10

پایش و کنترل آفت ملخ کوهان دار در عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی

  • کد خبر : 15272
  • 29 خرداد 1398 - 11:34
پایش و کنترل آفت ملخ کوهان دار در عرصه های منابع طبیعی خراسان جنوبی

  گروه های ویژه مقابله با هجوم ملخ کوهان دار در اراضی منابع طبيعی خراسان جنوبی تشکیل شد. اقدامات اجرائی و عملیات پیشگیرانه آفت ملخ کوهان دار  با هدف حفاظت از پوشش گیاهی در عرصه های منابع طبیعی شهرستان سرایان آغاز شد. معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی […]

 

گروه های ویژه مقابله با هجوم ملخ کوهان دار در اراضی منابع طبيعی خراسان جنوبی تشکیل شد.

اقدامات اجرائی و عملیات پیشگیرانه آفت ملخ کوهان دار  با هدف حفاظت از پوشش گیاهی در عرصه های منابع طبیعی شهرستان سرایان آغاز شد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به گزارش شهرستان سرایان درباره هجوم ملخ کوهان دار در بخشی از عرصه ها و روستاهای این شهرستان گفت: در بررسی کارشناسان منابع طبیعی راهکارهای ارائه شد .

مهندس حمید باقرپور افزود: متاسفانه راهکارها ارائه شده توسط کارشناسان ما مورد قبول کشاورزان و دهیار روستا واقع نشد.درخواست آن ها سم پاشی فوری بود، اما بر اساس دستورالعمل های حفاظت تا جایی که مقدور باشد برای حفاظت از محیط زیست و عوامل مربوط به آن استفاده از سم در آخرین مراحل باید انجام شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر پوره ی ملخ های کوهان دار تبدیل به حشرات بالغ شده که پرواز می کنند لذا سم پاشی برای دفع آن ها نه تنها سودی نداشته بلکه می تواند باعث آلودگی مرتع شود.

باقر پور پایش منطقه را مطرح کرد و گفت: مقرر شد پایش روزانه عرصه های منابع طبیعی این شهرستان در راستای مقابله با این ملخ و هجوم این آفت به  سایر نقاط استان انجام شود، در حال حاضر عملیات اجرایی مقابله با افزایش جمعیت ملخ ها بصورت روزانه در حال انجام است. که پس از تعیین محل دقیق تخم ریزی آفت محل مورد نظر به عنوان کانون آلوده  برای کنترل پوره های سن ۱ در سال آینده مدنظر خواهد گرفت.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جلوگیری از آسیب و خسارت به عرصه های مرتعی و پوشش گیاهی را از اهداف مهم اقدامات انجام گرفته در این راستا عنوان کرد و افزود: تمامی عرصه های طبیعی این شهرستان به ۵ پهنه تقسیم بندی و تعداد ۵ گروه ویژه سیار عملیات پایش منطقه اي آفت ملخ کوهان دار را بصورت تمام وقت انجام میدهند.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای  پیشگیری و مبارزه با این آفت در سطح شهرستان ها انجام و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: با انجام اقدامات فنی و به موقع تاکنون هیچ گونه طغیان و وضعیت بحرانی گزارش نشده است وشرایط تحت کنترل می باشد.

با توجه به سطح وسیع عرصه های منابع طبیعی اولین قدم در مورد آفات، پایش و مونیتورینگ آنها بوده که در ادامه با مشاهده طغیان آفت از روشهای کنترلی همچون مکانیکی ، فیزیکی و بیولوژیکی استفاده می شود و مرحله نهایی کنترل استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل خواهد بود لذا هزینه روش های کنترل مذکور برای سطح عرصه های منابع طبیعی به مراتب بسیار بالاتر از کنترل آفات در سطح مستثنیات می باشد که این مسئله دلیلی بر تجدید نظر در مورد میزان اعتباراتی است که در مورد کنترل آفات در نظر گرفته می شود.

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=15272

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 742
  • 1,309
  • 2,105,237
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱