالب  ۲۸ طرح از سال ۱۳۶۷، عملیات اجرایی از سال ۵۴ در قالب بیولوژیک و بیو مکانیک به مساحت   ۱۷۴۷۸۳ هکتار ،۸۴۰ هزار هکتار جنگل های طبیعی ودست کاشت با سابقه بالای ۴۵ سال (ضرورت اقدام جدی در تامین اعتبار مبارزه با آفت شپشک سفید تاغ)،رعایت تنوع گونه ای و استفاده از گونه های بومی در عملیات بیابانزدایی مانند تاغ – آتریپلکس – قره داغ، و … را از مهم ترین اقدمات منابع طبیعی برای کاهش بحران بیابان زایی و اثرات آن در استان برشمرد.

نصرآبادی تاکید کرد: آنچه قابل توجه است اين است كه بر خلاف تصور عموم، آنچه موجب بيابان زايي مي باشد خشكي هوا نيست بلكه عدم مديريت صحيح بر زمين و تخريب آن در اثر فعاليت هاي نابجاي انسان است. تجربيات و مطالعات نشان داده اند كه مديريت صحيح و مناسب بر بيابان ها، به خصوص در نواحي حاشيه اي آنها، تأثيري چشمگير بر جلوگيري از گسترش اين معضل جهاني  و  کاهش طوفانهای گردوغبار دارد.

از رخدادهای بیابانی در استان های دیگر عبرت بگیریم

فرماندار نهبندان نیز در مراسم بیست و پنجمین سالگرد مقابله با بیانزایی گفت: مشکلاتی که در استانهایی مانند خوزستان و اهواز به وجود آمده و حالا باید میلیارد ها تومان هزینه شود تا شاید درمانی داشته باشد مانند درس عبرتی برای ما مدیران الگو قرار گیرد تا توجه به مسائل و چالش های بیابان در این استان نیز مانند آن استان ها گریبانگیرمان نشود.

مهندس بیکی افزود: امروز تالاب کجی نمکزار که به عنوان یکی از تالاب های زنده ی شرق کشور مطرح است، باید در این منطقه به نحوی عمل کنیم که نه تنها از بیابانی شدن منطقه جلوگیری شود بلکه به عنوان مکانی توریستی و گردشگری مورد استقبال قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید برخی در مقابل برخی از قوانین توسعه ای که مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی را تحت شعاع قرار می دهد راهکارهای اساسی ارائه شود تا در استانی مانند خراسان جنوبی از مهاجرت مردم مرزی و ساکنانی که در این مناطق هستند جلوگیری شود.

وی با اشاره به زیرساخت های لازم در این باره اعلام کرد برای مسیر دسترسی به تالاب اعتباری گذاشته شده تا این مسیر مناسب تر شود.

امام جمعه نهبندان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه باید اهمیت این روزها را با اطلاع رسانی گسترده بیشتر به همگان نشان دهیم. اهمیت طبیعت و اب در قران را یاد آورد شد

حجت الاسلام خزایی اضافه کرد: دستوراتی که پیامبر اسلام برای اهمیت درخت در روایات و آموزه های دیدنی فرمودند نشان دهنده  اهمیت ذات اسلام به طبیعت است.

وی به حفظ داشته های شهرستان نهبندان به خصوص تالاب کجی نمکزار اشاره کرد و گفت : این هم افزایی که بین محیط زیست و منابع طبیعی به وجود امده بسیار برای مردم خوشایند بوده و امید است پیگیری ها بیشتر شود تا تالاب جایگاه خود را به خوبی پیدا کند.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی نیز  در این مراسم نکاتی را درباره حفظ پوشش گیاهی تالاب عنوان کرد .

مهندس اکبری افزود: نزدیک به ۲۵ نوع از پرنده های مختلف کشور و اروپا را در این استان داریم.

متاسفانه عدم آگاهی برخی از افراد نسبت به داشته های محیط زیستی باعث شده حدود ۷۰ درصد گونه های ژنیتیکی کل و بز در این استان از دست بدهیم.

وی اضافه برداشت از سفره های زیرزمینی را یاد آور شد و گفت : افزایش کانونهای بحرانی گرد و غبار و یا سیل های طغیان گر و . . .  همه به نوعی نتقام طبیعت از انسان است.

اکبری تاکید کرد : هر کسی باید به سهم خود به محیط زیست کمک کند. متاسفانه در برخی از سرانه ها مصرف بسیار بالایی داریم مثلا مصرف پلاستیک در کشور از حد گذشته است و تبدیل به بحران شده است پس در توجه به محیط زیست نیازمند تغییر رفتار فردی هستیم

مدیر کل مدیریت بحران خراسان جنوبی نیز در این مراسم با قدردانی از تلاش های منابع طبیعی برای کنترل بیابانزایی و مهار ماسه های روان در استان گفت: با توجه به معضلاتی که در بحث ریزگردها در خرااسن جنوبی داشتیم با پیگیری هایی که انجام گرفت خراسانجنوبی در ردیف استانهایی که می تواند از اعتبارات مقابله با ریزگرد استفاده کند قرار گرفت .

میرجلیلی تاکید کرد: اگر نتوانیم روند بیابانزایی را در استان کنرل کنیم هر سال دچار چالش و بحران هایی می شویم که درمان آن بسیار سخت و هزینه بر خواهد بود.

در پایان این مراسم نیز یکی از پروژه های ابخیزداری شهرستان نهبندان در دهک افتتاح شد.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=15261

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 1,589
  • 1,288
  • 2,095,318
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱