12

۱۹/۲ میلیارد برای آبخیزداری فردوس

  • کد خبر : 15983
  • 18 دی 1398 - 10:43
۱۹/۲ میلیارد برای آبخیزداری فردوس

۱۹ میلیارد و ۲۳۱ میلیون ریال برای اجرای دو پروژه مهم آبخیزداری فردوس اختصاص یافت.رئیس اداره منابع طبیعی و ابخیزداری فردوس گفت : برای عملیات سنگی ملاتی تثبیت سرریز بندخاکی با حجم ۵۰۰ متر مکعب در حوزه آبدکی و عملیات گابیون بندی بالا دست منابع آبی این حوزه با حجم عملیات ۲ هزار و ۶۰۰ […]

۱۹ میلیارد و ۲۳۱ میلیون ریال برای اجرای دو پروژه مهم آبخیزداری فردوس اختصاص یافت.رئیس اداره منابع طبیعی و ابخیزداری فردوس گفت : برای عملیات سنگی ملاتی تثبیت سرریز بندخاکی با حجم ۵۰۰ متر مکعب در حوزه آبدکی و عملیات گابیون بندی بالا دست منابع آبی این حوزه با حجم عملیات ۲ هزار و ۶۰۰ متر مکعب، در مجموع ۹ میلیارد و ۸۴۵ میلیون ریال و برای عملیات خاکریزی شامل ۱ مورد بندخاکی و سرریز سنگی ملاتی آن در حوزه کال چهل (قنات بلده) ۹ میلیارد و ۳۸۶ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اختصاص یافت.
صالح پور افزود: بندخاکی حوزه آبدکی سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا و سرریزآن خاکبرداری شد و با اجرای عملیات تثبیت آن ، از خسارات احتمالی جلوگیری می شود. به گفته وی این پروژه با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است ، عملیات گابیون بندی در بالادست این حوزه هم علاوه بر جلوگیری از خسارات سیلاب، باعث تقویت سفره های آب زیر زمینی این منطقه که از مناطق عشایری و محروم استان است، خواهد شد.
صالح پوردرباره تاثیرپروژه دوم بر کنترل سیلاب ها وجلوگیری ازخسارات مرتبط با آن، توضیح داد:با توجه به واقع شدن محل پیشنهادی احداث این بندخاکی، در بالا دست قنات بلده ، علاوه بر تقویت سفره های آب زیرزمینی منطقه از خسارات سیل به اراضی کشاورزی و باغات پایین دست شامل روستاهای باغستان علیا و سفلی ، باغشهر اسلامیه و شهر فردوس وتاسیسات و بناهایی که در این منطقه احداث شده، جلوگیری می کند .
وی افزود : هر ساله رودخانه کال چهل خسارات فراوانی به زمین های کشاورزی، جاده ها و تاسیسات این مناطق وارد می کند.
وی گفت : بازنگری مطالعات تفصیلی و اجرایی حوزه کال چهل، توسط شرکت جام کشت نهایی و مناقصه پروژه احداث بند خاکی مذکور هم برگزار شده، وساخت این بند خاکی به زودی آغاز می شود .
براساس پیش بینی صالح پور بندخاکی حوزه کال چهل پایان امسال به بهره برداری می رسد و در این صورت امکان استحصال وذخیره سیلاب های ماه های بارانی، فراهم میشود.

 

19/2 میلیارد برای آبخیزداری فردوس

لینک کوتاه : https://www.nrskh.ir/?p=15983

برچسب ها

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار
  • 21
  • 1,267
  • 2,109,073
  • پنجشنبه _ ۱۲ خرداد ۱۴۰۱